Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 marca 2023, 17:23

Gorące wtyczki RTX 4090 - Intel rzuca nowe światło na sprawę

Rekomendacje Intela w specyfikacji złącza 12VHPWR mogą świadczyć, że może ono nie podołać większemu obciążeniu. Wbrew temu, co twierdzi Nvidia, która za spalone wtyczki wini użytkowników.

Intel może sugerować źródło problemu z przepalaniem się przejściówek zasilania flagowych kart graficznych Nvidii – w szczególności RTX 4090. Problem dotyczy wtyczek 12VHPWR – przegrzewają się one doprowadzając do termicznego uszkodzenia. Nowe zalecenia w specyfikacji ATX 3.0 dla tego typu połączenia rekomendują specyficzny typ złącza.

Złącze typu 4 Spring

Nvidia stosuje we wtyczkach swoich przejściówek złącza zasilania, które pochodzą od dwóch firm (źródło). Wtyk firmy NTK posiada cztery blaszki, które dociskają bolec (o kwadratowym przekroju) z czterech stron – tzw. 4 Spring. Natomiast Astron dostarcza złącza typu 3 Dimple, w których rolę elementu dociskowego pełni sześć małych wypustek i rozcięcie na blaszce.

Gorące wtyczki RTX 4090 - Intel rzuca nowe światło na sprawę - ilustracja #1
Dwa możliwe rodzaje złącz spotykanych we wtyczkach Nvidii. Źródło: Nvidia

Nawet bez specjalistycznej wiedzy można zorientować się, które rozwiązanie jest lepsze. Lub wręcz – które jest mniej problematyczne w warunkach obciążenia większym prądem (nawet 10A w przypadku RTX 4090). Cztery blaszki wtyku 4 Spring od firmy NTK mogą się dopasować do kształtu bolca i zapewnić zdecydowanie większą powierzchnię zestyku, tak potrzebną, by przenieść duże ilości energii pobieranie przez flagowce Nvidii.

Intel w specyfikacji rekomenduje stosowanie złącz 4 Spring we wtyczkach 12VHPWR. Choć warto wiedzieć, że to nie Intel jest autorem tego standardu – to zadanie specjalnej grupy PCI-SIG, zrzeszającej setki firm technologicznych z całego świata. Niestety w ostatniej aktualizacji specyfikacji 12VHPWR nie uściślono typu złącza, więc nadal standard ten dopuszcza stosowanie takich rozwiązań, jak 3 Dimple.

W przypadku palących wydarzeń z przejściówką Nvidii nie da się ograniczyć przyczyn do niewłaściwego typu wtyku – to także niezbyt fortunne lutowanie i rozkład połączeń. Dla każdego z 12 wtyków zasilających powinien być doprowadzony osobny przewód i najlepiej, aby był on montowany sposobem zaciskowym. U Nvidii jest natomiast 8 kabelków zasilania, przylutowanych jedynie do blaszek. Co wraz z zastosowaniem wtyku firmy Astron stwarza mnóstwo „okazji” do wystąpienia problemów podczas przepływu sporego natężenia.

Gorące wtyczki RTX 4090 - Intel rzuca nowe światło na sprawę - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej