Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Zimna wojna - Gry Strategiczne

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry z gatunku strategiczne o tematyce zimna wojna ułożone według popularności.

Gry strategiczne. Gatunek gier, w których zwycięstwo uzależnione jest od strategii i taktyki, jaką obierze gracz. Głównym zadaniem w tych grach jest odpowiednie dowodzenie podległymi zasobami (oddziałami wojskowymi, pracownikami cywilnymi etc.), aby pokonać przeciwnika lub osiągnięć inny wyznaczony cel. Rozgrywka może być prowadzona w turach lub w czasie rzeczywistym (RTS – Real-time strategy). Gatunek ten reprezentują także różnego rodzaju gry ekonomiczne i tzw. tycoony.

Po premierze 29 Przed premierą 1
Strategiczne
zimna wojna
Czas
PC
PC Windows29WWW1
PlayStation
Sony PlayStation 46
Sony PlayStation 3
Sony PlayStation 2
Sony PlayStation 1
PlayStation Portable
PlayStation Vita1
Xbox
Microsoft XBOX ONE6Microsoft Xbox 3605
Microsoft Xbox
Mobile
Android3Apple iOS3Windows Phone1
Nintendo
Nintendo Switch1
Nintendo Wii
Nintendo DS
Nintendo Wii U
Nintendo 3DS
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
Więcej
Mniej
Tropico 6
Tropico 6

Strategiczne 29 marca 2019

Jedna z odsłon zapoczątkowanej w 2001 roku serii strategii ekonomicznych Tropico. W produkcji stworzonej przez studio Limbic Entertainment (twórcy Might & Magic X: Legacy i Might & Magic: Heroes VII) wcielamy się w El Presidente – przywódcę bananowej republiki. Naszym zadaniem jest zarządzanie krajem. Musimy dbać o rozbudowę miast, zapewniać ludziom pracę, naprawiać zniszczenia wywołane przez kataklizmy czy też kształtować politykę wewnętrzną i zagraniczną, wydając stosowne dekrety. Jedną z nowości, które wprowadzono w Tropico 6, jest archipelag. Akcja nie rozgrywa się już na jednej wyspie, a na kilku i musimy zarządzać nimi w tym samym czasie, a także łączyć je ze sobą dzięki mostom czy tunelom. Kolejną atrakcją są agenci wysyłani w różne zakątki świata - dzięki nim w nielegalny sposób wchodzimy w posiadanie planów konstrukcyjnych cennych budowli, np. Statui Wolności czy Wieży Eiffla. Ponadto deweloperzy umożliwili też modyfikowanie naszego pałacu oraz występowanie przed społeczeństwem. Podczas przemówień da się np. składać populistyczne obietnice.

PCPS4XONE

Tropico 5
Tropico 5

Strategiczne 23 maja 2014

Piąta odsłona popularnej strategii ekonomicznej, przygotowana przez ekipę deweloperską studia Haemimont Games, które odpowiada za markę począwszy od trzeciej części cyklu. Produkcja stawia gracza w roli przywódcy niewielkiej tropikalnej wyspy, którą musi zarządzać od czasów kolonialnych do współczesności, a nawet niedalekiej przyszłości. Do naszych obowiązków należy tradycyjnie rozbudowa miasta i dbanie o jego przemysł oraz ekonomię. Trzeba także na bieżąco reagować na zmieniającą się sytuację, niwelując skutki klęsk żywiołowych, spełniając żądania społeczeństwa oraz prowadząc szeroko zakrojone działania dyplomatyczne. Nowa odsłona gry niesie ze sobą możliwość stworzenia własnej dynastii i obsadzanie najważniejszych stanowisk państwowych członkami własnej rodziny. Po raz pierwszy w historii serii udostępniono przeznaczony dla czterech graczy tryb wieloosobowy.

