Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONE
Okładka Sekiro: Shadows Die Twice (PS4)

Sekiro: Shadows Die Twice

Przygodowa gra akcji od studia FromSoftware, która przenosi nas do alternatywnej wersji XV-wiecznej Japonii. Sekiro: Shadows Die Twice stawia na eksplorację rozbudowanych poziomów oraz skradanie się zamiennie z toczeniem walk przypominających serię Dark Souls.

Akcji | TPP | fantasy | skradanki | Japonia | przygodowe gry akcji | soulslike

Okładka Sekiro: Shadows Die Twice (PS4)

data premiery gry:

22mar2019za 33dni

PS4 XONE PC

Sekiro: Shadows Die Twice to przygodowa gra akcji TPP, której ważną część stanowią elementy skradankowe. Tytuł opracowało japońskie studio FromSoftware, a na czele produkcji stał legendarny projektant Hidetaka Miyazaki, który pełnił tę samą rolę przy tworzeniu Dark Souls, Bloodborne i Dark Souls III.

Fabuła

Akcja gry osadzona została w alternatywnej wersji XV-wiecznej Japonii, gdzie elementy historyczne wymieszane są z fantastycznymi. Wcielamy się w wojownika – tytułowego Sekiro, czyli „jednorękiego wilka” – którego zadaniem jest uratowanie swojego pana, będącego młodym spadkobiercą antycznej linii krwi. Przy okazji próbujemy zemścić się na porywaczach, którzy odcięli protagoniście rękę i zostawili go na śmierć. Sekiro zostaje jednak uratowany, a jego kończynę zastępuje magiczna proteza. Nie jest to jedyna nadnaturalna zmiana, jaka zaszła w jego ciele. Został on również pozbawiony możliwości poniesienia śmierci. Wieczny odpoczynek zostanie mu przyznany dopiero po tym, jak uratuje swojego pana.

Mechanika

Sekiro: Shadows Die Twice to przygodowa gra akcji, która łączy efektowną walkę z elementami skradankowymi. Podczas zabawy gracz spędza wiele czasu, przekradając się niezauważony pod nosem strażników oraz wykańczając wrogów z zaskoczenia. Regularnie zmuszany jest również do bezpośrednich konfrontacji, podczas których wykorzystujemy rozbudowany, zręcznościowy system potyczek, czerpiący z wcześniejszych dokonań studia – serii Dark Souls oraz Bloodborne’a. Nie brakuje również efektownych starć z potężnymi bossami.

W produkcji FromSoftware dużą rolę odgrywa także śmierć. Jeśli postać gracza padnie w boju, nie oznacza to koniecznie wczytania poprzedniego zapisu – Sekiro może natychmiast powstać z martwych, co tworzy dodatkowe możliwości taktyczne. Można bowiem wykorzystać zgon, by odrodzić się za plecami przeciwnika i zadać mu zabójczy cios w plecy. Liczba takich powrotów jest jednak oczywiście ograniczona.

Fakt, że bohater nie posiada prawej ręki, wcale nie przeszkadza mu w walce – wręcz przeciwnie. Gracz może wykorzystywać wielofunkcyjną protezę np. do blokowania ciosów czy podpalenia swojej katany. Ponadto sztuczne ramię wyposażono w wystrzeliwany łańcuch z hakiem, który jest niezbędny podczas eksploracji. Lokacje w Sekiro: Shadows Die Twice są bowiem wyjątkowo rozbudowane wertykalnie, zapewniając nam wiele okazji do szukania alternatywnych ścieżek oraz kierunków ataku.

Tak jak w poprzednich produkcjach FromSoftware, tutaj także nie brakuje możliwości rozwoju bohatera. Tym razem nie odbywa się to jednak poprzez zwiększanie statystyk punktowych. Zamiast tego bohater odblokowuje nowe umiejętności, otwierające przed nim dodatkowe możliwości podczas rozgrywki.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 7,6 / 10 na podstawie 320 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 259,90 PLN

Gry podobne do Sekiro: Shadows Die Twice

Wymagania wiekowe Sekiro: Shadows Die Twice

18+

Wymagania sprzętowe Sekiro: Shadows Die Twice

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i5-2500K 3.3 GHz / AMD Ryzen 5 1400 3.2 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon RX 570 lub lepsza, 25 GB HDD, Windows 7/8/10 64-bit
Minimalne: Intel Core i3-2100 3.1 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760 / Radeon HD 7950 lub lepsza, 25 GB HDD, Windows 7/8/10 64-bit

Graliśmy w Sekiro: Shadows Die Twice – to nie jest kalka Soulsów

Przed premierą 25 sierpnia 2018, 11:30

Wynalazek ten ma naprawdę masę zastosowań. Ja początkowo korzystałem z niego, by szybko ewakuować się z pola bitwy – gdy czułem, że przeciwnicy zaczynają zyskiwać przewagę. Później – by łatwiej pozostawać niezauważonym i móc atakować z ukrycia, a na samym końcu linka służyła mi do błyskawicznego przybliżania się do oponenta, gdy ten był akurat odsłonięty. To proste urządzenie czyni grę zdecydowanie bardziej efektowną – co rusz zeskakujemy z dachów i w locie chwytamy się jakichś gałęzi, by za chwilę spaść z góry prosto na swoich wrogów. Dla najtwardszych fanów poprzednich produkcji From Software może to być kolejne ułatwienie, ale w akcji wygląda i działa fantastycznie.

PS4
XONE
PC