Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Side-scroll - Gry Strategiczne

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry z gatunku strategiczne o tematyce side-scroll ułożone według popularności.

Gry strategiczne. Gatunek gier, w których zwycięstwo uzależnione jest od strategii i taktyki, jaką obierze gracz. Głównym zadaniem w tych grach jest odpowiednie dowodzenie podległymi zasobami (oddziałami wojskowymi, pracownikami cywilnymi etc.), aby pokonać przeciwnika lub osiągnięć inny wyznaczony cel. Rozgrywka może być prowadzona w turach lub w czasie rzeczywistym (RTS – Real-time strategy). Gatunek ten reprezentują także różnego rodzaju gry ekonomiczne i tzw. tycoony.

Po premierze 12 Przed premierą 3
Strategiczne
side-scroll
Czas
PC
PC Windows13
WWW
PlayStation
Sony PlayStation 46Sony PlayStation 31
Sony PlayStation 2
Sony PlayStation 1
PlayStation Portable
PlayStation Vita1
Xbox
Microsoft XBOX ONE4
Microsoft Xbox 360
Microsoft Xbox
Mobile
Android4Apple iOS4
Windows Phone
Nintendo
Nintendo Switch7Nintendo Wii1
Nintendo DS
Nintendo Wii U1
Nintendo 3DS
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
Więcej
Mniej
Kingdom: Two Crowns
Kingdom: Two Crowns

Strategiczne 11 grudnia 2018

Kolejne wcielenie minimalistycznej strategii czasu rzeczywistego z elementami RPG, za którego opracowaniem stoi niezależne studio noio. Podobnie jak w oryginalnym Kingdom znanym z komputerów osobistych i urządzeń mobilnych gracz wciela się tutaj w króla, którego zadaniem jest zadbanie o bezpieczeństwo poddanych i zapewnienie im dobrobytu. W odróżnieniu od pierwowzoru w Kingdom: Two Crowns można bawić się nie tylko w pojedynkę, ale i w towarzystwie drugiego gracza. W trakcie rozgrywki akcję obserwujemy z boku – sam jej schemat oparto natomiast na dwóch filarach, czyli eksploracji (podczas której pozyskujemy złoto, by następnie przekazać je napotkanym osadnikom) oraz rozbudowie oddanej w nasze ręce osady. Drugi z wymienionych aspektów gry objawia się tak poprzez wznoszenie budynków produkcyjnych i tworzenie narzędzi przez poddanych, jak konstruowanie rozmaitych fortyfikacji. Umocnienia przydają się z kolei po zapadnięciu zmroku, kiedy to nasze włości są atakowane przez agresywne trolle; musimy wówczas zwracać szczególną uwagę na koronę, gdyż przejęcie jej przez adwersarzy owocuje zakończeniem zmagań. Na szczęście z pomocą przychodzą rozmaite perki kolekcjonowane w toku kolejnych wypraw. Całość okraszono prostą, aczkolwiek przyjemną dla oka oprawą graficzną zrealizowaną w technice pixel art.

PCPS4XONESwitchANDiOS

Sunless Skies
Sunless Skies

Strategiczne 31 stycznia 2019

Kontynuacja popularnego Sunless Sea, czyli wyposażona w bogatą narrację mieszanka symulatora, RPG i strategii w klimacie horroru. Tym razem akcja toczy się w pełnej tajemnic przestrzeni kosmicznej. Akcja toczy się w alternatywnej wersji XIX wieku, w której królowa Wiktoria zamierza zagospodarować kosmos na potrzeby nowego Imperium Brytyjskiego. Głównym bohaterem jest wyrzutek sprzeciwiający się wprowadzonym przez nią rządom twardej ręki. W trakcie zabawy w Sunless Skies akcję obserwujemy z perspektywy bocznej/top-down. Rozgrywka polega na eksploracji nowych terytoriów, gromadzeniu zapasów, toczeniu bitew z napotkanymi przeciwnikami i utrzymywaniu mniej lub bardziej przyjaznych relacji ze zróżnicowanymi ugrupowaniami zamieszkującymi kosmos. Podobnie jak poprzednio, także tutaj gracz musi rozważnie stawiać kroki, gdyż podjęcie niewłaściwej decyzji może doprowadzić do zakończenia misji niepowodzeniem lub śmierci prowadzonej postaci. Dokonywane przez nas wybory mają wpływ na przebieg nie tylko opowiedzianej historii, lecz również samych zmagań; dodatkowo odwiedzane przez nas miejsca są generowane losowo, zatem przy każdym rozpoczęciu przygody zastajemy nieco inną wersję świata przedstawionego.

PC

Assassin's Creed Rebellion
Assassin's Creed Rebellion

Strategiczne 21 listopada 2018

Gra strategiczna z elementami RPG, w której zarządzamy fortecą tytułowych Asasynów i prowadzimy do boju własnoręcznie skomponowaną drużynę zabójców. Produkcja została opracowana przez kanadyjski zespół Behaviour Interactive Studio, a jej akcja toczy się w piętnastowiecznej Hiszpanii, gdzie stawiamy czoła Inkwizycji. Bractwo składa się z ponad czterdziestu postaci, wśród których pojawiają się zarówno bohaterowie znani z gier i filmów, jak i dwadzieścia zupełnie nowych osobistości. Oddana w nasze ręce twierdza jest bazą wypadową dla naszych podopiecznych, z której wyruszają oni na kolejne misje w maksymalnie trzyosobowych zespołach. Zdobywając kolejne poziomy, rozbudowujemy ją o nowe pomieszczenia i zaopatrujemy w sprzęty; natomiast realizując określone zadania (co wiąże się z koniecznością posłania do walki bohatera obdarzonego konkretnymi zdolnościami), zdobywamy fragmenty DNA (dzięki nim odblokowujemy kolejnych Asasynów), surowce (służące do ulepszania jednostek) oraz materiały (niezbędne do tworzenia coraz lepszego ekwipunku). Na tle innych gier z serii Assassin’s Creed Rebellion wyróżnia się za sprawą oprawy graficznej, utrzymanej w kreskówkowej stylistyce chibi.

ANDiOS

Basement
Basement

Strategiczne 2019 (wczesny dostęp od 30 kwietnia 2015)

Opracowana przez niezależne białoruskie studio Halfbus strategia ekonomiczna stanowiąca rozwinięcie darmowego prototypu, stworzonego na potrzeby konkursu Ludum Dare. W grze wcielamy się w postać naukowca, który nie mogąc zdobyć środków na prowadzone przez siebie badania, postanawia zająć się produkcją narkotyków. Po znalezieniu odpowiedniej lokalizacji przystępujemy do pracy, produkując niewielkie ilości prochów, znajdujące odbiorców wśród lokalnych narkomanów. Wraz z rozwojem biznesu rozbudowujemy laboratorium, zatrudniamy pomocników oraz ochronę i produkujemy coraz większe ilości nielegalnych substancji, z wolna opanowując rynek. Z czasem zaczynamy też budzić zainteresowanie ze strony stróżów prawa. Jeśli uda nam się pokonać wszelkie trudności, otrzymamy możliwość przejścia na przestępczą emeryturę. W przeciwnym razie możemy trafić do więzienia lecz, co ciekawe, nie musi to oznaczać końca rozgrywki. Możemy bowiem uciec i rozpocząć działalność na nowo wraz z częścią ocalonych pieniędzy.

PC

Swords & Soldiers II: Shawarmageddon
Swords & Soldiers II: Shawarmageddon

Strategiczne 6 listopada 2018

Ulepszona wersja Swords & Soldiers II, ciekawego połączenia side-scrollowej gry akcji, RTS-a oraz tower defense. W Swords & Soldiers II: Shawarmageddon bierzemy udział w starciach jeden na jednego, a naszym zadaniem jest zniszczenie fortecy wroga, zanim on zniszczy naszą. By tego dokonać, musimy pozyskiwać surowce, ulepszać naszą bazę oraz rekrutować jednostki, które następnie posyłamy do walki z siłami nieprzyjaciela.