PCPS4XONEX360

Tropico 4
Tropico 4

Strategiczne 23 sierpnia 2011

Czwarta część zapoczątkowanej w 2001 roku serii humorystycznych strategii ekonomicznych, w których wcielamy się w bezwzględnego dyktatora niewielkiej bananowej republiki. Za jej powstanie odpowiada ponownie ekipa Haemimont Games, która przejęła pieczę nad cyklem wraz z przejęciem dotychczasowego wydawcy przez koncern THQ. Głównym celem rozgrywki jest dbanie o budżet kraju, dzięki wydobyciu surowców i wytwarzaniu rozmaitych dóbr. Istotnym elementem jest także zadowolenie obywateli, o które dbamy, wznosząc rozmaite budynki użyteczności publicznej. Aby zapanować nad chaosem politycznym, wykorzystać możemy wojsko, łapówki, zastraszenia a nawet publiczne egzekucje. W razie kryzysu możemy jednak wziąć pod uwagę postulaty opozycji, a w przypadku rozmaitych klęsk żywiołowych skorzystać z pomocy Czerwonego Krzyża. W czwartej odsłonie gry do naszej dyspozycji oddano jeszcze większą gamę wyspecjalizowanych budynków oraz system wymiany i handlu z sąsiednimi mocarstwami.

PCX360

Phantom Doctrine
Phantom Doctrine

Strategiczne 14 sierpnia 2018

Phantom Doctrine to strategia szpiegowska autorstwa polskiego zespołu CreativeForge Games. Akcja toczy się w latach 80. ubiegłego wieku, prezentując alternatywną wersję zimnej wojny. Gracz staje na czele tajnej organizacji wywiadowczej, której celem jest powstrzymanie globalnego spisku mającego na celu przejęcie władzy nad światem. Musimy werbować agentów, szkolić ich, wyposażać oraz zapewniać im fałszywe tożsamości. Konieczne jest przeprowadzanie zwiadów, handlowanie informacjami, przesłuchiwanie jeńców oraz sprawne zarządzanie budżetem operacyjnym. Kluczową rolę odgrywają same misje, podczas których dowodzimy kilkuosobowym oddziałem w trybie turowym. Gra pozwala zarówno na frontalne ataki z użyciem ciężkiego uzbrojenia, jak i bezszelestne realizowanie zadań. Produkcję opracowano tak, aby można ją było przechodzić wielokrotnie. Sytuacja w wirtualnym świecie zmienia się dynamicznie, wiele elementów ustalanych jest losowo, a do tego autorzy przygotowali trzech bohaterów dla gracza - każdy z nich ma odmienną biografię, co wpływa na przebieg rozgrywki.

PCPS4XONE

Workers & Resources: Soviet Republic
Workers & Resources: Soviet Republic

Strategiczne 2021 (wczesny dostęp od 15 marca 2019)

Workers & Resources Soviet Republic to klasyczny przedstawiciel gatunku city builderów. Celem gry jest budowa i rozwój fikcyjnej republiki radzieckiej i poprowadzenie jej do świetlanej przyszłości. Za produkcję odpowiada studio 3Division.

PC

Wargame: Zimna Wojna
Wargame: Zimna Wojna

Strategiczne 23 lutego 2012

Rozbudowana strategia czasu rzeczywistego (RTS), stanowiąca pierwszą odsłonę cyklu Wargame. Gra wyprodukowana została przez studio Eugen Systems, które w swoim dorobku ma także takie tytuły jak R.U.S.E. i Act of War. Wargame: European Escalation przedstawia hipotetyczny konflikt zbrojny pomiędzy państwami NATO i Układu Warszawskiego w szczytowym okresie Zimnej Wojny. Mechanika rozgrywki w dużym stopniu bazuje na rozwiązaniach znanych z wcześniejszych produkcji studia Eugen Systems. Dowodząc wojskami amerykańskimi, francuskimi lub radzieckimi gracze mogą brać udział w dziesiątkach, zakrojonych na szeroką skalę bitew, mając pod swoją komendą różnego rodzaju formacje zbrojne. Kontrolę nad wydarzeniami na polu bitwy ułatwia innowacyjny system IRISZOOM. Do atutów Wargame: European Escalation zalicza się również wysokiej jakości oprawa wizualna.

