Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 21 listopada 2022, 14:20

autor: Damian Miśta

Ten sweter ukryje Cię przed AI

Naukowcy przy pomocy AI opracowali wzór pozwalający oszukać monitoring. Nietypową grafikę umieścili na swetrze i uzyskali zadowalające rezultaty.

Źrodło fot. Uniwersytet Marylandu z College Park.
i

Stworzenie peleryny-niewidki z serii o Harrym Potterze okazało się częściowo realne. Sztuczna inteligencja nie była w stanie wykryć człowieka po założeniu przez niego stylowego pulowera.

Niewidzialny dzięki AI

Zespół z Uniwersytetu Marylandu w College Parku szukał luk bezpieczeństwa w systemie stosowanym w monitoringu, korzystającym z algorytmu YOLOv2. W tym celu pobrali jego zbiór danych zwany SOCO i otrzymane wzorce odwrócili przy użyciu technologii Facebook AI, by następnie utworzyć ciekawy obraz. Otrzymany wynik postanowili umieścić na swetrze, który po tej akcji zyskał nową funkcję – jego użytkownik przestał być zauważany przez rozpoznawanie obrazów.

Działanie „magicznego” swetra wynika z niedoskonałości pracy zastosowanego tutaj monitoringu. Jego klasyfikatory obiektów skupiają się na całościowym modelu np. człowieka, a nie pojedynczych elementach. Wykrywacz nie radzi sobie z czymś, co zostało przerwane na wskutek zastosowania tak „dziwnego” wzoru. Należy tu jednak sprostować zjawisko widoczne na nagraniu, ponieważ w rzeczywistości niewykrywalność dzięki tej odzieży wyniosła 50%.

Ten sweter ukryje Cię przed AI - ilustracja #1
Rozwiązanie nie jest idealne. Na niebiesko oznaczono osoby wykryte przez kamerę. Źródło: Uniwerystet Marylandu w College Park.

Anonimowość z klasą

Grafika zdobiąca pulower przypomina twory uzyskiwane dzięki generatorom obrazków, jak DALL-E. W tym przypadku pozwoli wyróżnić się spośród tłumu, gdyż jest niecodzienna. Ponadto badacze chwalą swoje dzieło za utrzymywanie ciepła i jego uniwersalność, m.in. dzięki mikropolarowej podszewce. Doświadczenie pokazało, iż rozwój technologii pozwala na łączenie sztuki, funkcjonalności i oryginalności.

  1. Strona internetowa Uniwersytetu Marylandu w College Park
Ten sweter ukryje Cię przed AI - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Damian Miśta

Damian Miśta

Pisał tu i ówdzie hobbystycznie od młodych lat. Był krótko na kierunku dziennikarskim, gdzie zainteresował się psychologią, którą aktualnie studiuje. Mimo tego planów znacznie nie zmienił i zaczął działać na GRY-Online w lipcu 2022 roku. Najlepiej czuje się w tematach technologicznych, chociaż gry i filmy nie kryją przed nim tajemnic. Spędził niezliczoną ilość godzin przemierzając Khorinis, a serię o przygodach Indiany Jonesie zna na pamięć. Czytał również od deski do deski czasopisma branżowe. Poza tym majsterkuje lub wybiera się w podróż do minionych epok.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czy chcielibyście kupić Sweter Niewidzialności?

Tak
73,5%
Nie
26,5%
Zobacz inne ankiety