Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 maja 2022, 12:33

Giganci rynku technologicznego na minusie. Stracili fortunę

2022 rok zapowiada się fatalnie dla gigantów technologicznych. Już teraz Elon Musk, Jeff Bezos i inni miliarderzy stracili dziesiątki miliardów dolarów.

Źródło fot. powyżej: oficjalna strona firmy Tesla.

Miliarderzy mają powody do narzekania nie tylko na stacji kosmicznej ISS. Miniona środa okazała się szczególnie fatalna dla najbogatszych ludzi świata, którzy w całym 2022 roku stracili już łącznie ponad 200 miliardów dolarów.

Jak podała agencja Bloomberg w Billionare Index – rankingu najzamożniejszych ludzi na świecie – niemal wszyscy bogacze z pierwszej pięćdziesiątki odnotowali spore straty w ostatnich miesiącach. Uwzględnia to także właścicieli korporacji technologicznych, w tym Elona Muska.

Elon Musk traci przez tweety

Szef Tesli pozostaje najbogatszym człowiekiem na świecie, ale tylko w środę stracił 12,3 miliarda dolarów, a w całym 2022 roku jego majątek uszczuplił się o 58,5 mld dol. To i tak lepiej niż dwa dni temu, kiedy to straty Muska wyceniono na 60,4 mld dol. Niemniej raczej nie pociesza to miliardera, nawet jeśli wciąż dysponuje majątkiem 212 miliardów dolarów.

Co się tyczy przyczyn spadków, to swój udział miało na pewno zamieszanie związane z zakupem Twittera. Po de facto zapowiedzi zakupu popularnego serwisu szef Tesli publikował „interesujące” tweety. W jednych mówił na temat możliwości wprowadzenia opłat dla niektórych użytkowników, a w innych sprawiał wrażenie, jak gdyby chciał negocjować cenę Twittera, jeśli wręcz nie wycofać się z umowy.

Efektem tych wpisów było obniżenie wyceny akcji Tesli przez analityków firmy Wedbush, którzy określili zamieszanie wokół zakupu Twittera jako „przedstawienie cyrkowe” (via Dan Ives na Twitterze). Nadmieńmy, że zarząd serwisu odrzuca argumenty Muska i zapowiedział, że nie pozwoli miliarderowi na wycofanie się z transakcji.

Amazon i spółka

Nie tylko kuriozalne tweety odpowiadają za straty miliarderów. Jeff Bezos, założyciel firmy Amazon, stracił w 2022 roku jeszcze więcej od Muska, bo aż 61,4 miliarda dolarów. Co prawda dziś udało mu się nieco odrobić straty, zyskując 206 milionów dol. Niemniej przy majątku zauważalnie mniejszym od szefa Tesli (obecnie wycenianym na 131 mld dol.) Bezos ma jeszcze mniej powodów do zadowolenia. Zwłaszcza że miniony kwartał fiskalny był pierwszym od siedmiu lat, w którym Amazon odnotował straty.

Również Bill Gates nie uniknął uszczuplenia majątku, choć i tak może uznawać się za szczęściarza. Współzałożyciel Microsoftu stracił w tym roku „tylko” 20,7 miliarda dolarów. Poza tym straty odnotowali m.in.: Larry Page i Sergey Brin (współtwórcy wyszukiwarki Google), Steve Ballmer (były dyrektor generalny Microsoftu), Larry Ellison (prezes Oracle Corporation, drugiego na świecie sprzedawcy oprogramowania) oraz Mark Zuckeberg (twórca Facebooka).

Giganci rynku technologicznego na minusie. Stracili fortunę - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.