Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 12 stycznia 2023, 12:20

Cieszcie się darmowym ChatGPT, niedługo może się to zmienić

Popularny bot ChatGPT może stać się płatny – OpenAI mówi o opcji Professional. Choć wersja darmowa pozostanie dostępna, może zostać nieco ograniczona w możliwościach.

Źródło fot. OpenAI
i

ChatGPT to jedna z najbardziej zaawansowanych AI, stworzona do prowadzenia realistycznych konwersacji. Niestety wkrótce może przestać być dostępna tylko jako darmowa aplikacja. Z dużą dozą prawdopodobieństwa powstanie opcja premium o rozszerzonych możliwościach.

Zmiany w chatGPT

Twórcy sztucznej inteligencji ChatGPT opublikowali ankietę, która rzuca nieco światła na nadchodzące zmiany:

ChatGPT Professional (eksperymentalny) ukierunkowany na profesjonalny użytek to:

  • stała dostępność (bez okien blackout);
  • szybkie odpowiedzi od ChatGPT (tj. brak opóźnienia);
  • tyle wiadomości, ile potrzebujesz (co najmniej 2x większy regularny dzienny limit).

ChatGPT Professional ma mieć większe możliwości niż wersja bezpłatna. Choć czasem osiąga się takie różnice, ograniczając oprogramowanie dostępne poza opcją premium. Nieodpłatne korzystanie z ChatGPT może zostać nieco utrudnione. Twórcy sondują rynek, nawiązując do ceny w jednym z pytań:

Za jaką cenę (miesięcznie) uznałbyś ChatGPT za okazję – dobrze wydane pieniądze?

Wprowadzenie opcji premium może być odpowiedzią na rosnące wykorzystanie mocy obliczeniowej – korzystanie z AI stało się na tyle popularne, że spowodowało nawet problemy z serwerami.

Duże zainteresowanie OpenAI (twórcy ChatGPT) przejawia obecnie Microsoft – koncern chce zainwestować nawet 10 miliardów dolarów w dalszy rozwój projektu. Firma planuje dodać ChatGPT do pakietu MS Office i zapewne także będzie chciała odzyskać przynajmniej część swojej inwestycji. Być może dlatego szykowana jest wersja płatna.

ChatGPT

Bot czatowy oparty na sztucznej inteligencji autorstwa OpenAI, wykorzystujący model języka GPT-3. Potrafi generować logiczne odpowiedzi na zapytania wprowadzane przez użytkownika. AI zostało wytrenowane na dużych zbiorach danych i posiada wiedzę w wielu dziedzinach. ChatGPT zyskał milion zarejestrowanych użytkowników w zaledwie 5 dni. Dla porównania – Facebookowi zajęło to 10 miesięcy.

Cieszcie się darmowym ChatGPT, niedługo może się to zmienić - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej