Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 stycznia 2023, 16:30

autor: Mateusz "rassi" Ługowik

To chłodzenie wodne sprawdzi się nawet przy mocnych procesorach

Gotowe zestawy chłodzenia wodnego stanowią złoty środek pomiędzy systemami powietrznymi a chłodzeniem cieczą, które trzeba budować od zera. AiO (All in One) są łatwe w instalacji, coraz tańsze i minimalizują ryzyko wycieku. To właśnie obawy o brak szczelności wydają się odrzucać wielu użytkowników od systemów wodnych.

Źródło fot. Arctic Liquid Freezer
i

Bohaterem dzisiejszego materiału jest niewielkie, lecz zaskakująco wydajne i atrakcyjnie wycenione chłodzenie wodne Arctic Liquid Freezer II 240. Jest ono dedykowane pod procesory AMD i Intel korzystające odpowiednio z socketu AM5 i LGA 1700. Urządzenie jest również kompatybilne ze starszymi gniazdami, w tym AMD AM4.

Zestaw składa się z chłodnicy o rozmiarze 240 mm i dwóch wentylatorów o średnicy 120 mm każdy. Maksymalna prędkość „wiatraka” to 1800 obrotów na minutę. Wodne AiO kupuje się po to, aby temperatura pracy procesora była jeszcze niższa niż przy tradycyjnym chłodzeniu powietrzem oraz dla znacznie większej kultury pracy. Producent deklaruje maksymalny poziom hałasu wentylatorów na poziomie zaledwie 22,5 decybela (w odpowiednich warunkach) przy wydajności do 55,6 CFM (maksymalny przepływ powietrza). Jak urządzenie wypada w testach?

PLUSY:
  1. niewielki zestaw o wysokiej wydajności;
  2. wyjątkowo cicha praca;
  3. atrakcyjna cena;
  4. aż 6 lat gwarancji;
  5. opcjonalne podświetlenie.
MINUSY:
  1. zwiększona grubość chłodnicy – nie zmieści się do każdej obudowy;
  2. niektórzy mają problemy podczas instalacji, z którymi ostatecznie sami sobie radzą.

W praktyce niewielki zestaw jest w stanie utrzymać optymalne temperatury pracy mocnych procesorów. Osobiście planuję sparować to AiO z Ryzenem 7 5800X, czyli dość gorącym i trudnym do schłodzenia układem. W mojej konfiguracji (z RTX-em 3080 w rozdzielczości 3440 x 1440 pikseli) procesor nie będzie pracował na pełnych obrotach. Jeśli w Waszym przypadku ma być inaczej, proponuję sięgnąć po wersję z większą chłodnicą i dodatkowym wentylatorem. Nie jest to jednak koniecznością – pozornie wysokie, ale wciąż w pełni bezpieczne temperatury (75-80°C) zostaną utrzymane już przy podstawowym wariancie chłodzenia.

To chłodzenie wodne sprawdzi się nawet przy mocnych procesorach - ilustracja #1
Chłodzenie poradzi sobie z Intelem i5-12600K.

Kultura pracy w testach wypada znakomicie. Nie dość, że Arctic Liquid Freezer II 240 jest wydajniejszy od SilentiumPC Navis EVO 240, to dodatkowo jest aż o kilkanaście decybeli cichszy. Poziom hałasu przy pomiarze z odległości pół metra (zamknięta obudowa) nie przekracza 40 decybeli. W tym samym porównaniu konkurent generuje dźwięk o natężeniu aż 51 decybeli. Można więc mówić o totalnej deklasacji. Żeby tego było mało, Arctic charakteryzuje się niskim poborem mocy – cały zestaw pobiera od 0,5 do 2,7 W i został objęty 6-letnią gwarancją producenta.

Arctic wykrył wadę fabryczną w swoich produktach. Jest ona raczej niegroźna (degeneracja uszczelki) i można ją naprawić w kilka minut za pomocą zestawu, który producent bezpłatnie rozsyła do użytkowników. Jeśli kupujecie chłodzenie teraz, szukajcie pudełka z oznaczeniem „QC Passed”. Takie egzemplarze są wolne od problemu.

Cena w dniu publikacji: 404 zł (Amazon), 449 zł (Allegro)

Kup Arctic Liquid Freezer II 240 na Amazon

Kup Arctic Liquid Freezer II 240 na Allegro

Arctic Liquid Freezer II 240 – opinie

Praktycznie każdy, kto kupił chłodzenie, jest zadowolony. Spora część użytkowników nie może nadziwić się, że niewielka konstrukcja jest aż tak wydajna i jednocześnie cicha. Niektórzy mieli jednak drobne problemy z instalacją, zwłaszcza elementu przylegającego do procesora.

Jeśli szukasz bardzo dobrego AiO do chłodzenia wysokiej klasy procesora (o ile nie jest to Intel i9 12. lub 13. generacji albo AMD 79xx) i nie potrzebujesz RGB, jest to dobra opcja. Zestaw jest dość łatwy w montażu, ponieważ wentylatory są już wstępnie zainstalowane. Nieco trudności sprawia tylko montaż pompy/bloku, ale zdjęcia w instrukcji są bardzo wyraźne. Na moim Ryzen 9 3900X AiO utrzymywało około 70 stopni podczas 30-minutowego działania Cinebench R23.

– Jeremy

Arctic Liquid Freezer II 240 jest używany przeze mnie z procesorem AMD Ryzen 5800X. Każdy, kto zna ten CPU, wie, że jest gorący. Nie było łatwo znaleźć niedrogą „lodówkę”, która mogłaby utrzymać dobre temperatury. Próbowałem różnych opcji, aż w końcu zostałem przy Arctic Liquid Freezer II 240. Za niewielką cenę otrzymujesz AiO, które chłodzi Ryzen 5800X do 25°C w spoczynku i utrzymuje go na stałym poziomie 65°C przy 100% obciążeniu (Prime95, Cinebench).

– Viktor

Okazało się, że instalacja na gnieździe AMD AM4 nie była zbyt łatwa i intuicyjna. Gorąco polecam sprawdzenie przestrzeni wokół procesora za pomocą ogólnych wymiarów wsporników montażowych - nie wszystkie płyty główne są odpowiednie, niektóre kompatybilne modele są wymienione na stronie producenta.

– Calichiu

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.