Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 26 listopada 2022, 09:40

autor: Marek Pluta

Dzięki UE będzie można korzystać z 5G na pokładzie samolotów

Kolejna decyzja Komisji Europejskiej sprawi, że już wkrótce pasażerowie samolotów będą mogli korzystać na pokładach maszyn z technologii 5G. Znacznie umili to podróż, umożliwiając m.in. oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości.

Źródło fot. Wikimedia
i

W części samolotów występuje dostęp do Internetu, pozwalający umilić kilkunastogodzinną podróż, lecz oferowane tam Wi-Fi nie jest najszybsze. Wkrótce to się jednak zmieni, dzięki decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej pasma dla mobilnej łączności na pokładach tych maszyn, wyznaczającej określone częstotliwości dla technologii 5G.

Innymi słowy, pasażerowie samolotów latających nad unijnymi krajami będą mogli w pełni wykorzystać możliwości swych urządzeń mobilnych, np., grając, słuchając muzyki lub oglądając filmy w wysokiej rozdzielczości.

Komisja Europejska już w 2008 roku zarezerwowała pewne częstotliwości do zapewnienia komunikacji na pokładach tych maszyn. Linie lotnicze mogły dzięki temu zaoferować pasażerom podróżującym w Unii Europejskiej usługi połączeń telefonicznych, transmisji danych oraz przesyłania wiadomości. Najnowsza decyzja jest aktualizacją tych przepisów, otwierającą drogę do powszechnego wdrożenia technologii 5G. Usługa będzie realizowana za pomocą specjalnego osprzętu, łączącego samolot poprzez satelitę z naziemną siecią komórkową.

Szybki Internet umili podróżowanie samolotem

Komisja podjęła również decyzję w sprawie częstotliwości 5 GHz, co pozwoli udostępnić szybkie Wi-Fi w transporcie drogowym, czyli samochodach osobowych oraz autobusach. Na jej mocy państwa członkowskie muszą udostępnić do tych zastosowań pasma częstotliwości 5 GHz, najpóźniej do 30 czerwca 2023 roku. Umożliwi to korzystanie z szybkiego Internetu również podczas podróży samochodami.

Dzięki UE będzie można korzystać z 5G na pokładzie samolotów - ilustracja #1
Internet 5G wkrótce także na pokładzie samolotu. Źródło: Unsplash | Ross Parmly.

Dodam, że Komisja Europejska już w 2013 roku ustanowiła partnerstwo publiczno-prywatne o nazwie 5G PPP, dotyczące badań oraz innowacji związanych z technologią 5G, przeznaczając na ten cel 700 mln euro. Obecnie w jego ramach realizowane są już pierwsze projekty dotyczące technologii 6G o wartości 60 mln euro, a jednym z flagowych jest Hexa-X, który dotyczy opracowania pierwszej koncepcji systemu 6G, uzupełniony o osiem projektów badających konkretne rozwiązania.

Dzięki UE będzie można korzystać z 5G na pokładzie samolotów - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.