Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 29 listopada 2022, 13:24

autor: Marek Pluta

Ponad ćwierć miliarda euro kary dla Facebooka

Irlandzki Urząd Ochrony Danych ukarał spółkę Meta grzywną w wysokości 265 mln euro. Kara dotyczy złamania przez Facebooka przepisów, dotyczących ochrony danych osobowych użytkowników portalu.

Źródło fot. Unsplash | Mariia Shalabaieva
i

Irlandzka Komisja Ochrony Danych mocno daje się we znaki spółce Meta, właścicielowi m.in. Facebooka oraz Instagrama. Jak donosi serwis Notebookcheck, właśnie nałożyła na amerykański koncern kolejną grzywnę.

W zeszłym roku komisja wszczęła dochodzenie w sprawie doniesień prasowych z kwietnia ubiegłego roku, dotyczących wycieku do sieci danych 533 mln użytkowników portalu. Informacje znalezione na jednej z hakerskich witryn zawierały m.in. identyfikatory Facebooka, numery telefonów, lokalizację, daty urodzin oraz adresy email użytkowników pochodzących z ponad 100 krajów.

Do sieci trafiły więc dane, które mogły przestępcom posłużyć do phishingu oraz innych ataków na użytkowników portalu. W sieci opublikowano również prywatne informacje sędziów, funkcjonariuszy więziennych, pracowników socjalnych, dziennikarzy oraz innych osób. Dane wyciekły w 2019 roku, a do ich przejęcia wykorzystano exploity znalezione w narzędziach służących do importowania kontaktów w komunikatorze Messenger oraz Instagramie. Meta zrzucała winę na hakerów drążących ich zabezpieczenia, ale komisja miała inne zdanie i orzekła, że narzędzia wykorzystane przez atakujących nigdy nie były odpowiednio bezpieczne, by sprostać wymogom ochrony danych osobowych obowiązujących na terenie Unii Europejskiej.

Dane setek milionów użytkowników dostępne w sieci

Facebook wprawdzie dość szybko załatał lukę umożliwiającą tzw. scrapping danych, lecz dochodzenie wykazało, że w tym czasie narzędzia naruszały dwa paragrafy 25. artykułu ustawy o RODO. Z tego też powodu irlandzka komisja zdecydowała o nałożeniu na spółkę kary finansowej.

Ponad ćwierć miliarda euro kary dla Facebooka - ilustracja #1
Źródło: Unsplash | Alexander Shatov

Dodać należy, że jest to już czwarta kara za złamanie przepisów dotyczących prywatności danych użytkowników nałożona na spółkę Meta na przestrzeni ostatnich 18 miesięcy. We wrześniu irlandzki organ ukarał firmę grzywną w wysokości 405 mln euro, gdyż odkryto, iż platforma niewłaściwie obchodziła się z danymi osobowymi użytkowników Instagrama. Z kolei w marcu ukarano ją grzywną w wysokości 17 mln euro, a w zeszłym roku 225 milionów euro. Suma wszystkich kar nałożonych na amerykański koncern wynosi obecnie 912 mln euro.

Ponad ćwierć miliarda euro kary dla Facebooka - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.