Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 marca 2023, 16:00

autor: Mateusz "rassi" Ługowik

Chłodna, przestronna i piękna obudowa z USB-C

Podzespoły komputerowe grzeją się coraz bardziej. Niezbędna staje się więc przewiewna i duża obudowa, która pomieści coraz to większe chłodzenie. Dla wielu ważny jest również atrakcyjny wygląd. To wszystko oferuje be quiet! Pure Base 500DX.

Prezentowany model to ulepszona wersja skrzynki Pure Base 500. Zakres zmian jest istotny i widać go już na pierwszy rzut oka. Obudowa stała się znacznie bardziej przewiewna. Lity panel przedni został zastąpiony siatkowanym, za którym znajduje się filtr kurzu. Nowością jest również port USB-C na przednim panelu. Biednie wygląda za to tylko jedno USB typu A. W dzisiejszych czasach mało komu to wystarczy, ale zawsze można poratować się HUB-em lub… sięgnąć po inną obudowę. W stosunku do poprzedniej edycji nie zmieniły się wymiary konstrukcji. Wynoszą one 463 x 450 x 232 mm.

PLUSY:
  1. przewiewna i chłodna;
  2. topowa jakość wykonania – solidne materiały;
  3. mnóstwo miejsca na podzespoły, chłodzenie i kable;
  4. trzy ciche i wydajne wentylatory w zestawie.
MINUSY:
  1. tylko jeden port USB-A na panelu przednim;
  2. głośniejsza niż Pure Base 500 (ale za to chłodniejsza).

Obudowa jest przestronna, co ułatwia montaż podzespołów na płycie w standardzie ATX, m-ATX lub Mini-ITX i pozwala zainstalować długie karty graficzne (producent informuje o max. 369 mm), spore, powietrzne chłodzenie CPU (wysokość do 190 mm) lub zestawy AiO, w tym chłodnice 360 mm. Dodatkowe miejsce da się uzyskać, przesuwając bądź całkowicie wykręcając klatkę na dyski. Problemu nie będzie także ze schowaniem przewodów. W obudowie nie brakuje opasek na rzepy oraz uchwytów do zaczepienia popularnych trytytek. Pure Base 500DX jest dostarczana z trzema fabrycznie zainstalowanymi wentylatorami Pure Wings 2 140 mm. Charakteryzują się one cichą i jednocześnie wydajną pracą.

Skrzynka została wykonana ze stali, szkła i tworzywa sztucznego. Metalu jest tu znacznie więcej niż „plastiku”, przez co cała konstrukcja waży aż 7,8 kg. Ze szkła hartowanego został wykonany panel boczny. Przez okienko można podziwiać pracujące podzespoły. Oko będą też cieszyć podświetlane elementy na froncie i górze obudowy. Powinny one przypaść do gustu nawet osobom stroniącym od (A)RGB. Producent zachował w tym obszarze umiar i nie zrobił ze skrzynki choinki.

Chłodna, przestronna i piękna obudowa z USB-C - ilustracja #1
Jeden z paneli bocznych został wyłożony matą wygłuszającą.

Testy, które można znaleźć w sieci, pokazują, że obudowa jest wyjątkowo chłodna. Temperatury panujące wewnątrz są wyraźnie niższe niż w starszym modelu bez „DX” w nazwie. Otworzenie konstrukcji i dołożenie jednego wentylatora wpłynęło jednak na kulturę pracy. W zależności od obrotów „wiatraków” ze skrzynki dochodzi dźwięk o głośności 39-41 decybeli i więcej. Pod tym względem lepiej spisywała się DX500.

Cena w dniu publikacji (czarna): 533,66 zł (OleOle!), 539 zł (Media Expert, RTV EURO AGD), 564 zł (Allegro)

Kup be quiet! Pure Base 500DX w OleOle!

Kup be quiet! Pure Base 500DX w Media Expert

Kup be quiet! Pure Base 500DX w RTV EURO AGD

Kup be quiet! Pure Base 500DX na Allegro

be quiet! Pure Base 500DX – opinie

Tym, co zachęca osoby składające komputer do zakupu obudowy be quiet!, jest w dużej mierze jej rozmiar. Montowanie podzespołów i zarządzanie okablowaniem w tej skrzynce to przyjemne doświadczenie. Pure Base 500DX jest przestronna i ma wiele otworów ułatwiających pracę. Do tego została wykonana z dużą pieczołowitością. Użytkownicy zwracają uwagę także na ciche, fabrycznie zainstalowane wentylatory oraz nienachalne podświetlenie RGB. Ocena wyglądu jak zawsze jest sprawą indywidualną, ale i pod tym względem zdaniem wielu komentujących obudowa pozytywnie wyróżnia się na tle konkurencyjnych produktów.

Za tę cenę jest to prawdopodobnie najlepsza obudowa. Jakość wykonania jest doskonała, a oświetlenie RGB gustowne i synchronizuje się z MSI Mystic Light. W skrzynce da się łatwo poprowadzić kable – jest wiele miejsc do mocowania opasek; fabrycznie rozmieszczono nawet cztery paski na rzepy. Trzy wentylatory 140 mm są ciche i bardzo wydajne. Jedynym mankamentem jest opakowanie. W pudełku znajdują się tylko dwa kawałki styropianu chroniące górną i dolną część obudowy, ale nie przód.

– Ian

Zbudowałem średnio-wysokiej klasy komputer PC i zdecydowałem się na chłodzenie go powietrzem. Czego potrzebuje zestaw z wentylatorami? Obudowy z fantastycznym przewiewem. Eksperci w dzisiejszych czasach polecają siatkowane panele przednie bez filtrów. Świetny pomysł, jeśli ścigasz się w OC z innymi zapaleńcami, ale dla zwykłego użytkownika, takiego jak ja, który prawdopodobnie nie otworzy skrzynki, aby wyczyścić PC przez 6 miesięcy (w najlepszym przypadku) lub 3 lata (w najgorszym), filtr jest niezbędny. Uważam, że w takim przypadku be quiet! Pure Base 500DX był najlepszym wyborem.

– NR130

Obudowa została wykonana głównie z metalu i szkła hartowanego. Obszerne wnętrze zapewnia dużo miejsca na płytę główną ATX, chłodzenie powietrzne i dodatkowe wentylatory. Nie będzie też problemu ze zmieszczeniem AiO. Jedynym minusem jest to, że w białej obudowie producent montuje czarne wentylatory, chociaż w swojej ofercie ma też białe „wiatraki”.

– RFM

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!