Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 sierpnia 2022, 14:30

autor: Damian Miśta

Apple odwraca się od Chin? Inny kraj może na tym wiele zyskać

Apple i inne firmy dążą do uniezależnienia się od Chin w kwestii produkcji swoich urządzeń elektronicznych. Do branży dołączają kolejne kraje azjatyckie.

Źródło fot. powyżej: Unsplash | Saad Chaudhry.

Dla wielu producentów elektroniki Chiny są obecnie docelowym miejscem wytwarzania swoich produktów, co stwarza niebezpieczne uzależnienie globalnej produkcji od sytuacji w Państwie Środka. Jednak w tej gałęzi przemysłu może niebawem zapanować większa różnorodność, gdyż różne przedsiębiorstwa, w tym Apple, zaczynają przenosić proces produkcyjny do innych krajów azjatyckich. Firma z Cupertino w kwietniu tego roku zaczęła produkcję iPhone’ów w Indiach. Natomiast według doniesień portalu Nikkei Asia aktualnie trwają rozmowy nad fabrykacją MacBooków i zegarków Apple Watch w Wietnamie. Dostawcy Apple – Luxshare i Foxconn – już rozpoczęli testy linii produkcyjnych na północy Wietnamu. Swoje produkty na terenie kraju sąsiadującego z Chinami wytwarzają od pewnego czasu także tacy giganci, jak Dell, Google czy Amazon.

Apple także od pewnego czasu wytwarza swoje produkty w Wietnamie. W 2020 r. z tego kraju wyszły pierwsze AirPodsy, a w tym roku iPady, chociaż nie obyło się bez problemów, ponieważ wystąpiły braki komponentów. Wietnam w porównaniu z Chinami cechuje również niedostatek wykwalifikowanych pracowników, przy jednocześnie wyższych kosztach produkcji. Widocznie jednak producenci elektroniki widzą potencjał w tym szybko rozwijającym się rynku, gdyż pozwoli to z czasem na większą konkurencyjność i niezależność od Chin.

Sprawdź ceny Macbooka Air

Jak donosi Nikkei Asia, nowe MacBooki są podobno bardziej modularne od swoich poprzedników, a przez to łatwiejsze w montażu. Ma to zrekompensować część kosztów, jakie Apple poniosłoby, decydując się na ograniczenie współpracy Chinami, gdzie komponentów i wykwalifikowanych pracowników jest więcej.

Apple odwraca się od Chin? Inny kraj może na tym wiele zyskać - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Damian Miśta

Damian Miśta

Pisał tu i ówdzie hobbystycznie, a teraz publikuje teksty na Gry-Online.pl. Pasja do gier rozpoczęła się u niego od strzelania do kaczek na Pegasusie. Następnie biegał za Okiem Innosa, pukał wrogów patelnią w Team Fortress 2 i robił głupoty w Saints Row. Poza tym lubi nerdowe tematy o technologiach oraz to, co akurat wyda mu się ciekawe.

więcej