Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

2.5D - Gry Nintendo Wii U

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry o tematyce 2.5D na platformę Nintendo Wii U ułożone według popularności.

Akcji2 Zręcznościowe19 Bijatyki1
RPG
Strategiczne
Przygodowe5
Sportowe
Wyścigi
Symulacje
Logiczne
Towarzyskie
MMO
Injustice: Gods Among Us
Injustice: Gods Among Us

Bijatyki 16 kwietnia 2013

Widowiskowa bijatyka twórców Mortal Kombat. W grze wcielimy się w jednego z superbohaterów lub superłotrów, pojawiających się w filmach i komiksach z uniwersum DC. W czasie walki wszystkie postacie wykorzystują swoje charakterystyczne moce i umiejętności.

Trine 2: Director's Cut
Trine 2: Director's Cut

Zręcznościowe 22 listopada 2012

Kontynuacja gry logiczno-platformowej studia Frozenbyte, której akcję osadzono w barwnym, bajkowym świecie fantasy. W Trine 2 ponownie splatają się losy maga Amadeusa, złodziejki Zoyi oraz rycerza Pontiusa, których połączył tajemniczy artefakt o nazwie Trine. Tym razem trójka bohaterów trafia do baśniowej krainy zamieszkanej przez gobliny, a ich zadaniem jest odkrycie skrywanej przez nie tajemnicy i zapobieżenie zagrożeniu ze strony złośliwych stworów. Podobnie jak w wypadku pierwowzoru, rozgrywka zrealizowana została w dwóch wymiarach, a zabawa sprowadza się zarówno do elementów zręcznościowych (jak skakanie po platformach i walka), jak i rozwiązywania zróżnicowanych łamigłówek logicznych. Nasi bohaterowie zyskali jednak kilka zupełnie nowych umiejętności, a dodatkowo podczas rozgrywki mają oni możliwość zbierania specjalnych butelek z doświadczeniem i odnajdywania ukrytych skarbów. Nowością jest też opcja zabawy kooperacyjnej za pośrednictwem sieci.

The Cave
The Cave

Przygodowe 22 stycznia 2013

Okraszona sporą dawką humoru przygodówka z elementami zręcznościowej platformówki oraz gry logicznej. Tytuł wyprodukowany został przez Rona Gilberta i ekipę deweloperską studia Double Fine (Psychonauts, Brutal Legend, Stacking i inne). Akcja The Cave toczy się w tytułowej jaskini, pełnej sekretów i pułapek. Gracz kieruje poczynaniami trzyosobowej grupki herosów, która przemierza korytarze groty w poszukiwaniu enigmatycznego „czegoś” (cele różnią się zależnie od wybranego składu drużyny). Zabawa polega na pokonywaniu kolejnych plansz, omijaniu przeszkód, unikaniu rozmaitych zagrożeń oraz rozwiązywaniu łamigłówek. Kluczem do zwycięstwa okazuje się wykorzystanie indywidualnych zdolności poszczególnych postaci w drużynie. Gra pozwala również na zabawę w kooperacji dla maksymalnie trzech graczy.

Yoshi's Woolly World
Yoshi's Woolly World

Zręcznościowe 26 czerwca 2015

Trójwymiarowa platformówka dla całej rodziny przygotowana przez firmę Nintendo. Yoshi's Wooly World osadzone zostało w świecie stworzonym z kolorowej włóczki. Głównym bohaterem produkcji jest sympatyczny zielony dinozaur o imieniu Yoshi, jedna z najbardziej znanych maskotek japońskiego koncernu. Produkcja rozwija koncepcję zastosowaną po raz pierwszy w Kirby's Epic Yarn. Mamy więc do czynienia z klasyczną platformówką, zrealizowaną w technice 2.5D. Za głównym bohaterem podążają biegające jajka, które można wystrzeliwać w wybrane cele oraz w elementy scenografii. Dzięki temu, że cały świat jest zbudowany z włóczki, różne elementy otoczenia możemy spruć, odkrywając w ten sposób nowe ścieżki i sekrety. Yoshi's Wooly World umożliwia jednoczesną zabawę dwóm osobom w trybie kooperacji. Wszystkie trójwymiarowe lokacje Yoshi's Wooly World zostały stworzone z wirtualnej włóczki, a poruszające się po nich postacie przypominają ręczne wydziergane pacynki wypełnione watą.

