Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 grudnia 2022, 12:40

Na nowego Mac Pro jeszcze poczekamy, premiera się opóźnia

Pierwsze komputery Apple z procesorami M2 już są dostępne. Jednak o premierze urządzeń wykorzystujących bardziej zaawansowane układy nadal niewiele wiadomo.

Źródło fot. Simon Hrozian / Unsplash
i
W SKRÓCIE:
  • Apple Mac Pro w wersji z układami M2 Ultra mogą pojawić się nieco później, niż sądziliśmy.

Nowe komputery Mac Pro w konfiguracji zawierającej procesory M2 Ultra miały się pojawić w pierwszym kwartale 2023 roku. Jednak według Marka Gurmana z serwisu Bloomberg Apple może mieć problemy z migracją na własne procesory i premiera komputerów do zastosowań profesjonalnych się opóźnia.

M2 Ultra trochę później

Gdy w 2020 roku Apple ogłosiło, że odchodzi od Intela na rzecz własnych chipów, zapowiedziało jednocześnie, że proces migracji potrwa dwa lata. Tymczasem mamy koniec 2022 roku i choć pierwsze procesory M2 trafiły do użytkowników – linia komputerów Mac Pro nadal polega na układach Intel Xeon. Być może jednak procesory M2 Ultra, które mają mieć aż 24 rdzenie, nie są produkowane w wystarczającym tempie.

Komputery MacBook Air na Allegro

Mac Pro mógł zawierać też procesor M2 w wersji Extreme z 48 rdzeniami (najprawdopodobniej dwa połączone układy M2 Max), ale według Bloomberga Apple najprawdopodobniej zrezygnowało z tej konfiguracji. Można to tłumaczyć wysoką ceną takiej maszyny, która mogłaby wynieść nawet 10 tys. dolarów. Komputery Mac Studio w wersji z procesorami M1 Ultra i Max są znacznie droższe od tych ze zwykłymi M1.

W sklepach można już spotkać MacBooki Air i Pro z nowymi 8-rdzeniowymi chipami M2. Procesor ten jest wykonany w nowej technologii TSMC N5P, a układy Ultra i Max zawierają więcej rdzeni, więc możliwe, że sprawy techniczne także są jednym z powodów opóźnienia premiery Maca Pro. Nowych komputerów Mac Pro można oczekiwać w pierwszym kwartale w 2023 roku, ale nie ma pewności, czy te termin ten zostanie dotrzymany.

Na nowego Mac Pro jeszcze poczekamy, premiera się opóźnia - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej