Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 marca 2019, 10:33

autor: Aquma

Firefox z wersją 66.0 – zobacz listę zmian

Przeglądarka Firefox doczekała się wersji 66.0. Aktualizacja przynosi kilka przydatnych funkcji, takich jak możliwość przeszukiwania otwartych kart oraz blokowania dźwięku w filmach.

Firefox otrzymał wersję 66.0. - Firefox z wersją 66.0 – zobacz listę zmian - wiadomość - 2019-03-20
Firefox otrzymał wersję 66.0.

W SKRÓCIE:

  1. Firefox doczekał się wersji 66.0;
  2. łatka dodaje m.in. funkcję automatycznego blokowania odtwarzania dźwięku w filmach oraz możliwość przeszukiwania otwartych zakładek.

Przeglądarka Firefox doczekała się nowej wersji, oznaczonej numerem 66.0. Aktualizacja wzbogaca program firmy Mozilla Corporation o sporo poprawek i nowych funkcji – w tym przynajmniej jedną naprawdę wyczekiwaną. W większości przypadków łatka zostanie pobrana automatycznie, ale jeśli tak się nie stanie, najnowszą wersję aplikacji możecie znaleźć pod tym adresem.

Blokowanie dźwięku i zmiany w wyglądzie

Najgłośniejszą – i najbardziej przydatną – z nowych funkcji jest prawdopodobnie blokowanie dźwięku w filmach. Od teraz nie trzeba się będzie martwić uciążliwymi, śmieciowymi filmikami, którymi wiele serwisów bombarduje nas w momencie, gdy pojawiamy się na stronie. Warto odnotować, że mamy możliwość dodania wybranych portali do „białej listy” (na nich materiały będą odtwarzane), a nawet całkowitego wyłączenia funkcji.

Włączenie / wyłączenie blokowania dźwięku

Firefox z wersją 66.0 – zobacz listę zmian - ilustracja #2

Omawiany „ficzer” możemy aktywować wchodząc do ustawień i odnajdując zakładkę „Prywatność i bezpieczeństwo”, albo też klikając ikonkę „i” przy pasku adresowym, a następnie przechodząc do menu uprawnień. Potem wystarczy zaznaczyć opcję „blokowanie automatycznego odtwarzania dźwięku przez strony”.

Firefox w wersji dla systemu Linux Ubuntu doczekał się także zmian w wyglądzie – pasek otwartych kart został zintegrowany z belką tytułową, dzięki czemu całość zajmuje nieco mniej miejsca. Także w tym przypadku modyfikację można odwrócić, zaznaczając odpowiednią opcję w ustawieniach.

Nowy i stary wygląd Firefoksa (w wersji dla systemu Linux Ubuntu). Źródło: omgubuntu.co.uk.
Nowy i stary wygląd Firefoksa (w wersji dla systemu Linux Ubuntu). Źródło: omgubuntu.co.uk.

Przeszukiwanie kart i ulepszona wydajność

Omawiana aktualizacja wzbogaciła Firefoksa o przydatną funkcję przeszukiwania otwartych kart – w tym także stron, które przeglądamy na innym urządzeniu, np. telefonie z zainstalowaną przeglądarką Mozilli. Aby mechanizm mógł działać, konieczne jest aktywowanie Firefox Sync w ustawieniach.

Firefox Sync – co to takiego?

Firefox z wersją 66.0 – zobacz listę zmian - ilustracja #4

Usługa Firefox Sync umożliwia synchronizowanie ustawień przeglądarki (w tym np. historii) pomiędzy różnymi urządzeniami, na których korzystamy z aplikacji Mozilli. Możecie ją aktywować przechodząc do zakładki „konto Firefox” w ustawieniach, albo też klikając pierwszą opcję w podręcznym menu (jeden z przycisków na prawo od paska adresowego) - „zaloguj do Sync”. Konieczne będzie założenie bezpłatnego konta.

Przeglądarka doczekała się także poprawek wydajności – chodzi głównie o to, że rozszerzenia instalowane przez użytkowników mogą przechowywać swoje ustawienia bezpośrednio w bazie danych Firefoksa, a nie w osobnym pliku JSON. Dodano także wsparcie dla funkcji scroll anchoring, co powinno umożliwić płynniejsze przewijanie stron. Dodatkowo użytkownicy systemu Linux mogą ucieszyć się z poprawki błędu, który skutkował spadkiem wydajności po otwarciu listy ściągniętych plików.

Przeszukiwanie otwartych kart w działaniu. Źródło: omgubuntu.co.uk.
Przeszukiwanie otwartych kart w działaniu. Źródło: omgubuntu.co.uk.

Programiści Mozilli dodali również kilka innych rzeczy – mowa np. o wsparciu dla funkcji Windows Hello (umożliwia łatwiejsze logowanie się do różnych serwisów) oraz zmienionym ekranie ustawień skrótów klawiszowych. Użytkownicy pracujący na Macach mają też możliwość korzystania z paska Touch Bar podczas używania przeglądarki.

  1. Firefox – strona oficjalna