Never Alone
Never Alone

Zręcznościowe 25 czerwca 2015

Platformówka wzbogacona o elementy zaczerpnięte z gier logicznych, za której stworzenie odpowiada studio Upper One Games. Fabuła opisywanej produkcji została oparta na wierzeniach ludu Inuitów – gracze wcielają się w młodą dziewczynę z plemienia Inupiaq, która wraz z białym lisem udaje się na niebezpieczną wyprawę celem uratowania swoich współplemieńców i powstrzymania nadejścia wiecznej zamieci śnieżnej. W toku przygody protagoniści spotykają wiele istot znanych z inuickich legend, pokroju Ludzi Nieba, Toczących się Głów czy Człowieka Zamieci. W Never Alone akcję obserwujemy z boku – podczas zabawy przemierzamy rozległe poziomy, unikamy pułapek, walczymy z przeciwnikami i rozwiązujemy zagadki logiczne. Z uwagi na fakt, że każda z postaci posiada unikalne umiejętności, których wykorzystanie jest niezbędne do pokonania większości łamigłówek, w trybie dla pojedynczego gracza można przełączać się pomiędzy dziewczynką oraz lisem; w trybie kooperacji natomiast kontrola nad nimi zostaje rozdzielona pomiędzy dwójkę graczy. Wszystko to okraszono przyjemną dla oka, trójwymiarową oprawą graficzną, a rozgrywce towarzyszy soundtrack oparty na tradycyjnej muzyce Inuitów. Co ciekawe, narracja jest prowadzona w języku tych ludów – każdą wypowiedź opatrzono jednak angielskimi napisami.

Oddworld: Abe's Oddysee New N' Tasty
Oddworld: Abe's Oddysee New N' Tasty

Zręcznościowe 11 lutego 2016

Uwspółcześniony remake jednej z najpopularniejszych gier platformowych, Oddworld, która zadebiutowała w 1997 roku i doczekała się trzech pełnoprawnych kontynuacji. Gra przedstawia historię sympatycznego stworka imieniem Abe, który wraz ze swymi pobratymcami dostał się w niewolę bezwzględnych Glukkonów i został przymuszony do niewolniczej pracy. Na wieść o czekającej ich wkrótce śmierci, nasz bohater postanawia spróbować ucieczki i uwolnić swoich braci spod jarzma oprawców. Rozgrywka stanowi połączenie elementów typowej platformówki z licznymi zagadkami logicznymi, w których należy wykazać się inwencją i pomysłowością. Nasz bohater biega, skacze, wspina się i podkrada do przeciwników, porozumiewając się z kompanami przy pomocy specjalnego zestawu komend, wypowiadanych w zabawnym, niezrozumiałym języku. Mimo zmian w mechanice rozgrywki i podrasowania oprawy graficznej do standardu HD, twórcom z Oddworld Inhabitants udało się zachować specyficzny klimat pierwowzoru.

