Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 stycznia 2023, 16:15

autor: Mateusz "rassi" Ługowik

Cicha i chłodna karta graficzna do grania w Full HD. Wystarczy na lata

Karty graficzne są coraz mocniejsze. Topowe modele pozwalają komfortowo grać w 4K. Jak jednak pokazują statystyki Steam, większość pecetowców wciąż posiada monitor Full HD. Jakie GPU będzie odpowiednie do takiej rozdzielczości?

Źródło fot. Gigabyte
i

Modelem, który idealnie pasuje do zestawu PC budowanego z myślą o gamingu w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, jest Gigabyte Radeon RX 6600 XT Gaming OC. Karta dysponuje zapasem mocy, dzięki czemu utrzyma co najmniej 60 kl./s w najbardziej wymagających tytułach także za kilka lat. Dziś dodatkową wydajność można wykorzystać w części tytułów uruchomionych w 1440p lub sięgnąć po monitor Full HD z wysokim odświeżaniem.

Niereferencyjny, fabrycznie podkręcony model od Gigabyte to solidna konstrukcja z backplate’em, tylko jedną wtyczką zasilania (8-pin) i zaawansowanych chłodzeniem. Na karcie zainstalowano trzy wentylatory. Pozwalają one utrzymać bardzo niskie temperatury (poniżej 60°C) i zapewniają wyższą kulturę pracy niż większość układów z dwoma „wiatrakami”. Radeon RX 6600 XT został wyposażony w 8 GB szybkiej pamięci GDDR6. Po stronie minusów należy jednak zapisać szynę VRAM (128 bit) oraz niewielką pojemność Infinity Cache (32 MB).

PLUSY:
  1. wysoka wydajność w 1080p i niezła w 1440p;
  2. 8 GB pamięci GDDR6;
  3. niska temperatura pracy – trzywentylatorowy, cichy układ chłodzenia;
  4. solidne wykonanie - backplate;
  5. efektywność energetyczna.
MINUSY:
  1. wysoka cena (dotyczy dzisiaj praktycznie wszystkich kart graficznych);
  2. kiepskie osiągi w ray tracingu;
  3. 128-bitowa szyna VRAM.

Karta osiąga znakomite wyniki w grach odpalonych w 1080p z maksymalnymi ustawieniami jakości obrazu. W Assassin’s Creed Valhalla układ wykręca średnio 85 kl./s (min. 55), a w Cyberpunk 2077 generuje 64 kl./s (37). Jeszcze lepiej działa Borderlands 3 - 88 kl./s (44), Horizon Zero Dawn – 96 kl./s (60) i Doom Eternal - 150 kl./s (76). We większości gier „Radek” sprawuje się lepiej niż GeForce RTX 3060, przynajmniej w standardowej rasteryzacji. Po włączeniu technologii śledzenia promieni wydajność leci na łeb na szyję. W takich warunkach znacznie lepiej radzi sobie konkurent ze stajni Nvidia.

Cicha i chłodna karta graficzna do grania w Full HD. Wystarczy na lata - ilustracja #1
Gigabyte Radeon RX 6600 XT Gaming OC będzie świetnie współpracować z procesorem AMD Ryzen 5 5600 (dotyczy 1080p).

Do gier sieciowych przyda się monitor Full HD lub QHD z wysokim odświeżaniem. Karta bez problemu radzi sobie bowiem z utrzymaniem płynności na poziomie 120+ fps w popularnych tytułach online, a w tych najmniej wymagających wskaźnik przekracza nawet 240. W produkcjach single player uruchomionych w rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli nie jest aż tak kolorowo, ale wciąż można ogrywać większość tytułów z 60 kl./s (średnio, 1% low znacznie niższe). Czasami trzeba będzie tylko obniżyć detale.

Uwaga! Podane wartości fps są orientacyjne. Na liczbę kl./s wpływ ma m.in. dobór sceny, pozostałe elementy zestawu oraz program do nagrywania gameplayu.

Cena w dniu publikacji: 2 380 zł (Amazon), 2 545 zł (Allegro)

Kup Gigabyte Radeon RX 6600 XT Gaming OC na Amazon

Kup Gigabyte Radeon RX 6600 XT Gaming OC na Allegro

Gigabyte Radeon RX 6600 XT Gaming OC – opinie

Najważniejsza w przypadku karty graficznej jest jej wydajność i to głównie na niej skupiają się użytkownicy. Niektórzy zwracają także uwagę na solidne wykonanie produktu. Komentujący mają, a w zasadzie mieli, największe zastrzeżenia do jakości oprogramowania (sterowniki), ale Gigabyte już dawno poradził sobie z programowymi niedociągnięciami – wskazują na to słowa samych użytkowników.

Dzień, w którym otrzymałem tę kartę, był okropny. Za każdym razem, gdy włączałem komputer, system nie rozpoznawał GPU. Nowy sterownik wyszedł tydzień po zakupie i rozwiązał problem. Od tego czasu nie miałem żadnych kłopotów. Za te pieniądze karta jest świetna. Gorąco polecam.

– Kellen

Super karta graficzna. Stosunek ceny do wydajności znakomity. Bardzo podoba mi się techniczne wykonanie. Wydajność jest wysoka - Gigabyte Radeon RX 6600 XT Gaming OC pozwala ograć wszystkie obecne gry w Full HD, a nawet w 1440p.

– Michael

Doskonała karta graficzna dla graczy i do renderowania wideo.

– Tom

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.