PCPS4Switch

Kingdom: New Lands
Kingdom: New Lands

Strategiczne 9 sierpnia 2016

Ulepszona wersja oldskulowej, minimalistycznej strategii Kingdom, opracowanej w 2015 roku przez dwóch niezależnych deweloperów o pseudonimach noio i Licorice. Podobnie jak w pierwowzorze, w grze wcielamy się w rolę króla, który podróżując po świecie zjednuje sobie za pomocą złota kolejnych poddanych i systematycznie powiększa swoje włości. W miarę postępów rozgrywki otrzymuje on do dyspozycji kolejnych rzemieślników oraz nowe typy budynków produkcyjnych i obronnych, a jego zadaniem jest zapewnienie swym poddanym dobrobytu oraz bezpieczeństwa. W porównaniu do pierwotnej wersji gry, w Kingdom: New Lands celem zabawy jest odnalezienie i odbudowanie łodzi, dzięki której przepłyniemy na nowe tereny, gdzie cała zabawa zaczyna się praktycznie od początku. Prócz tego w grze znalazła się cała masa nowości, takich jak znacznie większe tereny do eksploracji, zmieniający się cykl pór roku, a także niedostępne wcześniej możliwości, narzędzia i ulepszenia.

PCPS4XONESwitchANDiOS

Kingdom: Classic
Kingdom: Classic

Strategiczne 21 października 2015

Minimalistyczna strategia z elementami RPG, będąca komercyjną wersją przeglądarkowej flashówki o tym samym tytule, opracowanej przez holenderskie studio noio. W grze wcielamy się w rolę króla, który przemierzając świat, rozdaje osadnikom złoto, pozyskując w ten sposób kolejnych poddanych. W zamian za to, nowo zwerbowani ludzie budują i rozwijają kolejne wioski, tworząc narzędzia, broń i fortyfikacje niezbędne do obrony przed atakującymi nasze włości trollami. W porównaniu z pierwotną, flashową wersją Kingdom, świat gry stał się znacznie większy i bardziej rozbudowany. Pojawiło się także więcej metod obrony oraz losowo generowane wyzwania, czekające na graczy w okolicznych lasach. W grze wprowadzono też zmienne warunki pogodowe oraz ogień, które mogą oddziaływać na nasze królestwo zarówno w sposób pozytywny, jak i negatywny. Cechą charakterystyczną Kingdom pozostała jednak pixel-artowa oprawa graficzna oraz brak jakiegokolwiek interfejsu użytkownika.

PCANDiOS

Swords & Soldiers
Swords & Soldiers

Strategiczne 15 maja 2009

Swords & Soldiers to opatrzona sporą dawką humoru i utrzymana w kreskówkowej stylistyce strategia czas rzeczywistego stworzona przez studio Ronimo Games. Gracze kierują poczynaniami jednej z trzech frakcji - wikingów, azteków lub kosmicznych marines, starając się zdobyć zamek przeciwnika i jednocześnie obronić własny. Rozgrywka polega głównie na sprawnym produkowaniu jednostek, zdobywaniu surowców oraz rzucaniu czarów.

PCSwitchPS3Wii

Of Mice and Sand: Revised
Of Mice and Sand: Revised

Strategiczne 11 stycznia 2018

Zabawna gra strategiczna, która stawia gracza w roli dowódcy pustynnego statku i jego złożonej z gryzoni załogi. Produkcja stanowi poprawioną wersję znanego z Nintendo 3DS Of Mice and Sand.

PCPS4Switch

Swag and Sorcery
Swag and Sorcery

Strategiczne czerwiec 2019

Swag and Sorcery to miks RPG i gry strategicznej, pozwalający na zarządzanie własnym miasteczkiem i grupką bohaterów w świecie fantasy. Tytuł został stworzony przez studio Lazy Bear Games, znane z Graveyard Keeper i Punch Club.