Batman: Arkham Origins Blackgate - The Deluxe Edition
Batman: Arkham Origins Blackgate - The Deluxe Edition

Akcji 10 kwietnia 2014

Opracowana przez studio Armature poboczna odsłona rozwijanej przez firmę Warner Bros serii o przygodach Batmana, stworzona pierwotnie z myślą o konsolach przenośnych. Fabuła gry kontynuuje wątki zapoczątkowane w Batman: Arkham Origins, a podczas zabawy poznajemy kolejne przygody Batmana z okresu zanim został on Mrocznym Rycerzem. Miejscem akcji jest zaś tytułowe więzienie Blackgate, nasz protagonista zostaje wezwany, by stłumić bunt osadzonych tam przestępców. Arkham Origins Blackgate zrealizowane zostało w formie klasycznej chodzonej bijatyki, a podczas zabawy akcję obserwujemy z boku, z ograniczoną możliwością przemieszczania się także w trzecim wymiarze. Rozgrywka koncentruje się na eksploracji, walce z przeciwnikami i bossami oraz interakcji z napotkanymi postaciami i elementami otoczenia. Na wyposażeniu Batmana znalazła się oczywiście cała masa charakterystycznych gadżetów, nie zapomniano także o znanych z poprzednich odsłon trybach: detektywistycznym i drapieżnika.

DuckTales Remastered
DuckTales Remastered

Zręcznościowe 13 sierpnia 2013

Remake klasycznej dwuwymiarowej platformówki z 1989 roku, opartej na telewizyjnym serialu animowanym „Kacze opowieści”. Za produkcję nowej wersji gry odpowiada studio WayForward. Podobnie jak w oryginale wcielamy się w postać Sknerusa McKwacza, który stara się uratować porwanych siostrzeńców Kaczora Donalda.

Mighty No. 9
Mighty No. 9

Zręcznościowe 21 czerwca 2016

Opracowana przez doświadczone japońskie studio Comcept zręcznościowa platformówka 2.5D, czerpiąca inspiracje z kultowej serii Mega Man. Fabuła gry skupia się na postaci robota imieniem Becku, który jako jedyny oparł się groźnemu wirusowi wzbudzającemu agresję wśród mechanicznych istot. Zadaniem naszego protagonisty jest oczywiście powstrzymanie zagrożenia i ocalenie świata robotów przed upadkiem. Mechanika rozgrywki w Mighty No. 9 nawiązuje do klasycznych hitów z konsol 8- i 16-bitowych, a podczas zabawy czeka nas mnóstwo biegania i skakania po kolejnych platformach, a także umiejętnego wykorzystania mocy bohatera w walce. W czasie potyczek towarzyszy nam dodatkowa postać, która przez kilka chwil pomaga nam w sytuacjach największego zagrożenia. Produkcja studia Comcept działa w oparciu o technologię Unreal Engine i oprócz kampanii dla jednego gracza oferuje także specjalny tryb wyzwań oraz możliwość współpracy z innymi graczami przez internet.

Trine: Enchanted Edition
Trine: Enchanted Edition

Zręcznościowe 12 marca 2015

Osadzona w barwnym świecie fantasy gra przygodowo-platformowa z elementami logicznymi, za której powstanie odpowiada fińskie studio Frozenbyte, znane wcześniej za sprawą serii izometrycznych strzelanek Shadowgrounds. W grze przejmujemy kontrolę nad trójką bohaterów: magiem, złodziejką oraz rycerzem, którzy muszą uratować zagrożone przez nieumarłych królestwo, wykorzystując moc tajemniczego narzędzia o nazwie Trine. Mechanika rozgrywki czerpie z klasycznych platformówek, a podczas zabawy zajmujemy się eksploracją kolejnych poziomów, unikaniem pułapek, rozwiązywaniem zagadek oraz walką z napotkanymi przeciwnikami. Możemy też dowolnie przełączać się między postaciami, z których każda odznacza się swoimi unikalnymi zdolnościami: mag może za pomocą czarów tworzyć rozmaite przedmioty, złodziejka specjalizuje się w działaniu z dystansu, zaś rycerz dysponuje potężną siłą fizyczną. Pod względem wizualnym gra odznacza się mocno bajkowym klimatem oraz niezwykle soczystą paletą kolorów.

