autor: Marek Pluta
Chińska stacja kosmiczna Tiangong ma już dowódcę i zaczyna pracę
Chiny dokonały pierwszej rotacji załogi na swojej najnowszej stacji kosmicznej Tiangong. Na pokładzie kapsuły Shenzhou 15 dotarła trójka astronautów, którzy przejmą nad nią kontrolę i wezmą udział w ponad 100 zaplanowanych eksperymentach naukowych.

Jak donosi chińska agencja kosmiczna, wczoraj z kosmodromu Jiuquan, znajdującego się na pustyni Gobi w północno-zachodniej części kraju, wystrzelono rakietę Long March 2F, która wyniosła na orbitę kapsułę Shenzhou 15 z nowymi członkami załogi chińskiej stacji kosmicznej Tiangong.
Statek dostarczył dowódcę misji Fei Junlonga, który przejmie teraz kontrolę nad stacją, a także astronautów Denga Qingminga i Zhanga Lu, mających pozostać na niej przez kolejne sześć miesięcy. 57-letni Fei ma już doświadczenie w tego typu misjach, gdyż w 2005 roku dowodził Shenzhou 6. To jego pierwszy od tego czasu pobyt w kosmosie.
Na pokładzie powitali ich Chen Dong, Liu Yang oraz Cai Xuzhe, obecni w kosmosie przez ostatnie pół roku i pomagający w budowie nowej stacji, którą niedawno rozbudowano o dwa kolejne moduły. Obecni astronauci pozostaną tam jeszcze przez tydzień, gdyż tyle potrwa przekazanie dowództwa i sprawdzenie, czy stacja pomieści całą szóstkę.
Trójka zmienników zajmie się teraz ponad setką zaplanowanych eksperymentów naukowych, wykorzystując w tym celu 24 specjalnie zaprojektowane szafy narzędziowe, zainstalowane w nowych modułach Wentian i Mengtian.
Chińska stacja kosmiczna Tiangong jest gotowa
Shenzhou 15 jest ostatnią misją z 11 startów zaplanowanych w celu budowy oraz uruchomienia stacji. Dodać należy, że pierwszy główny moduł Tianhe uruchomiono w kwietniu 2021 roku, a więc zaledwie półtora roku temu. To pokazuje, jak szybko Chińczycy zbudowali w pełni funkcjonalną stację kosmiczną.
Nie było to jednak zadanie łatwe, gdyż wymagało zaangażowania tysięcy doświadczonych naukowców oraz inżynierów. Poza tym trzeba pamiętać, że Tiangong ma zaledwie 20% rozmiaru Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, więc jest stosunkowo małą konstrukcją. Chiny liczą na to, że stacja będzie działać przez co najmniej dekadę i zamierzają ją wykorzystać nie tylko badań naukowych, ale również w misjach komercyjnych oraz turystycznych.

Niebawem będzie to jedyna stacja znajdująca się na ziemskiej orbicie, po tym jak pod koniec dekady ISS zostanie wycofana z użytku.

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.