PC

60 Seconds!
60 Seconds!

Strategiczne 25 maja 2015

Osadzona w realiach postapokaliptycznych survivalowa gra strategiczna z elementami RPG, za której powstanie odpowiada polskie studio Robot Gentleman. W grze wcielamy się w ojca typowej amerykańskiej rodziny, który w obliczu nuklearnej katastrofy musi zadbać o bezpieczeństwo przebywających w schronie najbliższych. Akcja rozpoczyna się na minutę przed wybuchem bomby, a my mamy 60 sekund na udanie się do schronu i zebranie po drodze wszystkich najpotrzebniejszych zapasów. W dalszym ciągu rozgrywki, naszym celem będzie jak najdłuższe przetrwanie, a do jego zapewnienia niezbędne będzie regularne podejmowanie niezwykle trudnych decyzji. Musimy więc decydować o tym, komu ograniczyć racje żywnościowe oraz jak radzić sobie z bieżącymi problemami, takimi jak np. plaga karaluchów. Mimo ponurej tematyki, gra zrealizowana została z dużym przymrużeniem oka, podkreślanym m.in. przez kreskówkową oprawę graficzną.

PCSwitchANDiOSWP

Wargame: AirLand Battle
Wargame: AirLand Battle

Strategiczne 29 maja 2013

Kontynuacja wydanej w 2012 roku wojennej strategii czasu rzeczywistego Wargame: Zimna Wojna. Wargame: AirLand Battle przenosi gracza w szczytowy okres Zimnej Wojny (1975-1985), pozwalając na wzięcie udziału w fikcyjnych operacjach militarnych sił NATO i Układu Warszawskiego w Europie Północnej. Podobnie jak pierwowzór, gra oferuje kilka wariantów zabawy w trybie jedno- i wieloosobowym. Do dyspozycji graczy oddano ponad 750 rodzajów jednostek bojowych, reprezentujących siły wojskowe 12 państw. Deweloperzy ze studia Eugen Systems dużą uwagę zwrócili na rolę lotnictwa. W wirtualnych bitwach może brać udział ponad 150 modeli jednostek latających – od helikopterów, poprzez myśliwce, aż po ciężkie bombowce. Zastosowanie modułu Urban Combat Interface pozwoliło również usprawnić kontrolę nad walkami na obszarach zurbanizowanych.

PC

Tropico 3
Tropico 3

Strategiczne 24 września 2009

Trzecia odsłona bestsellerowego cyklu strategii ekonomicznych. Mimo przejęcia serii przez nowego dewelopera, bułgarskie studio Haemimont Games, fundamenty rozgrywki pozostały niezmienione. W grze obejmujemy funkcję przywódcy małego wyspiarskiego państewka, przekształcając je w demokratyczny raj bądź bezwzględną dyktaturę. Do naszych obowiązków należy pozyskiwanie zasobów oraz dbanie o dobro obywateli i kontakty dyplomatyczne naszego państwa. Po raz pierwszy w historii cyklu możemy wcielić się w rolę samego dyktatora, decydując zarówno o jego wyglądzie, jak i zdolnościach. Pod postacią wodza możemy swobodnie przemieszczać się po terenie wyspy, wywierając bezpośredni nacisk na funkcjonowanie poszczególnych aspektów państwa. Sam teren da się też dowolnie kształtować pod względem geograficznym oraz demograficznym. Doskonałe wrażenia wizualne zapewnia zaś w pełni trójwymiarowy silnik gry.

