Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 listopada 2022, 12:00

autor: Marek Pluta

Elon Musk w dramatycznym apelu szuka programistów w Twitterze, większość chyba zwolnił

Elon Musk kontynuuje przebudowę Twittera, która według pracowników może skończyć się tym, że serwis przestanie działać. Właściciel portalu desperacko szuka programistów spośród osób, których jeszcze nie udało mu się zwolnić.

Źródło fot. Źródło: Steve Jurvetson/Wikipedia/CC BY 2.0
i

Najbogatszy człowiek świata ostro wziął się za wprowadzanie zmian w kupionym niedawno serwisie społecznościowym. Swe urzędowanie zaczął od dużych zwolnień, a w tym tygodniu postawił personelowi ultimatum: ma albo pracować jeszcze bardziej intensywnie, albo odejść. Na podjęcie decyzji zatrudnieni mieli czas do czwartku i, jak donosi dziennikarka Zoë Schiffer, obecnie biura firmy są tymczasowo zamknięte, zaś dostępy do nich zawieszone. Zostaną ponownie otwarte 21 listopada, gdyż Musk obawia się sabotażu ze strony byłych pracowników.

Według Reutersa, z propozycji odejścia skorzystało ponad 500 osób, gdyż według dziennikarzy tylu pracowników napisało wiadomość pożegnalną na wewnętrznym czacie Twittera. Nie udało się ustalić dokładnej liczby osób opuszczających firmę, ale może ich być jednak znacznie więcej, gdyż według raportu Business Insider mniej niż połowa z 4000 ludzi pozostałych w firmie zdecydowała się zachować posady.

Portal traci niezbędnych inżynierów

Dla Muska stanowi to poważny problem, gdyż odejścia objęły wielu inżynierów odpowiedzialnych za naprawę błędów i zapobieganie awariom usług. Washington Post, powołując się na byłego pracownika, twierdzi, że odejścia spowodowały, iż w wielu kluczowych dla działania systemach pozostał jeden lub dwóch inżynierów. Człowiek ten ujawnił również, że w sześciu krytycznych systemach, takich jak obsługa tweetów, nie ma już żadnych programistów. Brakuje nawet „szkieletowej” załogi obsługującej system, więc ten będzie działał jedynie do momentu, aż wystąpi jakiś problem, a następnie się zatrzyma.

Pojawia się więc pytanie o stabilność platformy, szczególnie że inżynierowie nieoficjalnie sugerują, iż serwis może przestać działać już w poniedziałek. Sprawa jest na tyle poważna, że Elon Musk desperacko szuka osób potrafiących pisać kod. Jak donosi Ars Technica, miliarder wczoraj wysłał do pozostałych pracowników e-maile, w których prosi programistów o zgłoszenie się razem z podsumowaniem swoich osiągnięć z ostatnich sześciu miesięcy oraz prezentacją napisanego kodu.

Twitter przestanie działać już w poniedziałek?

Media donoszą, że w czwartek aplikacja Twittera używana przez pracowników, znacznie spowolniła działanie. Według serwisu Downdetector, śledzącego awarie aplikacji oraz stron internetowych, w tym dniu liczba raportów o awariach wzrosła do 350 ze standardowych 50 dziennie.

Elon Musk w dramatycznym apelu szuka programistów w Twitterze, większość chyba zwolnił - ilustracja #1
Źródło: Steve Jurvetson/Wikipedia/CC BY 2.0.

Nie wiadomo więc, jak długo Twitter zdoła jeszcze działać przy takim zarządzaniu. Nie da się wykluczyć, że przygoda Muska z tym portalem może być znacznie krótsza, niż sądziliśmy.

Elon Musk w dramatycznym apelu szuka programistów w Twitterze, większość chyba zwolnił - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.