Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 3 października 2022, 13:25

Automatyczne farmy i rolnicze roboty to rzeczywistość 2030 roku

Automatyczne farmy już w 2030 roku – jeśli rozwój autonomicznych pojazdów utrzyma tempo, to całkiem realna wizja. Na dowód tego John Deere oferuje ciągnik rolniczy, który jest całkowicie samodzielny.

Źrodło fot. John Deere
i

John Deere na konferencji CES 2022 pokazał w pełni autonomiczny ciągnik rolniczy, zbudowany na podstawie modelu 8R. Choć nie jest to jedyny projekt tego typu, maszyna firmy John Deere wydaje się być najbardziej zaawansowaną i gotową do przyjęcia na rynku. Firma planuje dalszy rozwój automatyki, a jej wizja to w pełni autonomiczne farmy już w 2030 roku.

Wynika to z naszej świadomości, że technologia będzie napędzać tworzenie wartości i zwiększać produktywność, rentowność i zrównoważony rozwój rolników. – Jorge Heraud, wiceprezes ds. automatyki i autonomii w firmie John Deere z Moline w stanie Illinois (USA)

Automatyczne farmy i rolnicze roboty to rzeczywistość 2030 roku - ilustracja #1
John Deere 8R z systemem pracy autonomicznej. Źródło: John Deere

Autonomiczny ciągnik rolniczy 8R

Ciagnik rolniczy 8R wyposażony został w sześć par kamer, odbiornik GPS i system sztucznej inteligencji, analizujący wszelkie dane. Może on poruszać się całkowicie autonomicznie, bez obecności kierowcy w kabinie.

Zebraliśmy setki tysięcy zdjęć z różnych gospodarstw, w różnych warunkach pogodowych i oświetleniowych, aby dzięki uczeniu maszynowemu ciągnik mógł zrozumieć, co widzi i odpowiednio zareagować. Ta możliwość pozwala również rolnikowi zamiast przebywać w ciągniku obsługiwać go zdalnie, robiąc jednocześnie coś innego. – Jorge Heraud

Zadaniem rolnika jest jedynie dostarczyć traktor na pole (np. dojechać). Potem uruchamia on odpowiedni program pracy, korzystając z urządzenia mobilnego (np. smartfona), i może przejść do innych czynności. Pracę ciągnika można kontrolować zdalnie, komunikacja zapewnia dostęp do np. obrazów z kamer. Traktor dzięki czujnikom wykrywa wszelkie przeszkody, rozpoznaje swoją pozycję z dokładnością do cala i potrafi o siebie zadbać na polu.

Automatyczne farmy i rolnicze roboty to rzeczywistość 2030 roku - ilustracja #2
Automatyczne nawroty dzięki systemowi iTEC. Źródło: Ben Burgess / YouTube

John Deere stara się przodować w autonomicznych innowacjach. Wystarczy wspomnieć o dostępnym od wielu lat systemie iTEC, który pozwala wykonywać zwroty na końcu pola. Przyszłość farm to dalszy rozwój robotyki i systemów autonomicznych. Firma John Deere przewiduje, że już w 2030 roku automatyczne farmy staną się faktem.

Rolnicze innowacje

W rolnictwie powoli dokonuje się automatyczna rewolucja. Dobrym przykładem są maszyny likwidujące niepożądaną roślinność, jak „laserowy chwastownik” firmy Carbon Robotics. Ważący 4 tony robot porusza się po polu całkowicie autonomicznie i może zastąpić w pracy 20 robotników. Posiada lasery o mocy 150 W, którymi wypala chwasty namierzone i rozpoznane przez system kamer i AI.

Choć maszynie tej trudno odmówić nowoczesności, jej napęd budzi nieco mieszane uczucia. Wszak główne źródło mocy w tym przypadku stanowi potężny silnik diesla. Rolnictwo przyszłości oprócz automatyzacji powinno się cechować ekologicznymi rozwiązaniami. Następcami kopcących diesli mogą być ogniwa paliwowe zasilane amoniakiem.

W taką technologię wyposażony jest prototypowy traktor John Deere (jest to dzieło startupu Amogy). Napędzany jest on silnikami elektrycznymi, a energię dla nich produkuje nietypowe ogniwo paliwowe. Nietypowe dlatego, że nie wykorzystuje wodoru, a bardziej powszechny w rolnictwie amoniak.

Dzięki nowym technologiom praca na roli powinna stać się znacznie łatwiejsza. Ale mnie dręczy jedna myśli. Jeśli autonomiczne ciągniki rolnicze i kombajny staną się równie powszechne, jak np. automatyczne odkurzacze – jaki sens będzie miało granie w Farming Simulator, gdy wszystko będzie wykonywać się samo?

Automatyczne farmy i rolnicze roboty to rzeczywistość 2030 roku - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej