Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 lutego 2014, 11:35

autor: Draug

Google zapowiedziało Project Tango. Czy szykuje się rewolucja w rozrywce mobilnej?

Firma Google ujawniła Project Tango, czyli nową linię smartfonów własnej produkcji. Ich najważniejszą funkcją będzie zdolność do skanowania otoczenia celem jego odwzorowywania na ekranie urządzenia i np. ułatwienia nawigacji. W ciągu najbliższych tygodni rozsyłane będą dev kity do twórców aplikacji.

Project Tango:
  • Smartfon sygnowany marką Google
  • Oparty na systemie Android
  • Odznacza się funkcją mapowania przestrzeni i nanoszenia jej na ekran w postaci modelu 3D
  • Obecnie na wczesnym etapie rozwoju – producent rozsyła pierwsze dev kity

Nie od dziś wiadomo, że firma Google nieustannie dywersyfikuje swoją działalność, próbując zawojować jak najwięcej rynkowych sektorów. Niedawno potentat ujawnił, jaki będzie jego następny krok na drodze do zdominowania rynku smartfonów. Pomocą posłużą mu pozostające w jego rękach patenty firmy Motorola (reszta spółki została odsprzedana kilka tygodni temu chińskiemu Lenovo), wraz z zajmującą się nimi grupą Advanced Technology i Projects. Opracowuje ona Project Tango – smartfon oparty na Androidzie i odznaczający się zdolnością do skanowania przestrzeni, dzięki wbudowanemu sensorowi i kamerze śledzącej ruch. Za ich sprawą możliwe ma się stać na przykład chodzenie po domu i nanoszenie jego układu przestrzennego na ekran smartfona w postaci trójwymiarowego modelu lub mapy.

Producent zapowiada, że dzięki takiej funkcji nawigacja stanie się nieporównanie bardziej precyzyjna – na przykład smartfon pomoże w poruszaniu się po budynkach, zwłaszcza osobom z wadami wzroku. Co jednak dla nas ciekawsze, omawiane rozwiązanie znalazłoby zastosowanie również w grach. Twórcy podają przykład zabawy w chowanego z wirtualną postacią we własnym domu, zmagania ze znajomym o salonowe pole bitwy przy użyciu cyfrowej armii żołnierzyków czy chowanie/szukanie ukrytych znajdziek w okolicy.

System Android od Google okazał się niemałym sukcesem. Czy smartfonowi uda się powtórzyć jego osiągnięcie? - Google zapowiedziało Project Tango. Czy szykuje się rewolucja w rozrywce mobilnej?  - wiadomość - 2014-02-24
System Android od Google okazał się niemałym sukcesem. Czy smartfonowi uda się powtórzyć jego osiągnięcie?

Niemniej, powyższe zastosowania Project Tango należy traktować wyłącznie jako wizje lub sugestie producenta. Na tę chwilę smartfon istnieje bowiem jedynie w formie prototypu z 5-calowym ekranem i aparatem o rozdzielczości 4 megapikseli. Ma obsługiwać aplikacje napisane w językach Java, C i C++ oraz stworzone na silniku Unity. Ponieważ jednak urządzenie pozostaje we wczesnej fazie rozwoju, jeszcze wiele może się zmienić.

Obecnie Google planuje rozesłać 200 prototypowych dev kitów do twórców oprogramowania. Producent celuje głównie w aplikacje, które wykorzystają potencjał związany z nawigacją w budynkach i mapowaniem przestrzeni, a także gry operujące w prawdziwym środowisku naniesionym na ekran smartfona. Mają być wśród nich tytuły przeznaczone zarówno dla jednego, jak i dla wielu graczy.

Niestety, nie wiadomo, kiedy finalna wersja urządzenia miałaby zadebiutować na rynku. Podano jedynie informację, że ostatni dev kit zostanie wysłany przed 14 marca 2014 roku.