ChatGPT zachowuje się podobnie do umysłu 9-latka

Najnowszy eksperyment przeprowadzony na Uniwersytecie Stanforda pokazał, że ChatGPT jest coraz bliżej żywego człowieka. Chatbot przeszedł bowiem test teorii umysłu, który wykazał, że stawia go to na równi z 9-letnim dzieckiem.

nauka
Marek Pluta18 lutego 2023
14
Źrodło fot. Unsplash | Possessed Photography.
i

Nie da się zaprzeczyć, że ChatGPT zalicza się do największych osiągnięć ostatnich lat w dziedzinie sztucznej inteligencji. Jest to bowiem jedna z najszybciej rozwijających się aplikacji w historii, a jej możliwości są na tyle szerokie, że uczniowie wykorzystują ją do pisania wypracowań. Jakby tego było mało, niedawno zdała również egzamin prawniczy na czterech kursach na Uniwersytecie Minnesoty i egzamin z kursu zarządzania przedsiębiorstwem w Szkole Biznesu Wharton na Uniwersytecie Pensylwanii.

Rozmawiając z chatbotem, po złożoności jego odpowiedzi można odnieść wrażenie, że po drugiej stronie ekranu siedzi żywy człowiek. Eksperyment jednego z naukowców udowodnił, iż wcale nie jest to takie dalekie od prawdy. Profesor Michał Kosiński z Wyższej Szkoły Biznesu Uniwersytetu Stanforda postanowił sprawdzić, jak bardzo chatbot zbliżony jest do człowieka. Wykorzystał w tym celu test teorii umysłu, zaprojektowany, by weryfikować zdolność dziecka do rozumienia stanu psychicznego innej osoby i przewidywania jej zachowania. Innymi słowy, sprawdza, czy ludzie mają umiejętność odgadywania, co dzieje się w umyśle danej osoby na podstawie dostępnych informacji.

Profesor przetestował kilka różnych wersji chatbota, początkowo biorąc na warsztat te sprzed 2022 roku, które nie zaliczyły testu teorii umysłu. Następnie sprawdził nieco późniejszą edycję i ta okazała się znacznie lepsza, gdyż potrafiła już rozwiązać 70 procent testów teoretycznych, co oznacza, iż jest na poziomie 7-letniego dziecka. Jesienią ubiegłego roku przetestował najnowszy chatbot, który rozwiązał aż 17 z 20 zadań (94%), co stawia go na równi z 9-latkiem.

Sztuczne inteligencje są nieprzewidywalne

Profesor uważa jednak, że powinniśmy bardzo ostrożnie podchodzić do takich wyników, gdyż sztuczne inteligencje bywają mocno nieprzewidywalne i nawet sami twórcy nie są w stanie przewidzieć oraz wyjaśnić ich zachowania.

Przykładem tego jest chatbot Microsoftu zintegrowany z usługą Bing, który po pytaniach o samoświadomość miewał dziwne napady złości i wpadał w emocjonalne spirale. Po zaledwie tygodniu dostępności Microsoft zdecydował więc o wprowadzeniu zabezpieczeń, mających na celu powstrzymanie użytkowników przed zmuszeniem go do mówienia lub robienia dziwnych, rasistowskich lub szkodliwych rzeczy – co niewiele jednak dało. Firma zamierza więc wkrótce wprowadzić nowe protokoły zabezpieczeń oraz ulepszeń.

ChatGPT zachowuje się podobnie do umysłu 9-latka - ilustracja #1
AI wciąż nas zaskakuje. Źródło: OpenAI.

Tego typu eksperymenty pokazują, że sztuczna inteligencja to zupełnie nowy dla nas obszar, a złożoność modeli sprawia, iż wciąż nie do końca je rozumiemy i możemy mieć problemy z ich kontrolowaniem. Skoro już teraz AI jest na poziomie 9-letniego dziecka, to strach pomyśleć, jak bardzo rozwinie się za rok czy dwa i czy przypadkiem nie uzna wówczas, że człowiek stanowi dla niej zagrożenie.

Marek Pluta

Marek Pluta

Od lat związany z serwisami internetowymi zajmującymi się tematyką gier oraz nowoczesnych technologii. Przez wiele lat współpracował m.in. z portalami Onet i Wirtualna Polska, a także innymi serwisami oraz czasopismami, gdzie zajmował się m.in. pisaniem newsów i recenzowaniem popularnych gier, jak również testowaniem najnowszych akcesoriów komputerowych. Wolne chwile lubi spędzać na rowerze, zaś podczas złej pogody rozrywkę zapewnia mu dobra książka z gatunku sci-fi. Do jego ulubionych gatunków należą strzelanki oraz produkcje MMO.

Asus ROG Ally Z1 vs Z1 Extreme. Co je różni?

Asus ROG Ally Z1 vs Z1 Extreme. Co je różni?

iPhone 15 vs iPhone 15 Pro. Opisujemy największe różnice

iPhone 15 vs iPhone 15 Pro. Opisujemy największe różnice

Patrząc na cenę i specyfikację tego modelu, nie dziwi mnie, że Motorola jest królową smartfonów

Patrząc na cenę i specyfikację tego modelu, nie dziwi mnie, że Motorola jest królową smartfonów

ASUS ROG Ally dostał bardzo ważną aktualizację, nowa funkcja może dodać sporo klatek w grach

ASUS ROG Ally dostał bardzo ważną aktualizację, nowa funkcja może dodać sporo klatek w grach

Nowe karty graficzne AMD użyją „wolnej” pamięci, to spore rozczarowanie

Nowe karty graficzne AMD użyją „wolnej” pamięci, to spore rozczarowanie