Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 5 października 2022, 17:35

AI wykryje, czy grozi Ci zawał lub udar mózgu

Profesor Alicja Rudnicka z St. George's University twierdzi, że AI Quartz szybko i skutecznie wykrywa ryzyko wystąpienia zawału lub udaru mózgu.

Źrodło fot. qimono | Pixabay.
i

Sztuczna inteligencja nie tylko wyręczy grafików, filmowców czy rolników, ale i pomoże lekarzom. Brytyjscy badacze uważają, że AI ułatwia wykrywanie ryzyka udaru mózgu i zawału, i to w szybki, nieinwazyjny sposób.

Pracę przygotowali uczeni z St. George's University w Londynie, w tym profesor Alicja Rudnicka, która pojawiła się też na konferencji zdrowotnej w Kopenhadze (via The Guardian). Według niej narzędzie opracowane przez jej zespół pozwala zmierzyć ryzyko zawału lub udaru u pacjenta w „60 lub mniej sekund” poprzez skanowanie oczu, ze skutecznością porównywalną do powszechnie stosowanego amerykańskiego systemu oceny ryzyka Framinghama (FSR).

AI Quartz pomoże zapobiegać zawałom

Badacze wykorzystali zdjęcia siatkówki ponad 88 tysięcy osób z bazy danych UK Biobanku w wieku 40-69 lat. Na tej podstawie naukowcy stworzyli model przewidywania problemów z układem krążenia, przyglądając się przede wszystkim szerokości i powierzchni naczyń oraz stopniowi zakrzywienia tętnic i żył w siatkówce.

Następnie poddali Quartz (jak ochrzczono opracowane narzędzie AI) próbie z wykorzystaniem fotografii siatkówki prawie 7,5 tysiąca uczestników badania European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (w skrócie EPIC) z przedziału wiekowego 48-92 lata (czas obserwacji: 7-9 lat). AI otrzymało też dane zdrowotne pacjentów, w tym informacje na temat poprzednich zawałów i przyjmowania używek lub leków na wysokie ciśnienie krwi.

Wykrywanie ryzyka zawału tanio, szybko i bez problemów

Profesor Rudnicka wskazuje, że badanie z wykorzystaniem Quartza jest w pełni zautomatyzowane, a do tego tanie i nieinwazyjne. Nie wymaga ono pobierania próbek krwi ani nawet pomiaru ciśnienia, co oznacza, że zbędna jest też wizyta w klinice.

Dlatego też, zdaniem badaczki, ta metoda może pozwolić „dotrzeć do większego odsetka populacji” i tym samym nawet uratować życie pacjentom z niewykrytymi problemami z układem krążenia:

Przewidywanie ryzyka sercowo-naczyniowego ze wsparciem sztucznej inteligencji jest w pełni zautomatyzowane, tanie oraz nieinwazyjne i ma potencjał dotarcia do większego odsetka populacji ze względu na „wysoką dostępność” i dlatego, że pobieranie próbek krwi lub sfigmomanometria [tj. pomiar ciśnienia krwi – przyp. autora] nie są konieczne. […] Może to pomóc poprawić zdrowie sercowo-naczyniowe i uratować życie.

Wtórują jej profesorowie Ify Mordi oraz Emanuele Trucco z Uniwersytetu w Dundee. Przytaczają liczne inne badania, które wskazują na siatkówkę jako „przydatne i potencjalnie przełomowe źródło informacji o ryzyku chorób układu krążenia w medycynie spersonalizowanej”.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat, ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GOL-em rozpoczął w 2015 roku, pisząc w newsroomie growym, a następnie również filmowym i – o zgrozo! – technologicznym (nie zabrakło też udziału w encyklopedii gier). Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Nie pytać o kwestie związane z grafiką – po kilku godzinach autor potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej