Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 września 2022, 17:47

Trzy elektrownie jądrowe dostarczą tyle energii co ta farma wiatrowa

Ogromna farma wiatrowa w chińskiej prowincji Gansu ma być wydajniejsza od trzech największych elektrowni jądrowych na świecie razem wziętych i już teraz dostarcza więcej energii od każdej z nich.

W Polsce również rośnie zainteresowanie energią odnawialną. Na zdjęciu: elektrownia wiatrowa firmy PGE. Źródło: https://pgeeo.pl/aktualnosci/farmy-wiatrowe-pge-energia-odnawialna-z-systemem-wczesnego-ostrzegania

Unia Europejska chce, by do 2050 roku kraje członkowskie zapewniły tzw. neutralność klimatyczną, co w praktyce oznacza ograniczenie emisji gazów do absolutnego minimum.

Aby to osiągnąć, UE stawia na odnawialne źródła energii – na przykład farmy wiatrowe, choć tu akurat Europejczycy wypadają blado na tle „sąsiadów” z Azji. W Chinach powstaje ogromna farma wiatrowa, która ma dostarczać 20 gigawatów energii elektrycznej – więcej niż trzy największe elektrownie jądrowe na świecie razem wzięte (via New York Times).

Farma wiatrowa Gansu (od nazwy prowincji, w której się znajduje) powstaje od 2009 roku i wciąż nie została ukończona. Pierwotnie projekt miał być gotowy już w 2020 roku (via agencja Reutera), ale obecnie zakończenie budowy planowane jest na 2025 rok.

Niemniej obiekt działa już od dłuższego czasu w ramach tzw. drugiej fazy. W 2017 roku zakończono linię wysokiego napięcia o długości 2383 kilometrów, która połączyła elektrownię z siecią energetyczną prowincji Huan, a tym samym z całymi Chinami.

Obecnie farma wiatrowa w Gansu dostarcza około 8 gigawatów energii. Dla porównania: trzy najwydajniejsze elektrownie jądrowe dostarczają: 7965 (Kashiwazaki-Kariwa, Japonia), 6272 (Bruce, Kanada) i 5853 megawaty netto (Ulijin, Korea Południowa; via Prospero Events Group).

Na tym bynajmniej nie koniec chińskich planów. Na mocy ustawy z 2005 roku rząd Państwa Środka przewiduje budowę siedmiu farm wiatrowych, które mają dostarczyć 200 GW energii elektrycznej (via NPR i GameStar.de).

Trzy elektrownie jądrowe dostarczą tyle energii co ta farma wiatrowa - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat, ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GOL-em rozpoczął w 2015 roku, pisząc w newsroomie growym, a następnie również filmowym i – o zgrozo! – technologicznym (nie zabrakło też udziału w encyklopedii gier). Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Nie pytać o kwestie związane z grafiką – po kilku godzinach autor potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej