Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Side-scroll - Gry RPG Xbox One

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry z gatunku rpg o tematyce side-scroll na platformę Microsoft XBOX ONE ułożone według popularności.

RPG. Gatunek gier, w skład którego wchodzą wszelkie produkcje z przeważającą liczbą elementów rozwoju prowadzonego bohatera (bądź grupy bohaterów) i rozbudowanych statystykach postaci, a także cechujące się wielowątkową fabułą i wielowątkowymi questami. Zaliczmy do niej zarówno klasyczne gry RPG bazujące na walce turowej i zasadach rodem z "papierowych gier RPG" (Baldur's Gate, Fallout), jak i RPG akcji z dynamiczną walką toczoną w czasie rzeczywistym (seria Gothic) oraz jRPG, czyli bardzo charakterystyczne tytuły bazujące na stylistyce i kulturze państw dalekiego wschodu, w tym anime i mandze (cykle Final Fantasy i Kingdom Hearts).

Po premierze 4 Przed premierą 6
XONE
RPG
side-scroll
Czas
Vambrace: Cold Soul
Vambrace: Cold Soul

RPG 2019

Przypominająca Darkest Dungeon gra RPG typu roguelike, w której staramy się odbić miasto z rąk złych mocy. Pewnego dnia pojawia się tajemnicza nieznajoma, mogąca stać się ostatnią nadzieją dla walczących.

Salt and Sanctuary
Salt and Sanctuary

RPG 6 lutego 2019

Mroczna dwuwymiarowa platformówka z elementami RPG opracowana przez Ska Studios. W Salt and Sanctuary wcielamy się w pirata, którego statek rozbija się nieopodal tajemniczej wyspy, zamieszkanej przez hordy topielców oraz ich potężnych władców. Eliminując zastępy przeciwników oraz bossów, protagonista stopniowo odkrywa kolejne sekrety wyspy, a dzięki zbieranym surowcom, takim jak złoto i sól, rozwija swój ekwipunek oraz umiejętności podczas wizyty w bezpiecznych enklawach (tytułowych sanktuariach). Do dyspozycji bohatera oddano spory wachlarz oręża i umiejętności magicznych, zaś elementem kluczowym jest jego właściwy dobór, gdyż zbyt duża ilość zbędnego ekwipunku negatywnie wpływa na mobilność oraz zdolności specjalne postaci. Całość okraszona została niezwykle ponurym klimatem oraz ręcznie rysowaną oprawą graficzną, charakterystyczną dla wcześniejszych produkcji studia.

Indivisible
Indivisible

RPG czerwiec 2019

Hybryda RPG-a akcji i platformówki, której główna bohaterka – nastoletnia chłopczyca Ajna – wyrusza w pełną niebezpieczeństw podróż, by uratować przed zagładą wszystko co kocha i uzyskać odpowiedzi na nurtujące ją pytania. Cechą charakterystyczną Indivisible jest ładna, ręcznie rysowana grafika oraz muzyka skomponowana przez Hirokiego Kikutę – autora soundtracków do takich gier, jak Secret of Mana czy Soulcalibur V.

Death's Gambit
Death's Gambit

RPG 2019

Opracowane przez niezależne amerykańskie studio White Rabbit oldskulowe, dwuwymiarowe RPG akcji, nawiązujące zarówno do klasyki pokroju Castlevanii czy Shadow of the Colossus, jak i nowszych produkcji w stylu konsolowego Demon’s Souls. W grze Death’s Gambit wcielamy się w rolę wysłannika śmierci, a naszym zadaniem jest oczyszczenie świata z nieśmiertelnych. W tym celu trafiamy zaś na utrzymaną w stylistyce średniowiecza planetę, gdzie przychodzi nam stawić czoła zastępom rycerzy, nieumarłych oraz różnej maści potworów. Od czasu do czasu na naszej drodze stają także potężne monstra, których pokonanie wymaga wspięcia się na korpus oprawcy i odnalezienia jego słabych punktów. Zabawa koncentruje się na elementach akcji i odznacza wysokim poziomem trudności, wymagającym od gracza konieczności przemyślanego działania oraz nieszablonowych sposobów myślenia. Całość uzupełniają elementy RPG w postaci systemu rozwoju bohatera, umiejętności specjalnych oraz sporego arsenału broni i ekwipunku.

Warlocks 2: God Slayers
Warlocks 2: God Slayers

RPG czerwiec 2019

Kontynuacja Warlocks vs Shadows z 2015 roku. Deweloperzy przygotowali nową kampanię fabularną, bardziej rozbudowane mapy, a także usprawnioną walkę, która oferuje dużo więcej możliwości niż poprzednio.

