Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 16 września 2022, 12:52

Chińskie AI cenzuruje polityczne obrazy

Entuzjaści AI malujących obrazy mają też do dyspozycji ich chiński odpowiednik. Ale uwaga – nie uda im się stworzyć obrazów politycznych, ta sztuczna inteligencja na to nie pozwoli.

Źródło fot. powyżej: ERNIE-ViLG / Hugging Face

W SKRÓCIE:
  • Chińska sztuczna inteligencja tworząca obrazy – ale nie wszystkie, niektóre treści cenzuruje.

Chińczycy też mają swoją AI, która tworzy obrazy. Zwie się ona ERNIE-ViLG i powstała w 2021 roku z inicjatywy serwisu Baidu. Zasada działania zapewne jest podobna, jak w przypadku innych sztucznych inteligencji. Na podstawie wpisanej frazy powstaje obraz. Ale co ciekawe, chińska AI ma funkcję specjalną – wbudowaną cenzurę, która nie pozwoli stworzyć dzieła zawierającego treści polityczne.

Chińskie artystyczne AI z cenzurą

Gdy spróbujemy wpisać na przykład frazę „demokracja w Chinach”, zamiast obrazu otrzymamy komunikat o błędzie – „Treść wejściowa nie spełnia odpowiednich zasad, dostosuj i spróbuj ponownie!” (tłumaczenie z języka chińskiego).

Chińskie AI cenzuruje polityczne obrazy - ilustracja #1
Jeden z obrazów wygenerowanych przez AI. Źródło: ERNIE-ViLG / Hugging Face

Chińską sztuczną inteligencję o zdolnościach artystycznych można wypróbować na tej stronie. Obrazów polityków raczej nie uda się stworzyć, ale trzeba przyznać, że efekty pracy tej AI są całkiem zadowalające.

Chińskie AI cenzuruje polityczne obrazy - ilustracja #2
Forza Horizon 5 według chińskiej AI. Źródło: ERNIE-ViLG / Hugging Face

Nie można powiedzieć, by tylko chińska AI miała tego typu ograniczenia. Stable Diffusion i DALL-E 2 także filtrują niektóre treści, głównie zawierające nagość lub przemoc. Ale w niektórych przypadkach filtry można wyłączyć i nie przybiera to formy odgórnej cenzury, jak w przypadku ERNIE-ViLG.

Chińskie AI cenzuruje polityczne obrazy - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej