Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 28 czerwca 2022, 12:40

Ethereum już nie będzie potrzebowało kart graficznych

Zbliża się ten wyczekiwany przez graczy moment – przejście Ethereum na model Proof-of-Stake. Karty graficzne już nie będą „górnikom” potrzebne i wrócą tam, gdzie ich miejsce, czyli do komputerów.

Źródło fot. powyżej: Unsplash / regularguy.eth.

Kryptowalut są setki, jeśli nie tysiące, jednak dwie niepodzielnie królują – bitcoin i Ethereum. Szczególnie ta druga spędza sen z powiek milionom graczy. Między innymi to przez „górników” wydobywających ETH niełatwo jest kupić kartę graficzną. Jednak pewien fakt wskazuje na to, że być może już we wrześniu grająca brać odetchnie z ulgą.

ETH migruje na proof-of-stake

Włodarze Ethereum zapowiadają, że do września kryptowaluta ta powinna przejść na model proof-of-stake, czyli dowód stawki. Wprawdzie można się spodziewać opóźnienia, ale w każdym razie do końca roku mozolne i energożerne wydobywanie straci sens. Ethereum działające w modelu PoS będzie potrzebować ledwie ułamka procenta obecnej mocy, jedynie do obliczeń zapewniających stabilność stawki.

Najlepsze karty graficzne znajdziesz tutaj

Podmioty do tej pory wydobywające ETH zapewne zaczną masowo wyprzedawać sprzęt. Karty graficzne nie są tak przydatne w innych kryptowalutach jak w przypadku Ethereum. Bitcoin na przykład polega głównie na dedykowanych maszynach ASIC.

Normalizacja rynku kart graficznych

„Górnicy” już teraz wyprzedają karty graficzne, używane egzemplarze z „koparek” pojawiają się na portalach aukcyjnych. Być może problemy z zakupem GPU staną się tylko wspomnieniem, a nowe modele nie będą już osiągać tak astronomicznych cen.

Ethereum już nie będzie potrzebowało kart graficznych - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.