Pharaonic
Pharaonic

RPG 13 lipca 2016

Opracowane przez hiszpańskie studio Milkstone RPG akcji z w konwencji side-scrollowej zręcznościówki 2.5D. W grze Pharaonic wcielamy się w postać nieustraszonego bohatera, którego celem jest odkrycie mrocznej tajemnicy Ahmosisa I, zwanego Czerwonym Faraonem. Zadanie to nie będzie należało do najłatwiejszych, gdyż na naszej drodze staną żołnierze armii faraona, a także niezliczona ilość pułapek i niebezpiecznych, mitycznych stworów. Mechanika rozgrywki przenosi typowe rozwiązania gier hack-and-slash w nieco oldskulową stylistykę klasycznych zręcznościówek z widokiem z boku. Podstawę gameplayu stanowi wzorowany na serii Dark Souls, rozbudowany i wymagający model walki, zaadoptowany do realiów side-scrollowego slashera. Podczas zabawy rozmawiamy też z napotkanymi postaciami i odkrywamy kolejne sekrety fabuły oraz dziesiątki alternatywnych ścieżek, które kryć mogą zarówno cenne skarby, jak i śmiertelne pułapki. Całość dopełnia zaś typowy dla gatunku system rozwoju i modyfikacji postaci.

A King's Tale: Final Fantasy XV
A King's Tale: Final Fantasy XV

RPG 29 listopada 2016

Side-scrollowa gra akcji będąca prequelem piętnastej odsłony cyklu Final Fantasy. Fabuła A King’s Tale: Final Fantasy XV została zaprezentowana w formie retrospekcji. Król Regis opowiada swemu synowi historię sprzed lat, o tym, jak złowrogie monstra zaatakowały stolicę królestwa Lucis. W obliczu zagrożenia młody wówczas Regis wraz z trójką przyjaciół stanął w obronie królestwa. Rozgrywka w A King's Tale: Final Fantasy XV opiera się na dwóch filarach: nieustannym podążaniu w prawo oraz na walce z hordami napotkanych przeciwników. Starcia toczą się w czasie rzeczywistym, a w ich trakcie da się korzystać z wielu indywidualnych i drużynowych ataków. W potyczkach możemy zrobić użytek zarówno z broni białej, jak i z opartej na żywiołach magii, a w sytuacjach podbramkowych warto skorzystać z pomocy tak zwanych Summonów – potężnych istot siejących spustoszenie w szeregach wroga. A King’s Tale: Final Fantasy XV utrzymano w stylu klasycznych, 16-bitowych produkcji, co osiągnięto za pomocą techniki pixel art.

Sand is the Soul
Sand is the Soul

RPG jeszcze nie ogłoszona

Niezależna polska produkcja stanowiąca połączenie RPG akcji i chodzonej bijatyki (beat 'em up). Sand is the Soul zabiera gracza w podróż do inspirowanego epoką wiktoriańską mrocznego miasta CrossHill, gdzie główny bohater trafia w celu dostarczenia ważnego listu. Jak się okazuje, miejsce to przesiąknięte jest starożytnym złem. W zależności od podejmowanych wyborów wielowątkowa fabuła gry może zostać doprowadzona do jednego z wielu zakończeń. Rozgrywka w Sand is the Soul opiera się na eksploracji niebezpiecznego otwartego świata. Jako że roi się w nim od zagrożeń, nie brakuje okazji do walki – z użyciem broni białej oraz palnej – która cechuje się wysokim poziomem trudności. Zamiast typowych punktów doświadczenia gracz zdobywa piasek, który pełni również rolę energii oraz waluty... ale jego nadmiar może prowadzić do szaleństwa. Przykładowo, pod jego wpływem bohater może widzieć zwykłych mieszkańców jako potwory.

Moonfall Ultimate
Moonfall Ultimate

RPG 5 września 2018

Rozbudowana wersja side-scrollowej gry RPG akcji Moonfall, gdzie oprócz trybu fabularnego znajdziemy moduł kooperacyjny i nieskończony tryb Arcade. W Moonfall Ultimate przemierzamy industrialno-gotyckie Imperium, starając się odeprzeć najazd Dzikusów.

Kova
Kova

RPG 2020

Przygotowana przez niezależne studio Black Hive dwuwymiarowa gra RPG z elementami produkcji typu metroidvania. Akcja Kova rozgrywa się w odległej przyszłości, a jej tytułowa bohaterka to kosmiczna najemniczka, która przemierzając nieznany fragment kosmosu, natrafia na ślad nadajnika ulokowanego na nieznanej, skutej lodem planecie. Celem protagonistki jest zaś odkrycie przeznaczenia nadajnika, a w konsekwencji uzyskanie odpowiedzi na pytanie: czy i dlaczego ludzie są sami we wszechświecie? Akcja gry prezentowana jest z boku, a eksplorację utrudnia konieczność przeskakiwania z platformy na platformę oraz omijania licznych pułapek i przepaści. W trakcie zabawy odwiedzamy różnorodne planety z unikalną atmosferą oraz ekosystemem i możemy dołączyć do jednej z trzech frakcji, co determinuje m.in. zakres misji do wykonania. W miarę postępów zabawy zdobywamy specjalne zdolności, które w połączeniu z systemem craftingu gwarantują nam przewagę na polu walki i zapewniają dostęp do zamkniętych wcześniej lokacji.