Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 marca 2023, 12:26

autor: Marek Pluta

Gorący dysk w PS5 to przeszłość, jest nowy sposób chłodzenia

Jeżeli martwicie się, że dodatkowy dysk SSD w Waszym PS5 robi się zbyt gorący podczas grania, to jest na to rada. Firma Graugear opracowała specjalne chłodzenie dla nośnika, które pozwala znacznie obniżyć jego temperaturę.

Źródło fot. PlayStation.com
i

Dyski SSD nagrzewają się podczas intensywnej pracy – to niezaprzeczalny fakt. W komputerach nie jest to zazwyczaj dużym problemem, gdyż dzięki wentylatorom umieszczonym w obudowie oraz radiatorom znacznie łatwiej jest zapewnić im optymalne warunki pracy.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w konsolach takich jak PlayStation 5. Nie ma tam zbyt wiele wolnej przestrzeni, więc ciepło z dysku nie rozprasza się tak łatwo. Próbę stworzenia ciekawego rozwiązania zaproponowała firma Graugear, która zaprezentowała kolejne chłodzenie do PS5, kompatybilne z nośnikami SSD M.2.

G-PS5HS01-Cov składa się z kilku elementów mocowanych na dysku. Powstało z aluminium oraz posiada ciepłowód wykonany z czystej miedzi. Jak widać na poniższym obrazku, dzięki długości oraz odpowiedniemu jego wyprofilowaniu, dociera aż na fabryczny wentylator zamontowany w obudowie, który może go chłodzić.

Gorący dysk w PS5 to przeszłość, jest nowy sposób chłodzenia - ilustracja #1
Lepsze chłodzenie dysku, to ważna rzecz. Źródło: Graugear

Znacznie zwiększa to efektywność odprowadzania ciepła z dysku i sprawia, że może pracować intensywniej bez ryzyka przegrzania. Producent twierdzi, że jego rozwiązanie pozwala obniżyć temperaturę dysku pomiędzy 15 a 25 stopni Celsjusza, poprawiając tym samym jego wydajność i trwałość.

Temperatura dysku SSD jest bardzo ważna

Więcej informacji na temat G-PS5HS01-Cov znajdziecie bezpośrednio na stronie firmy Graugear. Gdybyście natomiast chcieli kupić sobie takie chłodzenie, to znajdziecie je na Amazonie, gdzie kosztuje 32,90 euro (około 154 złotych). Do tego należy jeszcze doliczyć 3,90 euro na koszty dostawy do naszego kraju.

Chłodzenie do dysku PS5 kupisz na Amazonie

Gorący dysk w PS5 to przeszłość, jest nowy sposób chłodzenia - ilustracja #2
Nie jest tanio, ale wydaje się solidnie. Źródło: Graugear

Nie jest to może tani gadżet, jednak temperatura pracy w przypadku dysków SSD jest ważna, gdyż ma bezpośredni wpływ na wydajność i trwałość sprzętu. A co Wy myślicie o takim rozwiązaniu? Zafundujecie swoim PS5 takie dodatkowe chłodzenie czy wystarczy Wam fabryczne rozwiązanie od Sony?

Gorący dysk w PS5 to przeszłość, jest nowy sposób chłodzenia - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!