Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 7 listopada 2022, 11:18

autor: Marek Pluta

Będą masowe odejścia w Facebooku

Spółka Meta do której należy Facebook, zamierza w tym tygodniu przeprowadzić masowe zwolnienia. Według źródeł pracę stracić może nawet kilka tysięcy osób, zaś firma ogłosi swoje plany prawdopodobnie już pojutrze.

Źródło fot. Unsplash | Dima Solomin
i

Jak donosi The Wall Street Journal, Meta, do której należy m.in. Facebook, planuje w tym tygodniu ogłosić masowe zwolnienia pracowników. Dziennikarze twierdzą, że firma ogłosi swą decyzję już w środę, zaś pracę straci kilka tysięcy pracowników z nieco ponad 87 tys. osób obecnie tam zatrudnionych.

Meta odmawia komentarza w tej sprawie, a rzecznik firmy zwrócił jedynie uwagę na oświadczenie prezesa Marka Zuckerberga złożone podczas prezentacji wyników finansowych firmy za trzeci kwartał. Mówił wówczas o nowej strategii dotyczącej koncentracji inwestycji na niewielkiej liczbie priorytetowych obszarów wzrostu. Oznacza to, że niektóre zespoły się rozwiną, natomiast inne zostaną mocno okrojone.

Będą masowe odejścia w Facebooku - ilustracja #1
Zapowiadają się gorsze czasy dla pracowników Facebooka. Źródło: Unsplash | Brett Jordan

Ciekawe jest jednak to, że w 2020 oraz 2021 roku Meta znacznie zwiększyła zatrudnienie, przyjmując ponad 27 tys. nowych pracowników. Natomiast w tym roku doszło kolejnych 15 tys. osób. Podczas pandemii firma zanotowała znaczny wzrost zainteresowania swymi usługami, więc potrzeba było więcej ludzi do obsługi rosnącej liczby użytkowników. Teraz sytuacja się zmienia i firma zanotowała pierwszy w historii spadek dochodów, więc musi ograniczyć koszty działalności.

Dużym problemem dla Meta jest także projekt Metaverse, który mimo poważnych nakładów finansowych nie jest w stanie zapewnić spodziewanych zysków. Spółka dotąd wydała na niego 15 mld dolarów i spodziewa się, że w przyszłym roku straci na nim jeszcze więcej pieniędzy.

Nie tylko Elon Musk zwalnia pracowników

Warto dodać, że nie będą to jedyne zwolnienia pracowników mediów społecznościowych, dokonane w ostatnim czasie. Podobną decyzję ogłosił również Elon Musk, który przejął właśnie Twittera. Choć miliarder wycofał się z planów zwolnienia 5500 osób, to nie zamierza całkowicie rezygnować z cięć kadrowych. Być może działania ekscentrycznego miliardera wpłynęły na kierownictwo firmy Meta, które w całej historii firm (przez ponad 18 lat) nie zwalniało pracowników w takich ilościach.

Będą masowe odejścia w Facebooku - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.