Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 czerwca 2022, 12:45

„Górnicy” pozbywają się kart graficznych, recesja na rynku kryptowalut

Na rynku wtórnym może pojawić się masa używanych kart graficznych. To dlatego, że „górnicy” zaczęli pozbywać się swoich urządzeń, a kryptowaluty są coraz mniej opłacalnym biznesem.

Fot. powyżej: Unsplash / mohamed_hassan

To jest dobra wiadomość dla graczy. „Górnicy” masowo pozbywają się kart graficznych, informuje o tym serwis Kotaku. Wynika to ze spadku zainteresowania kryptowalutami, więc możemy liczyć na poprawę dostępności GPU w sklepach. Jednak należy uważać na oferty używanych urządzeń, których teraz może pojawić się bardzo dużo.

Kursy bitcoina i Ethereum spadają

Aby pojąć, dlaczego podmioty kryptowalutowe mogą chcieć ograniczać działalność (lub nawet rezygnować), wystarczy spojrzeć na wykresy kursów kryptowalut z ostatniego pół roku:

„Górnicy” pozbywają się kart graficznych, recesja na rynku kryptowalut - ilustracja #1
Kurs bitcoina z ostatnich sześciu miesięcy (w złotych). Źródło: Google Finanse
„Górnicy” pozbywają się kart graficznych, recesja na rynku kryptowalut - ilustracja #2
Kurs Ethereum z ostatnich sześciu miesięcy (w złotych). Źródło: Google Finanse

Mimo nieznacznych i chwilowych wzrostów zarówno BTC jak ETH są warte coraz mniej. Stale utrzymująca się tendencja spadkowa zniechęca do inwestowania w kryptowaluty, ponieważ stawia pod znakiem zapytania opłacalność przedsięwzięcia.

Używana karta graficzna – czy warto?

Na rynku mogą pojawić się tony używanego sprzętu graficznego. Czy jednak warto kupić kartę od „górnika”? Opinie są w tym przypadku podzielone. Według jednych, koparka użytkowana z głową może być źródłem układu graficznego dla gracza, który posłuży jeszcze wiele lat.

Najlepsze karty graficzne znajdziesz tutaj

Z drugiej jednak strony, nie jest możliwe sprawdzenie, czy akurat kupujemy od rozsądnego „górnika”. Jeśli tak nie jest, możemy trafić na mocno wyeksploatowany podzespół, który dostarczy nam tylko problemów.

Spada też zainteresowanie nowymi urządzeniami – coraz mniej osób chce je kupować i wkładać do koparek. Należy się więc spodziewać dalszych obniżek cen nowych kart graficznych. Zamiast więc szukać czegoś używanego, może warto poczekać i kupić pachnący nowością sprzęt?

„Górnicy” pozbywają się kart graficznych, recesja na rynku kryptowalut - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.