Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 9 marca 2022, 11:30

Wiemy, która karta graficzna jest najpopularniejsza wśród graczy

Przegląd Steama pokazuje, że niezmiennie wśród graczy królują Intel i Nvidia. Najpopularniejszą kartą graficzną nadal nie jest jednak żaden z najnowszych układów, lecz poczciwy GTX 1060.

W SKRÓCIE:
  • comiesięczny raport platformy Steam bez niespodzianek – nadal najpopularniejszym GPU jest GTX 1060, a wśród producentów prym wiodą Intel i Nvidia;
  • Windows 11 odrobinę zyskuje – kosztem Windowsa 10.

Comiesięczny przegląd platformy Steam daje obraz, jakim sprzętem dysponują gracze. Widoczne są też tendencje zmian. Wśród kart graficznych niezmiennie króluje GeForce GTX 1060. Układ z generacji Pascal ostatnio nawet nieznacznie zwiększył swoją popularność, widocznie nadal znajduje nabywców.

GTX 1060 nadal popularny

Wiemy, która karta graficzna jest najpopularniejsza wśród graczy - ilustracja #1
GTX 1060 nie przestaje zaskakiwać.

Podium okupują układy firmy Nvidia. GeForce GTX 1060 ma 7,74% udziału wśród maszyn graczy. Na kolejnych miejscach znajdziemy GTX 1650 (6,09%) i GTX 1050 Ti (5,61%). Pierwsze urządzenie z najnowszej generacji Ampere plasuje się dopiero na 8. miejscu i co ciekawe, jest to wersja mobilna (RTX 3060). Nvidia wygrywa także w kategorii producentów karty graficznych – 76,14%.

Zobacz oferty kart graficznych Nvidii na Allegro

Windows 11 powoli pnie się w rankingu

Najwyższe miejsce na podium producentów procesorów okupuje Intel z wynikiem 68,93%. W ciągu miesiąca nieco zyskał, ale minimalnie (o 0,04%). Najczęściej spotykanym systemem operacyjnym pozostaje Windows 10. Jest on zainstalowany na 75,69% komputerów. Traci on jednak powoli na rzecz nowszego Windowsa 11.

Na koniec parę ciekawostek. Nadal najczęściej używaną rozdzielczością ekranu jest 1080p (67,46% monitorów). Wzrasta też ilość pamięci RAM – ponad połowa graczy posiada już 16 GB. Jeśli brać pod uwagę tylko komputery z Linuxem, to najpopularniejszą kartą graficzną jest Radeon RX 480 (wśród maszyn z systemem Microsoftu karty AMD są na dalekich miejscach).

Karty graficzne jednak tanieją – sprawdź, które opłaca się już kupić:

Wiemy, która karta graficzna jest najpopularniejsza wśród graczy - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.