PCX360

Codename: Panzers - Zimna Wojna
Codename: Panzers - Zimna Wojna

Strategiczne 10 marca 2009

Trzecia część serii wojennych strategii czasu rzeczywistego, która podejmuje temat Zimnej Wojny. Produkcja przynosi spore zmiany w porównaniu do poprzednich części – w oczy rzuca się przede wszystkim ulepszona grafika. Podczas zabawy bierzemy udział w fikcyjnych misjach nawiązujących do prawdziwych wydarzeń. Kampania solowa składa się z 18 misji, polegających przede wszystkim na przejmowaniu punktów kontrolnych.

PC

Supreme Ruler Ultimate
Supreme Ruler Ultimate

Strategiczne 17 października 2014

Specjalna, przekrojowa edycja popularnej serii strategicznej, wykreowanej przez studio Battlegoat na podstawie ich własnej produkcji z 1982 roku. Gra łączy w sobie cztery dotychczas wydane odsłony cyklu, których akcja rozciąga się od końca lat 30-tych XX wieku aż do niedalekiej przyszłości. Podczas rozgrywki przejmujemy kontrolę nad wybraną nacją, a naszym celem jest doprowadzenie jej do światowej dominacji, dbając o takie aspekty funkcjonowania państwa, jak rząd, dyplomacja, ekonomia, handel, działania szpiegowskie czy zbrojenia. Kolejne scenariusze osadzono w realiach II wojny światowej, okresie zimnej wojny oraz w czasach współczesnych i w przyszłości, w której ludzkość boryka się z potężnym globalnym kryzysem. Twórcy nie ingerowali w sprawdzoną mechanikę rozgrywki, wprowadzając zaledwie kilka kosmetycznych zmian. Znane z poprzednich części serii scenariusze zaserwowano za to w odświeżonej oprawie, wykorzystującej silnik wydanego w maju 2014 roku Supreme Ruler 1936.

PC

Command: Modern Air/Naval Operations
Command: Modern Air/Naval Operations

Strategiczne 24 września 2013

Niezwykle rozbudowana gra strategiczna, opracowana we współpracy studia Warfare Sims z uznanym wydawcą – firmą Slitherine. Command: Modern Air/Naval Operations pozwala graczom przejąć dowodzenie nad flotą złożoną z lotniskowców i okrętów wsparcia, a także samolotów szturmowych oraz transportowych. Podczas zabawy możemy wziąć udział w kilkudziesięciu scenariuszach, odnoszących się zarówno do wydarzeń historycznych, jak i całkowicie fikcyjnych, rozgrywających się w niedalekiej przyszłości. Gra pozwala na prowadzenie działań wojennych w skali mikro i makro, cechując się przy tym sporym realizmem w odwzorowaniu pola bitwy oraz całej masy czynników zewnętrznych, wpływających na przebieg walk. Tytuł odznacza się także złożoną sztuczną inteligencją – zarówno wykorzystujących różne taktyki przeciwników, jak i naszych podwładnych, dzięki czemu możemy zautomatyzować niektóre z wykonywanych czynności, oddając je w ręce komputerowej AI.

PC

Soviet City
Soviet City

Strategiczne prace wstrzymane

Kontrowersyjna gra z gatunku city builder, przedstawiająca absurdy i okrucieństwo radzieckiego ustroju komunistycznego. Produkcję stworzyło polskie studio Chicken in The Corn, twórcy mrocznej przygodówki 1heart. W Soviet City wcielamy się w sowieckiego burmistrza, którego zadaniem jest rozwój miasta i utrzymanie rządów silnej ręki. Wymaga to nie tylko wznoszenia budynków i odpowiednich infrastruktur. Ważnym czynnikiem jest umiejętne korzystanie z różnych metod wpływania na mieszkańców – a nawet terroru – tak, aby realizować założenia ustroju, a jednocześnie nie doprowadzić do wybuchu buntu. A zatem do właściwego funkcjonowania miasta konieczne jest nie tylko sprawne zarządzanie, ale także sprawowanie nieustannej kontroli nad obywatelami, a nawet uciekanie się do bezwzględnego zastraszania. Soviet City zawiera wyłącznie tryb dla jednego gracza, nastawiony na krótkie sesje, z których każda oferuje losowo wygenerowane miasto i nieco odmienne cele. Ponurą tematykę podkreśla ciemna, brunatna kolorystyka i klimatyczna oprawa dźwiękowa.

