Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Side-scroll - Gry Przygodowe

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry z gatunku przygodowe o tematyce side-scroll ułożone według popularności.

Gry przygodowe. Gatunek, który zawiera trzy kluczowe elementy: eksplorację, rozwiązywanie zagadek oraz mocno zaakcentowaną fabułę. Jedną z głównych cech gier przygodowych jest to, że postać gracza zbiera przedmioty i używa ich do rozwiązywania zagadek, w celu rozwinięcia opowiadanej w grze historii. Produkcje te zazwyczaj oferują tylko rozgrywkę dla jednego gracza, a także interfejs point & click. Do kategorii gier przygodowych przypisywane są także tytuły z gatunku hidden object, które polegają na wyszukiwaniu ukrytych na planszy przedmiotów.

Po premierze 15 Przed premierą 11
Przygodowe
side-scroll
Czas
PC
PC Windows25
WWW
PlayStation
Sony PlayStation 411Sony PlayStation 31
Sony PlayStation 2
Sony PlayStation 1
PlayStation Portable
PlayStation Vita2
Xbox
Microsoft XBOX ONE12Microsoft Xbox 3601
Microsoft Xbox
Mobile
Android6Apple iOS6
Windows Phone
Nintendo
Nintendo Switch10
Nintendo Wii
Nintendo DS
Nintendo Wii U
Nintendo 3DS1
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
Więcej
Mniej
Degrees of Separation
Degrees of Separation

Przygodowe 14 lutego 2019

Wzbogacona o elementy przygodowe gra platformowa, nad którą czuwał Chris Avellone. Kontrolujemy w niej dwie postacie - pochodzącą z krainy upałów Ember oraz Rima zamieszkującym świat opanowany przez mróz. W Degrees of Separation rozwiązujemy zagadki środowiskowe, wymagające współpracy obojga protagonistów.

PCPS4XONESwitch

Rainswept
Rainswept

Przygodowe 1 lutego 2019

Niestroniąca od trudnych tematów gra przygodowa, w której wcielamy się w detektywa Michaela Stone’a, próbującego wyjaśnić zagadkę śmierci pewnej pary. W trakcie zabawy w Rainswept przemierzamy senne miasteczko Pineview, prowadzimy rozmowy z jego mieszkańcami i rozwiązujemy zagadki.

PC

My Memory of Us
My Memory of Us

Przygodowe 9 października 2018

Dwuwymiarowa gra przygodowa z elementami platformówki od polskiego studia Juggler Games. My Memory of Us inspirowana jest autentycznymi polskimi realiami pod okupacją niemiecką z okresu II wojny światowej, a zwłaszcza sytuacją, jaka panowała w żydowskich gettach. Produkcja zabiera gracza do fikcyjnego miasta opanowanego przez Złego Króla i jego armię robotów – wybrane dzielnice oddzielono od pozostałych wysokim murem, by w stworzonym w ten sposób getcie osadzić tak zwaną „gorszą część społeczeństwa”. Gracz przejmuje kontrolę nad dwójką dzieci starających się przetrwać w nowej, okrutnej rzeczywistości. Działając w duecie i wzajemnie się wspierając, nasi podopieczni mogą pokonać wszelkie napotkane przeszkody oraz rozwiązywać zagadki logiczne. Cechą charakterystyczną gry jest uproszczony system dialogowy oparty na symbolach, a także kolorystyka oprawy graficznej.

PCPS4XONESwitch

39 Days to Mars
39 Days to Mars

Przygodowe 25 kwietnia 2018

Hybryda przygodówki i gry logicznej, w której gracze wcielają się w wynalazców próbujących dotrzeć na Marsa na pokładzie parowego statku kosmicznego. W 39 Days to Mars można grać w pojedynkę lub w ramach dwuosobowej kooperacji na wspólnym ekranie.

PCXONESwitch

Night in the Woods
Night in the Woods

Przygodowe 21 lutego 2017

Narracyjna gra przygodowa z elementami zręcznościowymi, stworzona przez niezależne studio Infinite Fall. Gracz wciela się w rolę Mae – dwudziestoletniej kotki (wszyscy bohaterowie gry to humanoidalne zwierzęta), która porzuciła studia i wróciła do rodzinnego miasteczka Possum Springs, by cieszyć się towarzystwem dawnych przyjaciół. Miejsce to podupadło po zamknięciu ostatniej kopalni, dającej pracę jego mieszkańcom, a na domiar złego okoliczny las zdaje się kryć pewną mroczną tajemnicę. Produkcja koncentruje się na przedstawieniu powolnego umierania prowincjonalnego miasteczka, a na jego tle - codzienności i lęków młodych ludzi. Rozgrywka polega na obfitującej w przeskakiwanie po platformach eksploracji oryginalnego środowiska i rozwiązywaniu prostych zagadek środowiskowych, lecz większość czasu opływa na rozmowach z napotkanymi postaciami niezależnymi, a także na oddawaniu się czynnościom pokroju gry na gitarze czy zabawy ze znajomymi. Cechą charakterystyczną Night in the Woods są świetnie napisane, pełne humoru dialogi, utrzymana w oryginalnej stylistyce oprawa graficzna będąca dziełem Scotta Bensona oraz unikalna ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Aleca Holowkę.

