Glovo zapłaci wysoką karę pieniężną? UOKiK zarzuca firmie wprowadzanie konsumentów w błąd

Wygląda na to, że Glovo ma kłopoty, firmie grozi wysoka kara pieniężna. UOKiK zarzuca spółce stosowanie nieuczciwych praktyk, które mają zachęcać do składania zamówień poprzez celowe wprowadzanie konsumenta w błąd.

mobile
Sandra Kicińska17 maja 2023
2
Źrodło fot. Glovo
i

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wziął się za Glovo. Jeśli ktoś nie zna tej nazwy, to jest popularna aplikacja mobilna, która pozwala na zamawianie jedzenia z restauracji lub robienie zakupów, nie wychodząc z domu. W stronę spółki padły oskarżenia związane z oszukiwaniem konsumentów i wykorzystywaniem nieuczciwych praktyk, za które grozi kara pieniężna.

Glovo oskarżone o drip pricing

Może zacznijmy od tego, czym jest drip pricing. Jest to stosowana przez internetowych sprzedawców technika, w której na początku procesu zakupu prezentuje się cenę główną, a później stopniowo dolicza się niezapowiedziane wcześniej dodatkowe opłaty. Niższa cena ma za zadanie wzbudzić zainteresowanie u potencjalnego klienta, wprowadzając go w błąd. Tego typu praktyki są niesprawiedliwe nie tylko wobec klientów, ale również wobec konkurencji, która oferuje bardziej przejrzyste warunki.

UOKiK zarzuca firmie Glovo m.in. właśnie drip pricing. Użytkownicy zazwyczaj nie wiedzą, ile przyjdzie im zapłacić za całe zamówienie. Na ostatecznym podsumowaniu poza całkowitym kosztem jedzenia, i oczywiście dostawy, bardzo często pojawia się cała masa innych opłat. Są to naprawdę różne kwoty – opłaty za opakowanie, serwisowe, a nawet związane ze złymi warunkami pogodowymi.

Przedsiębiorca powinien konstruować interfejs w taki sposób, aby wszystkie kluczowe elementy wpływające na decyzję konsumenta, zwłaszcza opłaty, były dla niego widoczne. Niedopuszczalna jest sytuacja gdy istotna informacja jest dostępna dopiero po przewinięciu lub ukryta w inny sposób. – Tomasz Chróstny (Prezes UOKiK)

Glovo zapłaci wysoką karę pieniężną? UOKiK zarzuca firmie wprowadzanie konsumentów w błąd - ilustracja #1
UOKiK poinformowało o całej sprawie na swojej oficjalnej stronie. (Źródło: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów)

Cały koszt poznajemy dopiero na ostatnim etapie zamówienia. Utrudnia to konsumentom m.in. porównywanie cen u różnych sprzedawców. Choć na początku wydaje się, że wybieramy tańszą opcję, to na końcu może się okazać, że jednak zapłacimy więcej. Mimo wszystko w takiej sytuacji większość decyduje się na dokończenie transakcji, chociażby ze względu na poświęcony czas.

Niewykluczona kara pieniężna

Padły również zastrzeżenia dotyczące interfejsu aplikacji takie jak np. użycie przycisku „Potwierdź zamówienie” bez stosownej informacji „zamówienie z obowiązkiem zapłaty”. Znajdzie się jeszcze kilka innych szczegółów, wszystko sprowadza się jednak do jednego. UOKiK bada sprawę pod kątem „wykorzystywania wiedzy na temat zachowań konsumentów w Internecie do wpływania na ich decyzje zakupowe w nieuczciwy sposób”.

Jeśli postępowanie wykażę, że Glovo faktycznie stosuje takie praktyki, to firmie grozi kara pieniężna w wysokości do 10% obrotu osiągniętego w poprzednim roku finansowym. I to niezależnie od tego, czy spółka działa w sposób umyślny czy nie.

Sandra Kicińska

Sandra Kicińska

Współpracę z GRYOnline.pl rozpoczęła w listopadzie 2021 roku jako autorka newsów. Obecnie redaguje teksty w dziale Paid Products, od czasu do czasu pisząc dla newsroomu technologicznego. Wcześniej zajmowała się copywritingiem i tworzeniem tekstów popularnonaukowych. Po raz pierwszy do komputera dorwała się w wieku zaledwie trzech lat. Parę lat później, po zanurzeniu się w magiczny świat książek, pojawiła się u niej również fascynacja słowem pisanym. Do jej ulubionych gatunków gier należą różnego rodzaju strategie, symulatory oraz RPG. Poza tym uwielbia literaturę piękną, filozofię, surrealizm, anime i czarny humor. Po godzinach trenuje kontorsję, redefiniując ograniczenia ludzkiego ciała.

Motorola „zjada” Samsunga Galaxy Flipa 5 na śniadanie. Lepszego składanego smartfona w tej kwocie nie znajdziecie

Motorola „zjada” Samsunga Galaxy Flipa 5 na śniadanie. Lepszego składanego smartfona w tej kwocie nie znajdziecie

Kolejna konsola Xbox powinna jeszcze bardziej wykorzystać jedną ze swoich najmocniejszych stron

Kolejna konsola Xbox powinna jeszcze bardziej wykorzystać jedną ze swoich najmocniejszych stron

Intel ma problem, procesory odmawiają posłuszeństwa w niektórych wypadkach

Intel ma problem, procesory odmawiają posłuszeństwa w niektórych wypadkach

Tiny11 „odchudzi” teraz każdego Windowsa 11; to koniec ograniczeń genialnego programu

Tiny11 „odchudzi” teraz każdego Windowsa 11; to koniec ograniczeń genialnego programu

Pecetowa szlachta poniżej ultra nie schodzi. Recenzja techniczna Manor Lords we wczesnym dostępie

Pecetowa szlachta poniżej ultra nie schodzi. Recenzja techniczna Manor Lords we wczesnym dostępie