Wooden Sen'SeY
Wooden Sen'SeY

Akcji 24 lipca 2014

Platformówka osadzona w fantastycznej i lekko steampunkowej wersji japońskiego średniowiecza. Gra posiada grafikę 3D, ale poruszamy się w dwóch wymiarach. Autorzy duży nacisk położyli na system walki. Pozwala on na wyprowadzanie wielu różnych ataków i korzystanie m.in. z toporów, shurikenów oraz łańcuchów zakończonych hakami.

Giana Sisters: Twisted Dreams
Giana Sisters: Twisted Dreams

Zręcznościowe 22 sierpnia 2013

Project Giana jest dwuwymiarową platformówką stworzoną przez studio Black Forest Games. Rozgrywka toczy się w świecie o dwóch przeciwstawnych charakterach i oparta jest na umiejętnym przechodzeniu z jego pozytywnej wersji do mrocznej. Zmienia się zarówno kształt otoczenia, jak i sama bohaterka oraz jej zdolności.

Giana Sisters 2
Giana Sisters 2

Zręcznościowe jeszcze nie ogłoszona

Giana Sisters 2 to kolorowa platformowa zręcznościówka. Mamy tu do czynienia z kontynuacją gry Giana Sisters: Twisted Dreams z 2012 roku, stworzoną przez studio Black Forest Games.

Kick & Fennick
Kick & Fennick

Zręcznościowe 2 czerwca 2016

Platformówka 2,5D stworzona przez holenderskie studio Jaywalkers Interactive. Produkcja przybliża historię przyjaźni chłopca o imieniu Kick oraz robota Fennicka. Dokonuje tego w klasycznej, platformówkowej konwencji – z jednym zastrzeżeniem. Grę wyróżnia bowiem sposób, w jaki główny bohater pokonuje przeszkody. Mianowicie dokonuje tego z pomocą pozyskanego w międzyczasie, potężnego miotacza. Odrzut, jaki wyzwala każdy strzał z tej niezwykłej broni, umożliwia Kickowi pokonywanie przepaści, wdrapywanie się na wysokie półki i rozwiązywanie okazjonalnych zagadek środowiskowych. Prosta mechanika okazuje się nad wyraz interesująca i głęboka, dzięki czemu każdy z 40 poziomów, na które podzielona została kampania, zapewnia świeże wyzwania. Nie bez znaczenia jest też kolorowa, ciesząca oko szata graficzna wykonana w trzech wymiarach.

Shiftlings
Shiftlings

Przygodowe 25 czerwca 2015

Osadzona w realiach science fiction zabawna gra platformowa z elementami logicznymi, powstała we współpracy studia Rock Pocket Games z firmą Sierra. W grze Shiftlings śledzimy poczynania dwójki nie do końca rozgarniętych kosmitów biorących udział w międzygalaktycznym reality show, którego gospodarzem jest charyzmatyczny prezenter Zookod. Rozgrywka stylizowana jest na telewizyjny show, w którym zadaniem wspomnianych bohaterów jest pokonanie 50 zróżnicowanych poziomów, ulokowanych na pięciu odmiennych planetach. Każdy z etapów wypełniony jest po brzegi rozmaitymi zagadkami logicznymi, do których klucz stanowi z reguły odpowiednie wykorzystanie praw fizyki. Problemem, a jednocześnie atutem dwójki bohaterów jest zaś fakt, że zostali oni połączeni specjalnym przewodem, dzięki któremu mogą przepompowywać powietrze i zmieniać swój rozmiar z małego na duży i odwrotnie. Całość okraszona została sporą dawką humoru oraz barwną i atrakcyjną oprawą wizualną, ukazaną w klasycznym widoku z boku.

Runner2: Future Legend of Rhythm Alien
Runner2: Future Legend of Rhythm Alien

Zręcznościowe 26 lutego 2013

Kontynuacja gry BIT.TRIP RUNNER stworzonej przez studio Gaijin Games. Pokonujemy kolejne poziomy poruszając się w prawą stronę. Unikamy przeszkód i zbieramy porozrzucane bonusy. Tempo rozgrywce nadaje ścieżka muzyczna, na którą składają się elektroniczne utwory.

