Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 5 stycznia 2023, 15:40

O ile lepsze będą nowe karty graficzne AMD w laptopach? Szału nie ma

AMD wreszcie pokazało swoją odpowiedź na ruchy Nvidii. „Czerwoni” przygotowali kilka modeli mobilnych Radeonów 7000, które zaprezentowali na targach CES 2023.

Źródło fot. AMD
i

Konferencja AMD na targach CES przyniosła wiele nowości, na które z pewnością czekali fani tej marki. „Czerwoni” zaprezentowali między innymi kolejne układy graficzne przeznaczone do laptopów.

Na tę chwilę AMD postanowiło powalczyć z Nvidią w średnim oraz niższym segmencie, nie prezentując żadnych high-endowych rozwiązań, w przeciwieństwie do swoich konkurentów. Zamiast tego firma pokazała cztery modele, które mają trafić do pierwszych laptopów już w przyszłym miesiącu.

Karty graficzne AMD kupisz tutaj

Najszybszą z zaprezentowanych przez AMD kart graficznych jest Radeon RX 7600M XT. Układ ten oferuje 32 jednostki obliczeniowe, co przekłada się na 2048 procesorów cieniujących. Ponadto „Czerwoni” wyposażyli to GPU w 8 GB pamięci GDDR6 18 Gbps, obsługiwanej przez 128-bitowy interfejs. Kości pracują z przepustowością na poziomie 288 GB/s.

O ile lepsze będą nowe karty graficzne AMD w laptopach? Szału nie ma - ilustracja #1

Specyfikacja nowych propozycji AMD.AMD

Praktycznie taką samą specyfikacją może pochwalić się AMD Radeon RX 7700S. Jedynymi różnicami w porównaniu z opisanym powyżej modelem jest zmniejszone taktowanie rdzenia (2200 MHz przy 2300 MHz RX-a 7600M XT) oraz mniejsze TDP, wynoszące 100 W.

O ile lepsze będą nowe karty graficzne AMD w laptopach? Szału nie ma - ilustracja #2

Testy wydajności Radeona RX 7600M XT.AMD

Nieco gorzej prezentują się pozostałe dwie propozycje od „Czerwonych”. Zarówno AMD Radeon RX 7600M, jak i RX 7600S mają na swoim wyposażeniu 28 jednostek obliczeniowych, co daje 1792 procesory cieniujące. Poza tym cechują się one mniejszym taktowaniem rdzenia (2070 oraz 1875 MHz), a także mocą, która ustalona została na poziomie 90 W oraz 75 W.

Na jaką wydajność można liczyć w przypadku każdego z modeli? Do czasu oficjalnych testów pozostanie to tajemnicą, jednak AMD pokusiło się o zaprezentowanie slajdów, na których nowe propozycje porównane zostały z GPU starszej generacji, a także desktopowym GeForce’em RTX 3060. Nie ma co liczyć na rewolucję, mobilne Radeony RX 7000 oferują o do 20% większą wydajność niż poprzednie modele.

O ile lepsze będą nowe karty graficzne AMD w laptopach? Szału nie ma - ilustracja #3

Testy wydajności Radeona RX 7700S.AMD

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pierwsze urządzenia z mobilnymi kartami graficznymi AMD Radeon RX 7000 pojawią się w przyszłym miesiącu. Na początku układy te dostępne będą w laptopach Advantage M16 i M18 od Alienware, a także w TUF Gaming A16 od ASUS-a.

O ile lepsze będą nowe karty graficzne AMD w laptopach? Szału nie ma - ilustracja #4

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Marcin Nic

Marcin Nic

Przygodę z pisaniem zaczął na nieistniejącym już Mobilnym Świecie. Następnie tułał się po różnych serwisach technologicznych. Chociaż nie jest typowym graczem, a na jego komputerze znajduje się tylko Football Manager, w zeszłym roku wylądował w GOL-u. Nie ma dnia, w którym nie oglądałby recenzji nowych smartfonów, dlatego początkowo pisał o wszelkiego rodzaju technologii. Z czasem jednak przeniósł swoje zainteresowania bardziej w kierunku kinematografii. Przez większą część roku chodzi niewyspany, w związku z zarywaniem nocek na oglądaniu meczów NBA. Nadal jednak uważa, że Michael Jordan jest lepszy od LeBrona Jamesa, a koszykówka z lat 90-tych była przyjemniejsza dla oka.

więcej