PC

Armored Brigade
Armored Brigade

Strategiczne 15 listopada 2018

Realistyczna gra strategiczna rozgrywana w czasie rzeczywistym. Produkcja Veitikka Studios przenosi nas do realiów alternatywnej zimnej wojny, gdzie siły zbrojne NATO oraz wojska Bloku Wschodniego ścierają się w zażartych walkach na ziemi i w powietrzu. Gracz przejmuje kontrolę nad dokładnie odwzorowanymi pojazdami oraz oddziałami piechoty i w realistycznych bitwach zmaga się z pomysłową i nieprzewidywalną sztuczną inteligencją. Batalie mogą toczyć się na olbrzymich połaciach terenu, nawet o wielkości 15 na 15 kilometrów. Warunki pogodowe i terenowe oraz cykl dnia i nocy mają istotny wpływ na skuteczność dowodzonych jednostek, podobnie jak wyszkolenie, zmęczenie oraz morale żołnierzy. Rozgrywkę urozmaica fakt, że walczące na mapie strony mogą starać się wypełnić kompletnie odmienne cele. Gra nie zawiera trybu wieloosobowego. Potyczki singleplayer możemy toczyć w czasie rzeczywistym, albo w rundach trwających określony czas. Wśród dostępnych stron konfliktu znajdują się: USA, ZSRR, Wielka Brytania, Polska, Finlandia oraz Wschodnie i Zachodnie Niemcy. Tytuł może być wzbogacany o nowe frakcje i arsenały broni za pomocą wbudowanego edytora.

PC

Tropico: Rajska Wyspa
Tropico: Rajska Wyspa

Strategiczne 9 stycznia 2002

Oficjalny dodatek do wydanej wiosną 2001 roku strategii ekonomicznej Tropico studia PopTop Software. Podczas zabawy mamy ponownie okazję wcielić się w rolę dyktatora małej, karaibskiej wysepki i stosując różne strategie działania doprowadzić do jej rozkwitu. Rozszerzenie zatytułowane Rajska Wyspa (ang. Paradise Island) wprowadza do gry ponad 20 zupełnie nowych scenariuszy, szereg niedostępnych wcześniej budynków, nowe atrakcje dla odwiedzających, a także niespotykane dotąd typy turystów. Naszą wysepkę nękają teraz groźne zjawiska meteorologiczne w typie tropikalnych burz i huraganów, a my jako dyktator zyskujemy wachlarz dodatkowych atrybutów, dzięki którym możemy wpływać na poczynania obywateli. Podobnie jak w grze podstawowej, rozgrywkę uprzyjemnia nam nastrojowa, latynoska muzyka.

PC

Defcon: Globalna wojna termonuklearna
Defcon: Globalna wojna termonuklearna

Strategiczne 29 września 2006

Defcon to już trzeci projekt developerów ze studia Introversion Software, którzy stoją za stworzeniem Uplink: Trust is a Weakness oraz Darwinii. Inspiracją do powstania opisywanej gry bez wątpienia był film Gry wojenne (WarGames) z 1983 roku, a konkretniej sceny, gdzie tamtejszy superkomputer przeprowadzał liczne symulacje globalnego konfliktu nuklearnego.

PC

Supreme Ruler Cold War
Supreme Ruler Cold War

Strategiczne 19 lipca 2011

Supreme Ruler Cold War to kolejna część serii gier strategicznych, przygotowywanych przez Battlegoat Studios. Tym razem akcja przenosi nas w czasy Zimnej Wojny, gdy świat obserwując napięcie pomiędzy dwoma ówczesnymi potęgami - USA i ZSRR - stanął w obliczu kolejnego konfliktu zbrojnego na globalną skalę.

