Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 25 stycznia 2023, 17:00

autor: Mateusz "rassi" Ługowik

Sprawdź jedną z najpopularniejszych płyt głównych pod procesory AMD Ryzen 5000

Czas potrzebny na wybór płyty głównej i każdego innego elementu zestawu komputerowego da się znacząco skrócić. Wystarczy w pierwszej kolejności przejrzeć najpopularniejsze produkty. Są one sprawdzone przez setki, a nawet tysiące użytkowników i ewentualne wady już dawno wyszły na jaw.

Źródło fot. GIGABYTE
i

Gigabyte B550 GAMING X V2 jest rozchwytywana przez graczy. W dużej mierze ma na to wpływ niezwykle atrakcyjny stosunek ceny do jakości – jest to po prostu opłacalny zakup. Prezentowany model obsługuje procesory AMD i korzysta z chipsetu B550. Na płycie w formacie ATX można znaleźć gniazdo AM4 kompatybilne z układami Ryzen 5000 i 3000 oraz seriami ze zintegrowanym układem graficznym, czyli Ryzen 5000G i 4000G. Użytkownicy donoszą, że wszystko działa tak, jak należy bez potrzeby aktualizowania BIOS-u.

Model jest zgodny ze standardem PCIe 4.0, co pozwala wycisnąć jeszcze więcej mocy ze współczesnych kart graficznych oraz zainstalować wyjątkowo szybkie dyski M.2. Na płycie dostępne są dwa gniazda tego typu, ale tylko jedno wspiera interfejs PCIe 4.0 x4. Użytkownik może zainstalować też do 4 kości pamięci RAM DDR4. Maksymalne obsługiwane taktowanie to aż 4733 MHz w trybie OC. Polecam wsadzić w banki 2x8 GB Patriot Viper Steel 3733MHz CL17. Pozostając przy różnego rodzaju wewnętrznych złączach należy zwrócić uwagę, że płyta dysponuje 4 portami SATA III – upewnij się, że tyle Ci wystarczy. Złącza wentylatorów (4 pin) są trzy. Do Gigabyte B550 GAMING X V2 da się podłączyć (z tyłu) maksymalnie 6 urządzeń USB. Oprócz tego można skorzystać z czterech portów USB na panelu przednim. Najbardziej cieszy możliwość wyprowadzenia USB-C.

PLUSY:
  1. PCIe 4.0;
  2. solidna, chłodzona sekcja zasilania – można myśleć o OC;
  3. obsługuje szybki RAM;
  4. dwa gniazda M.2;
  5. Q-Flash;
  6. porządnie wykonana;
  7. atrakcyjna cena.
MINUSY:
  1. za tę kasę ciężko się do czegoś przyczepić – na siłę brak podświetlenia RGB.

Z innych rzeczy warto wspomnieć o zintegrowanej karcie sieciowej 1 Gb/s, układzie audio 7.1 Realtek ALC 887, wzmocnionych slotach PCIe, chłodzonej sekcji zasilania oraz przycisku Q-Flash Plus.

Sprawdź jedną z najpopularniejszych płyt głównych pod procesory AMD Ryzen 5000 - ilustracja #1
Gigabyte daje na płytę aż 36 miesięcy gwarancji. To o rok więcej niż niektórzy inni producenci (nierzadko droższych) urządzeń z chipsetem B550.

Powstało już kilka rewizji (1.0, 1.1, 1.2, 1.3) prezentowanego modelu. Pomimo usilnych starań nie udało mi się dotrzeć do różnić pomiędzy nimi. Tą najbardziej logiczną wydaje się inna wersja BIOS-u, ale to tylko przypuszczenia.

Cena w dniu publikacji: 579 zł (Allegro, Amazon), 636 zł (RTV EURO AGD)

Kup Gigabyte B550 GAMING X V2 na Allegro

Kup Gigabyte B550 GAMING X V2 na Amazon

Kup Gigabyte B550 GAMING X V2 w RTV EURO AGD

Gigabyte B550 GAMING X V2 – opinie

92% pozytywnych ocen (4 i 5 gwiazdek) na Amazon.pl – to mówi samo za siebie. Użytkownicy zauważają, że płyta jest przyjazna dla mniej doświadczonych pecetowców. Poza tym komentujący są zadowoleni m.in. z przemyślanego rozłożenia elementów, wysokiej jakości wykonania oraz atrakcyjnej ceny.

Ładne, solidne radiatory i mnóstwo miejsca między gniazdami. Spora odległość banków RAM-u od procesora pozwala na montaż większego chłodzenia. Płyta jest gotowa na jednostki Ryzen 5000 od razu po wyjęciu z pudełka – żadne aktualizacje nie są wymagane. Mój Ryzen 5 5600X został rozpoznany natychmiast. Profil XMP włączył się automatycznie i dobrał prawidłowe taktowanie pamięci RAM, przez co nie musiałem grzebać w BIOS-ie. To dla mnie duży plus. W tej cenie jest to świetny produkt.

– Pirata

PCIe 4.0! 3 złącza na wentylatory. Dwa gniazda GPU. Dwa sloty M.2. Bardzo przydatny Q-Flash. Szybkie porty USB. Co jeszcze? Płyta jest piękna. Wygląda na zrobioną z dobrych materiałów. Brakuje Wi-Fi i Bluetooth, ale są to funkcje, których nie potrzebuję.

– Fabio

Bardzo funkcjonalna z rozbudowanym BIOS-em. Przesiadłem się na produkty Gigabyte z MSI i szczerze mówiąc, było warto! Za jedyne wady można uznać niewielką liczbę złączy SATA – zamiast 4 chciałoby się 6 – i portów USB z tyłu. Tych drugich jest 6.

– Splaching

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.