Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 lipca 2019, 09:26

autor: Aquma

Chip AMD Flute znaleziony w bazie danych. To serce Xbox Scarlett?

Użytkownik Twittera znany jako Komachi_Ensaka wytropił w bazie danych UserBenchmark układ AMD Flute, który najprawdopodobniej będzie sercem nowego Xboksa.

AMD Flute będzie odpowiedzią na AMD Gonzalo? - Chip AMD Flute znaleziony w bazie danych. To serce Xbox Scarlett? - wiadomość - 2019-07-24
AMD Flute będzie odpowiedzią na AMD Gonzalo?

W SKRÓCIE:

  1. w bazie danych UserBenchmark znaleziono układ AMD Flute;
  2. chip posiada 8-rdzeniowy / 16-wątkowy procesor o taktowaniu 1,6 / 3,2 GHz;
  3. GPU jest określane jako NAVI 10LITE;
  4. sprzęt ma 16 GB współdzielonej pamięci GDDR6.

Użytkownik Twittera Komachi_Ensaka opublikował wpis poświęcony nowemu SoC (ang. system-on-a-chip - układ scalony zawierający kompletny system operacyjny) od firmy AMD, noszącemu nazwę kodową Flute. Układ został znaleziony w bazie danych UserBenchmark. Detale sugerują, że mamy do czynienia z sercem Xboksa Scarlett - odpowiednikiem AMD Gonzalo, na którym ma być oparta konkurencyjna konsola PlayStation 5.

Chip AMD Flute posiada 8-rdzeniowy i 16-wątkowy procesor oparty na architekturze Zen 2. Jego bazowe taktowanie wynosi 1,6 GHz, jednak w trybie Turbo wybrane rdzenie pracują z dwukrotnie większą prędkością (3,2 GHz). Taka specyfikacja powinna sprawić, że procesor nowego Xboksa będzie co najmniej dwukrotnie szybszy od jednostek centralnych stosowanych w obecnych konsolach (korzystają one z dość starych CPU opartych na architekturze Jaguar).

GPU nowej platformy jest znane pod nazwą kodową NAVI 10LITE, co prawdopodobnie oznacza, że będziemy mieli do czynienia z okrojoną wersją Radeona RX 5700. System ma być wspierany przez 16 GB pamięci GDDR6, współdzielonej przez procesor i układ graficzny. Z zapowiedzi Microsoftu wiemy też, że sprzęt będzie posiadał autorski dysk SSD, który ma być na tyle szybki, że deweloperzy będą mogli wykorzystywać go jako dodatkową pamięć operacyjną.

Microsoft chwali się, że konsola ma pozwalać na rozgrywkę w rozdzielczości 8K i 120 klatkach animacji na sekundę, choć osiągnięcie takiej wydajności i jakości obrazu w nowych produkcjach wydaje się mało prawdopodobne. Sprzęt obsłuży też głośną technologię ray tracingu. Niezależnie od marketingowych haseł, wszystko wskazuje na to, że otrzymamy urządzenie posiadające solidny zapas mocy obliczeniowej.

  1. Xbox – strona oficjalna
  2. PlayStation – strona oficjalna
  3. PlayStation 5 i Xbox 2 – dziewięć życzeń na dziewiątą generację konsol
  4. Xbox Scarlett pozytywnie mnie zaskoczył, ale PS5 łatwo nie odpuści

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-24

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach