Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 4 stycznia 2022, 17:17

autor: Eklerek

Apple pierwszą firmą wartą 3 biliony dolarów

Apple przekroczyło magiczną barierę 3 bilionów dolarów wartości jako pierwsza firma na świecie, zostawiając w tyle Microsoft i Google. W chwili obecnej wydaje się, że nic nie jest w stanie zatrzymać rozpędzonego giganta. Pozostaje chyba tylko pytanie: kiedy 4 biliony?

W SKRÓCIE:
  • Apple przebiło kolejną barierę wartości: 3 biliony dolarów.
  • Gigant z Cupertino to najdroższa firma na świecie.
  • Wartość Apple można zestawić np. z PKB Indii (3,05 bln dol.) czy Francji (2,94 bln dol.).

Apple pobiło kolejny rekord, osiągając wycenę powyżej 3 bilionów dolarów (ok. 12,1 bln zł) przy pojedynczej akcji wycenianej na 182,86 dol. To światowy rekord, który jedynie potwierdza, że producent iPhone’a gra we własnej lidze. Do tej chwili kurs nieco spadł, przez co firma warta jest około 2,98 bln dol. (kurs akcji w momencie pisania tego tekstu to 182,37 dol.). Kwotę tę można porównać np. do PKB Indii (3,05 bln dol.) czy Francji (2,94 bln dol.).

Lista potencjalnych konkurentów Apple jest obecnie właściwie jednoelementowa – jedynie Microsoft, z wyceną 2,5 bln dol., może spróbować sięgnąć po pierwsze miejsce w najbliższych miesiącach.

Ranking 10 najdroższych przedsiębiorstw świata stanowi jednocześnie niezłe podsumowanie naszego życia: przenosimy się do cyfrowej rzeczywistości, a firmy dostarczające sprzęt i usługi z tym związane z roku na rok stają się coraz potężniejsze. Giganci naftowi czy farmaceutyczni zaczynają przy nich wyglądać jak podrostki.

Apple pierwszą firmą wartą 3 biliony dolarów - ilustracja #1
Lista 10 najdroższych firm świata. Źródło: companiesmarketcap.com.

Tim Cook, prezes Apple, raczej nie ma w ostatnich miesiącach powodów do narzekania. Apple zarobiło na grach więcej niż Microsoft, Sony i Nintendo razem wzięte, a sytuacja finansowa jest tak dobra, produkty tak rozpoznawalne, a wizerunek tak trudny do nadszarpnięcia, że firma wygląda obecnie na niezatapialną. Tylko w grudniu pisaliśmy o kradzieżach samochodów z wykorzystaniem produktów Apple, tajnym porozumieniu z władzami Chin, ciągnącym się procesie z Epic Games czy o polskim akcencie – UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie polityki prywatności i przetwarzania danych osobowych. Problemy te wydają się jednak zbyt małego kalibru, by realnie zagrozić wzrostowi giganta.

Na wartość Apple warto spojrzeć w kontekście kar, grzywien czy odszkodowań, jakie w ostatnich latach firma musiała zapłacić. Te w wysokości 500 mln dol. za spowalnianie smartfonów czy rekordowego 1,1 mld euro za działania monopolistyczne mogą robić wrażenie, jednak gdy zestawimy je z wyceną spółki, przestają szokować. Biorąc pod uwagę kurs akcji w tamtych okresach, kary stanowiły co najwyżej 0,1% jej wartości.

Apple pierwszą firmą wartą 3 biliony dolarów - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.