Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 15 listopada 2022, 13:00

autor: Kamil "KSulej" Sulej

Nadchodzą masowe zwolnienia - Amazon idzie w ślady Twittera i Mety

Światowy kryzys gospodarczy zbiera swoje żniwa. Dotyczy to również branży technologicznej i nawet najwięksi giganci mogą nie uniknąć jego skutków. W tym także Amazon.

Źródło fot. Unsplash
i

W tym tygodniu przez Amazona może przetoczyć się ogromna fala zwolnień. Jak podaje The New York Times, niewykluczone, że posadę straci aż 10 tys. pracowników. Byłaby to największa lawina zwolnień w historii firmy. Te rewelacje zbiegają się w czasie z planami innych amerykańskich gigantów. Meta kilka dni temu ogłosiła, że zwolni 11 tys. pracowników.

Nadchodzą masowe zwolnienia - Amazon idzie w ślady Twittera i Mety - ilustracja #1
Pełne magazyny, pełno pracowników. Źródło: Unsplash | Adrian Sulyok

Posadę mają stracić głównie pracownicy odpowiedzialni za sprzedaż detaliczną, HR oraz działania magazynowe. 10 tysięcy osób przekłada się na 3% zatrudnionych w przypadku dwóch wspomnianych sektorów biurowych oraz 1% ogólnej siły roboczej. Patrząc na rozmiar firmy, wydaje się to niewiele, ale w rzeczywistości to bardzo pokaźne liczby.

Przyczyn cięć należy doszukiwać się w ogólnym kryzysie gospodarczym spowodowanym m.in. przez COVID-19, objawiającym się wysoką inflacją.

Początkowo wczesna faza pandemii sprzyjała Amazonowi, zwiększając znacząco popularność zakupów online. Wpłynęło to oczywiście na zyski firmy. Przy takim trendzie Amazon zwiększał liczbę pracowników. Jednak pogorszenie koniunktury w USA i nie tylko zmusiło korporację do ograniczenia nowych zatrudnień lub całkowitego ich wstrzymania.

Nadchodzą masowe zwolnienia - Amazon idzie w ślady Twittera i Mety - ilustracja #2
Czy to koniec hossy dla Jeffa Bezosa? Źródło: Unsplash | Christian Wiediger

Amazon kalkuluje

Firma Jeffa Bezosa zdaje sobie z sprawę z tego, że gwałtowna redukcja zatrudnienia jest niebezpieczna i nie chce iść w ślady np. Twittera. Elon Musk zwalnia tam ludzi bez ostrzeżenia lub przez pomyłkę, prosząc później pracowników korporacyjnych o powrót.

W przypadku Amazona cała akcja ma być przeprowadzona w sposób bardziej rozsądny, niewpływający w odczuwalny sposób na ogólną kondycję spółki. Nie da się jednak uniknąć postawienia w kryzysowej sytuacji przeszło 10 tysięcy ludzi. Jeśli okaże się to prawdą, będzie to największa fala zwolnień w historii Amazona.

Nadchodzą masowe zwolnienia - Amazon idzie w ślady Twittera i Mety - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.