PC

Lobotomy Corporation
Lobotomy Corporation

Strategiczne 9 kwietnia 2018

Inspirowana m.in. filmami Cabin in the Woods oraz Warehouse 13 gra strategiczna, w której wcielamy się w rolę… zarządcy potworów. Za stworzenie Lobotomy Corporation – Monster Management Simulation odpowiada niezależne studio Project Moon.

PC

Buildings Have Feelings Too!
Buildings Have Feelings Too!

Strategiczne 2019

City builder, w którym oprócz dbania o rozwój metropolii, na głowie gracza znajdują się potrzeby wznoszonych przez niego budynków, posiadających własne uczucia i aspiracje. Oprawa graficzna gry Buildings Have Feelings Too! przywodzi na myśl dzieła Laurence’a Stephena Lowry’ego.

PCPS4XONESwitch

Cortex Command
Cortex Command

Strategiczne 28 września 2012

Cortex Command to nietypowy miks elementów strategicznych i platformowych. Akcja gry osadzona została w przyszłości. Gracz wciela się w przedsiębiorcę wydobywającego złoto na jednej z odległych planet. Jego zadaniem jest nie tylko pozyskiwanie cennego kruszcu, ale także zmaganie się nieprzyjaznymi obcymi i konkurencją. Gra wyprodukowana została przez niezależne studio Data Realms.

PC

Aztez
Aztez

Strategiczne 1 sierpnia 2017

Stylowa produkcja niezależnego, amerykańskiego studia Team Colorblind, łącząca w sobie elementy dwóch pozornie rozbieżnych gatunków: strategii turowej i chodzonej bijatyki. Akcja gry Aztez toczy się 20 lat przed przybyciem na kontynent hiszpańskich konkwistadorów, a zadaniem gracza jest rozwijanie granic azteckiego państwa, ściąganie podatków i reagowanie na rozmaite zdarzenia losowe. O ile całość bazuje na założeniach gatunku strategii, nasza siłowa interwencja może okazać się potrzebna np. przy próbach ściągnięcia podatku z niechcących się podporządkować obywateli, bądź w razie epidemii, kiedy jedynym wyjściem może okazać się wycięcie w pień wszystkich zarażonych. Warto odnotować, że gra bazuje na rozległej wiedzy historycznej, wynikającej z pasji autorów, którzy wiernie oddali np. ponad 30 azteckich miast, czy też znanych z epoki wojowników. Cechą charakterystyczną Aztez jest także bardzo oryginalna, monochromatyczna oprawa wizualna, ożywiana jedynie czerwienią tryskającej krwi.

PCPS4XONESwitchPSV

Swords & Soldiers II
Swords & Soldiers II

Strategiczne 21 maja 2015

Druga odsłona nietypowego cyklu gier strategicznych, tworzonych przez niezależne studio Ronimo Games. Fabuła ponownie koncentruje się na Rudobrodym i jego gangu Wikingów, którzy wyruszają w kolejną pełną niebezpieczeństw przygodę. Tym, co wyróżnia omawiany tytuł na tle podobnych gier, jest oryginalna mechanika rozgrywki, łącząca elementy RTS-a z cechami charakterystycznymi dla side-scrollowych zręcznościówek oraz produkcji typu tower defense. Zabawa została bowiem oparta na rywalizacji dwóch przeciwników, których fortece ulokowano na przeciwległych krańcach planszy. Celem zmagań jest zdobycie twierdzy wroga – realizacja tego zadania wymaga sprawnego rozwoju bazy i tworzenia kolejnych jednostek, a także zadbania o niezbędne surowce. W Swords & Soldiers II grać można zarówno w pojedynkę, jak i trybie multiplayer, opartym na zmaganiach dwóch osób na podzielonym ekranie. Całość charakteryzuje się przyjemną dla oka, komiksową oprawą graficzną.

WiiU