Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 9 marca 2023, 12:30

autor: Damian Miśta

Apple nie ma konkurencji; 8 na 10 smartfonowych bestsellerów to iPhone'y

Osiem z dziesięciu najlepiej sprzedających się smartfonów w 2022 roku miało logo Apple. Pozostałe dwa miejsca zajęły modele Samsunga.

Źródło fot. Unsplash | Daniel Romero.
i

Firma analityczna Counterpoint przygotowała globalne zestawienie najczęściej kupowanych modeli smartfonów w 2022 roku i może Was ono zaskoczyć. Można w zasadzie mówić o kompletnej dominacji Apple na rynku. Jednogłośnym zwycięzcą został iPhone 13, który stanowi 28% całkowitej liczby tego typu urządzeń sprzedanych przez Apple. Drugie miejsce zajął iPhone 13 Pro Max, a na trzecim rozsiadł się iPhone 14 Pro Max.

Apple nie ma konkurencji; 8 na 10 smartfonowych bestsellerów to iPhoney - ilustracja #1

Źródło: Counterpoint.

Dopiero na czwartej pozycji uplasował się pierwszy smartfon pod kontrolą Androida – Samsung Galaxy A13. Kolejne miejsca ponownie zajmuje Apple i zmienia się to dopiero na dziesiątym miejscu, gdzie znowu pojawia się Samsung z modelem Galaxy A03. Co ciekawe, smartfony z tej listy wynoszą 19% wolumenu globalnej sprzedaży wszystkich smartfonów. Na uwagę zasługuje jeszcze fakt, że w przypadku Apple wzrosło zainteresowanie wersjami z dopiskiem Pro względem starszych list.

Przewidywania na 2023 rok

Autorzy rankingu przewidują, że w tym roku wzrośnie udział 10 najchętniej kupowanych smartfonów na rynku globalnym. Wynikać ma to z tego, że firmy mają dążyć do zmniejszenia bardzo szerokiego portfolio sprzętu i optymalizacji procesu wprowadzania produktów na rynek poprzez zmniejszenie liczby wypuszczanych modeli. Ma to prawdopodobnie związek z tym, że spadła liczba modeli pozostających w sprzedaży w ujęciu globalnym w porównaniu z 2021 r.

Tutaj sprawdzisz cenę iPhone’a 13

Część konsumentów ewidentnie nie chce wybierać spośród 30 takich samych modeli telefonu z innymi dopiskami i wariantami. To wpływa na popularność wąskiego grona iPhone’ów. Z drugiej strony nadal świetnie na rynku radzą sobie chińskie marki pokroju Xiaomi, Oppo czy realme, które zdobywają udziały w rynku po prostu ilością urządzeń i dosłownie co kilka miesięcy wypuszczają nowy model telefonu. Ich największą przewagą jest jednak często konkurencyjna cena.

Apple nie ma konkurencji; 8 na 10 smartfonowych bestsellerów to iPhoney - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Damian Miśta

Damian Miśta

Pisał tu i ówdzie hobbystycznie od młodych lat. Był krótko na kierunku dziennikarskim, gdzie zainteresował się psychologią, którą aktualnie studiuje. Mimo tego planów znacznie nie zmienił i zaczął działać na GRY-Online w lipcu 2022 roku. Najlepiej czuje się w tematach technologicznych, chociaż gry i filmy nie kryją przed nim tajemnic. Spędził niezliczoną ilość godzin przemierzając Khorinis, a serię o przygodach Indiany Jonesie zna na pamięć. Czytał również od deski do deski czasopisma branżowe. Poza tym majsterkuje lub wybiera się w podróż do minionych epok.

więcej