Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 26 września 2022, 15:35

14% ludzi nie ma już tego mięśnia - to wynik ewolucji

Ewolucja cały czas biegnie do przodu, a nasz gatunek nie jest tu wyjątkiem. Zanika u nas pewien mięsień – praca naukowców dowodzi, że część ludzi już go nie posiada.

Źrodło fot. John Arano / Unsplash
i
W SKRÓCIE:
  • Praca naukowców dowodzi, że część populacji nie ma pewnego mięśnia – to skutek ewolucji.

Publikacja naukowców z Singapuru przedstawia dowód na ciągle trwającą ewolucję człowieka. Okazuje się, że 14% populacji nie posiada już pewnego organu. Mowa tutaj o mięśniu dłoniowym długim (palmaris longus) – jego brak można łatwo zobaczyć, spójrzcie na poniższe zdjęcie (źródło).

14% ludzi nie ma już tego mięśnia - to wynik ewolucji - ilustracja #1
Czy masz ten mięsień? Źródło: Xataka

Teoretycznie organ ten pomaga w zginaniu dłoni, ale jego brak nie powoduje żadnych patologii ruchowych. Być może osoby pozbawione ścięgna dłoniowego nieco słabiej będą sobie radziły we wspinaniu na drzewa.

Mięsień do skakania po drzewach

I zapewne dlatego ten mięsień zaczyna u nas zanikać – wszak od tysięcy lat nie mieszkamy już na drzewach, więc nie jest nam potrzebne dodatkowe wzmocnienie ręki. To dowodzi, że ewolucja u człowieka nie zatrzymała się, a wręcz może teraz zachodzić bardzo szybko.

Mięsień ten jest często wykorzystywany przez chirurgów, jeśli zachodzi potrzeba zastąpienia innego zerwanego ścięgna. Część osób może więc nie posiadać ścięgna dłoniowego w wyniku interwencji medycznych. Raczej nie ma czego żałować – organ ten ze względu na swoją budowę może przyczyniać się do występowania zespołu cieśni nadgarstka. To częsta przypadłość u graczy i innych osób nadmiernie obciążających dłoń.

14% ludzi nie ma już tego mięśnia - to wynik ewolucji - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej