Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 12 sierpnia 2022, 17:00

autor: Damian Miśta

Sukces Rosji - ich procesor w ogóle działa

Rosyjskie przedsiębiorstwo Prombit zaprezentowało laptop Bitblaze BM15. W specyfikacji tego laptopa znajduje się rosyjski procesor Baikal-M1.

Źródło fot. pow. Unsplash | Jeremy Bezanger

Rosyjskie przedsiębiorstwo Prombit zaprezentowało laptopa o nazwie Titan BM15 pod szyldem marki Bitblaze. Bitblaze jest firmą IT specjalizującą się w produkcji serwerów, stacji roboczych i magazynów na dane.

Titan, ale nie od Nvidii

Laptop ma mieć ekran IPS LCD o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości 1080p. Brzmi całkiem standardowo, ale prawdziwa ciekawostka kryje się „pod maską”. Urządzenie będzie działać w oparciu o rosyjski procesor Baikal-M1 wykonany przez TSMC w wiekowej technologii 28nm. Co ciekawe, tajwański producent układów scalonych zakończył współpracę z Rosją, więc nie wiadomo czy rosyjska firma zdążyła zamówić odpowiednią ilość procesorów przed embargo, czy też sprzęt nie wejdzie na razie do masowej produkcji.

Jeśli chodzi o nieco dokładniejsze dane na temat specyfikacji technicznej, to ośmiordzeniowy CPU Baikal-M1 bazuje podobno na antycznym wręcz układzie Arm Cortex-A57 z 2015 roku o taktowaniu 1,50 GHz i pamięcią podręczna 8MB L3. Jednostka ta będzie współpracować z zintegrowanym układem graficznym Mali-T628 wydanym pod koniec roku 2013. Producent dołączy do laptopa 16GB pamięci RAM DDR4 (rzekomo z możliwością rozszerzenia do 128GB) i dysk SSD w formacie M.2 o pojemności od 250 do 512GB (w zależności od wersji).

Wydajność nie będzie więc z pewnością mocną stroną Titana BM15. Ze strony GPU możemy spodziewać się osiągów na poziomie Intel HD Graphics (Bay Trail), które można było w 2013 roku znaleźć w procesorach Intel Pentium N3520. Szybkość CPU powinna być na minimalnie wyższym poziomie niż GPU, choć warto poczekać na pierwsze testy sprzętu w akcji. W Titanie BM15 znajdą się także takie rozwiązania, jak Bluetooth, Wi-Fi, HDMI i cztery porty USB 3.0 typu A. Obudowa urządzenia zostanie wykonana z aluminium, a waga wyniesie prawdopodobnie 2,2kg.

Ani tanio, ani szybko

Jeśli nie osiągi do Was nie przemawiają, to może zrobi to cena? W końcu niska wydajność będzie pewnie zrekompensowana przez niską cenę. Albo i nie, bo za wczesną wersję laptopa trzeba zapłacić aż 100 000 rubli, czyli ok. 7400 zł. Tańsza wersja sprzętu (choć nie wiadomo o ile) ma trafić do sprzedaży nie wcześniej niż w listopadzie 2022 r.

Dyrektor handlowy Prombit, Jana Brysz, pokazała laptopa w całej okazałości na portalu społecznościowym VKontakte. Według jej zapewnień czas działania na baterii powinien wynosić do 5 godzin, a strona producenta mówi o pojemności na poziomie 6000 mAh. Youtube i programy biurowe działają podobno perfekcyjnie.

Sukces Rosji - ich procesor w ogóle działa - ilustracja #1
Czy Titan BM15 już wkrótce zagości w rosyjskich domach? Jest na to szansa. Źródło: Jana Brysz / VKontakte.

Biorąc pod uwagę wykorzystany procesor w tym laptopie, to Microsoft raczej nie zaoferuje kompatybilności z Windowsem 11. Producent nie zawarł informacji o systemie operacyjnym na swojej stronie, ale można śmiało założyć, że notebooka napędzi wybrana dystrybucja Linuksa.

Sukces Rosji - ich procesor w ogóle działa - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Damian Miśta

Damian Miśta

Pisał tu i ówdzie hobbystycznie, a teraz publikuje teksty na Gry-Online.pl. Pasja do gier rozpoczęła się u niego od strzelania do kaczek na Pegasusie. Następnie biegał za Okiem Innosa, pukał wrogów patelnią w Team Fortress 2 i robił głupoty w Saints Row. Poza tym lubi nerdowe tematy o technologiach oraz to, co akurat wyda mu się ciekawe.

więcej