Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 15 marca 2023, 12:45

autor: Kamil "KSulej" Sulej

Basen podgrzewany komputerem to nie wymysł, niedługo stanie się faktem

Komputery wytwarzają ciepło, to naturalne. Jednak w większości przypadków ucieka ono do atmosfery. A co, gdyby komputer ogrzewał np. publiczny basen?

Źródło fot. Dole777 / Unsplash
i

Chłodzenie wodne to popularne rozwiązanie, ale chyba mało kto pomyślałby, żeby ciepło wytwarzane przez centrum danych wykorzystać do podgrzania tak wielkiego zbiornika wodnego, jakim jest basen. Na taki pomysł wpadł jednak Mark Bjornsgaard, założyciel start-upu Deep Green oferującego swoim klientom, moc obliczeniową do działań ze sztuczną inteligencją oraz uczeniem maszynowym.

Jak wygląda ta konstrukcja? Całość jest zalana olejem mineralnym, który po odebraniu temperatury z komponentów trafia do odpromiennika ciepła, który następnie podgrzewa wodę. Taki zestaw jest w stanie ogrzać wodę w basenie do około 30 stopni przez mniej więcej 60% czasu i pozwala zaoszczędzić spore pieniądze na ogrzewaniu.

Firma zapewnia o zwrocie kosztów obsługi „cyfrowego bojlera”, a samo ciepło będzie w pełni darmowe, traktowane jest jako odpad, który można spożytkować np. do podgrzania basenu. Pierwszym ośrodkiem, który korzysta z tego rozwiązania jest Exmouth Leisure Centre, zaś siedem innych pływalni w Anglii przystąpiło do programu.

Basen podgrzewany komputerem to nie wymysł, niedługo stanie się faktem - ilustracja #1
Tak proste, a tak pomysłowe! Źródło: DeepGreen.Energy

„Współpraca (z Deep Green – przyp. aut) pozwoliła nam zredukować koszty tego, co było najgorsze w ciągu ostatnich 12 miesięcy - nasze ceny energii i gazu poszybowały w górę - powiedział zarządca pływalni Sean Day, spodziewający się kolejnych wzrostów cen.

„Szukanie nowych metod oszczędzenia pieniędzy, jako organizacja, jest naprawdę fajne.”

Inicjatywę popiera dyrektor generalny Swim England, Jane Nickerson. Uważa, że to wspaniałe obserwować, jak na basenach wprowadzane są „innowacyjne rozwiązania”. Takie pomysły z pewnością przydadzą się brytyjskim pływalniom, bo od 2019 roku wiele basenów zamknięto z powodu rosnących kosztów energii.

Duże centrum, duży problem

Dr Julian Allwood, profesor inżynierii i środowiska Uniwersytetu Cambridge, przyznaje, że „jeśli jest to rozsądny pomysł, pozwalający zaoszczędzić pieniądze pływalni, to warto z niego skorzystać”. Jednak sprawdza się to w przypadku stosunkowo niewielkich centrów danych.

Te ogromne i rozbudowane wymagałyby sporych ilości wody i przede wszystkim pieniędzy, aby utrzymać ich temperatury w ryzach.

Na świecie nie brakuje centrów budowanych pod wodą lub w bardzo zimnych rejonach świata. Szwedzkie i Duńskie centra danych służą do ogrzewania domostw. Jak podkreśla Bjornsgaard:

Centra danych mają ogromny problem z ciepłem. (…) Dużą część pieniędzy, które kosztuje prowadzenie centrum danych, wykorzystuje się do usuwania ciepła. (…) A więc to co zrobiliśmy, to zabranie niewielkiego centrum danych do miejsca, w którym ciepło jest konieczne.

Basen podgrzewany komputerem to nie wymysł, niedługo stanie się faktem - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.