The Peanuts Movie: Snoopy's Grand Adventure
The Peanuts Movie: Snoopy's Grand Adventure

Zręcznościowe 3 listopada 2015

Tradycyjna platformówka 2.5D, oparta na licencji niezwykle popularnej serii gazetowych minikomiksów rysowanych w latach 1950-2000 przez Charlesa M. Schulza. Pod względem fabuły gra nie jest w żaden sposób powiązana zarówno z samym komiksem, jak i filmem kinowym z 2015 roku, ale łączy ją z nimi podobny sposób przedstawienia postaci i otoczenia. W The Peanuts Movie: Snoopy's Grand Adventure wcielamy się w głównego bohatera komiksów, psa imieniem Snoopy, który wyrusza na poszukiwanie swego pana oraz jego przyjaciół, bawiących się w chowanego. Aby osiągnąć swój cel, musi on przemierzyć szereg fantastycznych krain, opartych na wytworach jego własnej wyobraźni. Podczas przygody nasz protagonista odnajduje specjalne kostiumy, dzięki którym zyskuje szereg przydatnych umiejętności, pozwalających mu z łatwością pokonywać kolejne napotkane przeszkody. Twórcy przewidzieli także wariant rozgrywki kooperacyjnej, w którym drugi z graczy wciela się w postać małego, żółtego ptaka imieniem Woodstock.

Affordable Space Adventures
Affordable Space Adventures

Zręcznościowe 9 kwietnia 2015

Sympatyczna zręcznościówka, w której sterując małym statkiem kosmicznym przemierzamy obcą planetę, unikając przy tym różnego rodzaju niebezpieczeństw. Eksplorowane lokacje pełne są ruin oraz wciąż aktywnych komputerowych systemów obronnych, pozostawionych przez dawnych mieszkańców. Naszym zadaniem jest poznanie tajemnic tego miejsca. Podczas zabawy unosimy się w powietrzu, polegając na manewrowych silnikach pojazdu. Ważną rolę odgrywa gamepad konsoli Wii U, na którym wyświetlany jest kokpit statku oraz wiele innych istotnych informacji. Dzięki interfejsowi, obsługiwanemu za pomocą ekranu dotykowego pada, możemy kontrolować systemy maskujące oraz obronne naszego wehikułu. Wykorzystując ich możliwości przekradamy się niezauważenie obok przeciwników oraz unieszkodliwiamy wszelkiego rodzaju pułapki. Gra umożliwia samodzielną rozgrywkę lub zabawę w trybie kooperacji dla trzech osób. Affordable Space Adventure korzysta z oprawy graficznej w stylu 2.5D. Tła zostały stworzone z dbałością o detale, a każda lokacja posiada unikalny charakter i klimat.

Pumped BMX +
Pumped BMX +

Zręcznościowe 1 października 2015

Gra zręcznościowa, stworzona przez niezależne studio Yeah Us!, reprezentująca popularną na urządzeniach mobilnych markę. Akcję obserwujemy w perspektywie bocznej, a naszym zadaniem jest pokonywanie kolejnych tras rowerowych o rosnącym poziomie trudności, wypełnionych rozmaitymi skoczniami, rampami i przeszkodami terenowymi – jednocześnie wykonując efektowne triki i łącząc je w wysoko punktowane kombinacje. Łącznie musimy stawić czoła ponad 500 wyzwaniom sprawdzającym nasze umiejętności. Ponadto, tytułowe BMX-y występują w kilku rodzajach i są podatne na modyfikacje, a wygląd zawodnika możemy dostosować do własnych preferencji. Cechą charakterystyczną Pumped BMX + jest kolorowa oprawa graficzna, zrealizowana w kreskówkowym stylu. Pomimo że w grze zaimplementowano wyłącznie wariant rozgrywki przeznaczony dla pojedynczego gracza, namiastkę rywalizacji wprowadza obecność internetowych rankingów, na których możemy pochwalić się osiąganymi przez siebie wynikami.

