Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 8 sierpnia 2022, 11:43

autor: Adam Adamczyk

6 lat - za tyle może się zwrócić koszt przejścia na odnawialne źródła energii

Przejście na odnawialne źródła energii może okazać się bardzo opłacalne. Według badania koszt takiego przedsięwzięcia zwróci się już po sześciu latach.

źródło: Unsplash | Jan Kopriva

Od wielu lat mówi się o konieczności przejścia na odnawialne źródła energii. Argumentuje się to tym, że konwencjonalne elektrownie wywołują ogromne zanieczyszczenie atmosfery i efekt cieplarniany. Choć są to najpoważniejsze skutki nadmiarowej produkcji dwutlenku węgla, to do wielu osób częściej trafia inny argument – pieniądze. Według pewnego badania przejście na energię pozyskiwaną między innymi z farm wiatrowych pozwoliłoby zaoszczędzić bardzo dużą kwotę i odzyskać poniesione koszty już po sześciu latach.

Oszczedność wynikająca z bycia eko

Badaniem kierował profesor Mark Z. Jacobson, profesor inżynierii cywilnej i środowiskowej na Uniwersytecie Stanforda, który słusznie zauważył, że systemy energetyczne oparte na spalaniu surowców, z których korzysta większość krajów, wymagają bardzo dużo energii tylko do samego funkcjonowania. Do tego dochodzi także kwestia wydobycia paliwa, do którego również zużywana jest energia. Profesor uważa, że przechodząc na czysty, odnawialny system energetyczny światowe zużycie energii spadłoby natychmiast o 56%. Oszczędności miałyby wynikać z wysokiej wydajności czystej energii w stosunku do systemów spalinowych, a także z faktu, że tego typu rozwiązania nie wymagają energii do działania.

Odnawialne źródła, czyli jakie?

Zespół badaczy przyjrzał się między innymi lądowej i morskiej energii wiatrowej, słonecznej, a także geotermalnej energii elektrycznej. Profesor Jacobson i jego zespół twierdzą, że globalna gospodarka powinna przejść na w pełni odnawialne źródła energii najlepiej do roku 2035 i najpóźniej do 2050. Warto zauważyć, że niektóre kraje już teraz całkiem sprawnie wdrażają takie zmiany w życie. Najciekawszymi przykładami takich państw są Islandia, Albania i Paragwaj, które niemal 100% produkowanej energii pozyskują właśnie ze źródeł odnawialnych.

6 lat - za tyle może się zwrócić koszt przejścia na odnawialne źródła energii - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Adam Adamczyk

Adam Adamczyk

Pisaniem zajmuję się zawodowo od 2013 roku i przez większość tego czasu współpracowałem z największymi sklepami muzycznymi w Polsce, tworząc artykuły związane z instrumentami i ogólnie pojętym udźwiękowieniem. Grami komputerowymi interesuję się od dziecka, dlatego z czasem postanowiłem połączyć jedną z moich pasji z pracą. Tak w 2021 roku udało mi się dołączyć do Gry-Online.pl, gdzie poza tematyką gamingową zajmuję się także informacjami stricte techowymi. Poza pracą interesuję się grą na gitarze, komponowaniem muzyki i sportami siłowymi.

więcej