PC

East vs. West: A Hearts of Iron Game
East vs. West: A Hearts of Iron Game

Strategiczne prace wstrzymane

Rozbudowana strategia o czasach Zimnej Wojny. Wcielamy się w niej w dowódcę państwa reprezentującego jedną z dwóch stron: Zachód lub Blok Wschodni. Podczas zabawy wpływamy na szereg elementów i przeprowadzamy działania dyplomatyczne, militarne lub szpiegowskie. Produkcja korzysta z silnika Clausewitz, znanego z Crusader Kings II.

PC

Operational Art Of War: Century of Warfare
Operational Art Of War: Century of Warfare

Strategiczne 30 kwietnia 1999

Gra jest najwyższym wyzwaniem dla miłośników strategii i gier wojennych, wielu uważa ją za najdoskonalszą, ale i za najtrudniejszą grę tego typu.

PC

Wargames: Defcon 1
Wargames: Defcon 1

Strategiczne 15 września 1997

Wargames: Defcon 1 to strategia czasu rzeczywistego (RTS), oparta na motywach głośnego filmu "Gry Wojenne" w reżyserii Johna Badhama. Fabuła osadzona została w nieodległej przyszłości i przedstawia konflikt pomiędzy ludźmi i maszynami. Deweloperzy ze studia Interactive przygotowali łącznie 30 misji do wykonania. Gra jest pierwszym RTS-em, w którym wykorzystano silnik graficzny 3D.

PC

Tropico 3: Władza Absolutna
Tropico 3: Władza Absolutna

Strategiczne 12 maja 2010

Oficjalne rozszerzenie do wydanej w roku 2009 gry strategicznej Tropico 3, której przygotowanie powierzono ekipie węgierskiego studia Haemimont Games. Dodatek zatytułowany Władza Absolutna oferuje zupełnie nową kampanię fabularną, złożoną z 10 misji rozgrywających się na odrębnej mapie. Wraz z dodatkiem w grze pojawiło się wiele niedostępnych wcześniej budynków i struktur, za pomocą których możemy wpływać na wygląd otoczenia. Udostępniono również nowy rodzaj dekretów (Megalomania Edicts), dzięki którym możemy jeszcze dobitniej zamanifestować swoją potęgę, stawiając złote posągi, wprowadzając własną walutę czy organizując festiwal na swoją cześć. W budowaniu potęgi pomaga nam również nowa, oddana frakcja lojalistów. Listę nowości rozszerzenia uzupełniają 4 nowe awatary (po dwa męskie i żeńskie), dziesiątki ulepszeń dyktatorskiego pałacu, większa liczba komunikatów radiowych przedstawiających sytuację na wyspie oraz nowy typ dróg dla terenów wiejskich (gravel roads).

PC

Tropico: Antologia
Tropico: Antologia

Strategiczne 19 maja 2006

Specjalny pakiet, w skład którego wchodzą dwie części znanej strategicznej serii firmy Pop Top Software - Tropico, a także dodatek do pierwszej z nich - Tropico: Rajska Wyspa.

PC

Cold War: Conflicts
Cold War: Conflicts

Strategiczne 11 grudnia 2003

Strategia czasu rzeczywistego twórców serii Sudden Strike. Akcja toczy się w czasie Zimnej Wojny, a dokładniej w latach 1950 – 1973.

PC

Flashpoint Campaigns: Red Storm
Flashpoint Campaigns: Red Storm

Strategiczne 9 października 2013

Turowa gra strategiczna osadzona w czasach zimnej wojny i przenosząca nas w realia trzech fikcyjnych inwazji sił NATO na ZSRR. Produkcja zawiera ponad 20 scenariuszy rozgrywanych w centralnej Europie i daje możliwość pokierowania wojskami obydwu wrogich sobie armii. Uwagę zwraca zaawansowana sztuczna inteligencja przeciwników oraz szczegółowo oddane jednostki i pola walki.

PC