Putty Squad
Putty Squad

Zręcznościowe 29 listopada 2013

Remake klasycznej platformówki z elementami przygodowej gry akcji. Tytułowy bohater – zmiennokształtna, niebieska kropla wyrusza na ratunek swym przyjaciołom, którym grozi wielkie niebezpieczeństwo. Produkcja zrealizowana została przez ekipę deweloperską System 3 z okazji 30-lecia firmy.

Scram Kitty and his Buddy on Rails
Scram Kitty and his Buddy on Rails

Zręcznościowe 15 maja 2014

Oryginalne połączenie dwuwymiarowej platformówki oraz gry shoot'em up. Gracze wcielają się w uzbrojonego w laserowe pistolety bohatera, który stara się uratować koty uwięzione na stacji kosmicznej przez superinteligentne szczury. Gracze poruszają się po orbitalnej stacji na lewitującym dysku, przyczepiającym się do magnetycznych ścian.

Red Goddess: Inner World
Red Goddess: Inner World

Zręcznościowe prace wstrzymane

Niezależna gra zręcznościowo-przygodowa stworzona przez studio Yanim, a sfinansowana dzięki zbiórce na Kickstarterze. W Red Goddess: Inner World wcielamy się w boginię Divine, która usiłuje zbadać własną podświadomość, by odkryć przyczynę nękających ją złych emocji. Podróż w głąb własnego ja przybiera formę eksploracji niebezpiecznej, żyjącej Planety, wykreowanej przez umysł Divine. Miejsce to podzielone jest na dwie strefy: neutralną, znajdującą się na powierzchni, oraz mroczną, leżącą w podziemiach i strzeżoną przez przerażających bossów. Na szczęście bogini dysponuje specjalnymi umiejętnościami, pozwalającymi jej pozostać niezauważoną przez Planetę, a także poradzić sobie w razie wykrycia – jest to bowiem zdolna wojowniczka władająca magią. Ponadto potrafi ona przyjąć dwie inne formy: zwiększającą możliwości bojowe Nar (Szał), opierającą się na magii ognia, oraz władającą lodem Syn (Strach), umożliwiającą niepostrzeżoną infiltrację. Red Goddess: Inner World wykorzystuje kolorową grafikę 2,5D.

Tengami
Tengami

Przygodowe 13 listopada 2014

Tengami to przygodówka autorstwa studia Nyamyam. Akcja gry osadzona jest w średniowiecznej Japonii, a grafika zaprojektowana została tak, aby przypominała książki z otwierającymi się obrazkami, w których każda strona prezentuje inne tekturowe budynki i postacie.

The Fall
The Fall

Przygodowe 26 sierpnia 2014

Osadzona w realiach science-fiction platformówka, opracowana przez niezależne studio Over the Moon pod wodzą weterana branży Johna Warrena. Produkcja zainspirowana została klasycznymi tytułami przygodowymi i platformowymi oraz prozą rosyjskiego pisarza nurtu SF Isaaca Asimova. Akcja gry toczy się na odległej planecie, na którą trafia ranny pilot statku kosmicznego. Wcielając się we wbudowaną w jego skafander sztuczną inteligencję, zwaną ARID, mamy za zadanie uratować mu życie oraz pomóc przetrwać w obcym i niebezpiecznym środowisku. Rozgrywka skupia się na eksploracji, walce z przeciwnikami i rozwiązywaniu zagadek przy użyciu znajdowanych przedmiotów. Podczas tych czynności musimy stosować się do zaprogramowanych w pamięci ARID reguł, które – nie zawsze jednoznaczne – nierzadko zmuszą nas do dokonywania trudnych wyborów. W warstwie wizualnej produkcja wyróżnia się klimatyczną oprawą graficzną. Lokacje pogrążone są w półmroku, zmuszając bohatera do częstego posługiwania się latarką.