PCPS4XONESwitchANDiOS

Lovecraft Tales
Lovecraft Tales

Przygodowe 2019

Gra przygodowa z elementami RPG oraz survivalu, zainspirowana twórczością Howarda Phillipsa Lovecrafta. Za powstanie tytułu odpowiada polskie studio Crystalvision pod wodzą Sewera Hrehorowicza, współtwórcy platformówki OddPlanet. Lovecraft Tales przenosi nas do Vermontu w Nowej Anglii, a akcja rozgrywa się w otwartym świecie, który obserwujemy z perspektywy 2D. Nasz bohater musi jeść i pić oraz znajdować bezpieczne schronienie na noc, aby uniknąć szaleństwa. Fabuła gry zbudowana została bowiem na motywach zaczerpniętych z opowiadań Lovecrafta, tzw. mitologii Cthulhu. Sama narracja jest jednak dość swobodna – aby dowiedzieć się czegoś więcej o świecie, gracz musi rozmawiać z postaciami niezależnymi, wykonywać różne zadania, a także szukać tropów i zapisków. Ze względu na konieczność podejmowania wykluczających się wyborów nie sposób odkryć wszystkiego przy jednorazowym przejściu gry. Lovecraft Tales utrzymane jest w mrocznej, tajemniczej atmosferze dzięki klimatycznej oprawie audiowizualnej.

PC

Symmetry
Symmetry

Przygodowe 20 lutego 2018

Opracowana przez niezależne studio Sleepless Clinic z Bielska-Białej dwuwymiarowa gra przygodowa z elementami survivalu. Fabuła Symmetry opowiada o losach ekipy badawczej, która rozbija się na obcej, skutej lodem planecie. Zadaniem graczy jest zaś pomóc rozbitkom przetrwać w niegościnnych warunkach, a także naprawić statek, aby umożliwić im powrót do domu. Rozgrywka nastawiona jest głównie na czynnik survivalowy, a podczas zabawy musimy przede wszystkim dbać o naszych ludzi, narażonych na cały szereg niebezpiecznych czynników. Aby utrzymać ich w dobrej kondycji, zapewnić wyżywienie, odpoczynek i zdrowie psychiczne, konieczne jest organizowanie kolejnych niebezpiecznych wypraw, w trakcie których zdobywamy jedzenie, surowce oraz rozmaite przedmioty, potrzebne do naprawy statku. Kiedy sytuacja wymyka się spod kontroli, a nam brakuje kluczowych surowców, niejednokrotnie musimy też dokonywać trudnych wyborów moralnych, które mogą zaważyć na dalszych losach naszych podopiecznych.

PCPS4XONEANDiOS

The Last Night
The Last Night

Przygodowe jeszcze nie ogłoszona

Cyberpunkowa platformówka z elementami przygodowymi, będąca pierwszą komercyjną produkcją studia Odd Tales i zarazem rozwinięciem darmowej gry, która wygrała imprezę Cyberpunk Jam 2014. Akcja The Last Night osadzona została na terenie futurystycznego miasta o otwartej strukturze, podzielonego na cztery dzielnice różniące się wyglądem i ogólnym charakterem, co wpływa na przebieg rozgrywki. Podczas zabawy wcielamy się w rolę szpiega pracującego dla prywatnych zleceniodawców, a naszym zadaniem jest realizacja szeregu misji, takich jak kradzież danych czy zamordowanie określonej osoby. Z uwagi na wszechobecne kamery i patrolujące miasto oddziały policji, kluczem do sukcesu w grze jest zastosowanie podejścia skradankowego, unikanie wzbudzania podejrzeń u innych osób, szukanie alternatywnych dróg oraz włamywanie się do różnorakich sieci komputerowych. Skutecznym sposobem działania jest też konwersacja z postaciami niezależnymi, które w dynamiczny sposób reagują na poczynania gracza.

PCPS4XONE

8874
8874

Przygodowe 2019

Utrzymana w mrocznym klimacie polska przygodowa platformówka 2.5D, która pozwala graczom zwiedzić tajemnicze zakątki Wałbrzycha, takie jak zamek Książ czy góra Chełmiec. 8874 zdobyło nagrodę Pixel Awards 2018 w kategorii „najlepszy debiut”, a także wyróżnienie publiczności.

PC

Distraint 2
Distraint 2

Przygodowe 13 listopada 2018

Kontynuacja ambitnej, dającej do myślenia przygodówki z 2015 roku. Gracz ponownie wciela się w młodego człowieka o imieniu Price. Tym razem motywem przewodnim gry są poczucie winy i odkupienie. Gra została stworzona przez fińskiego producenta niezależnego, Jessego Makkonena.

PCANDiOS

Evergate
Evergate

Przygodowe 2019

Gra platformowa z elementami przygodowymi, w której trafiamy do zaświatów. Wcielając się w młodą duszę imieniem Ki, w trakcie zabawy przemierzamy baśniową, choć pełną niebezpieczeństw krainę, starając się odzyskać utracone wspomnienia bohaterki.

PC

Jenny LeClue: Detectivu
Jenny LeClue: Detectivu

Przygodowe marzec 2019

Detektywistyczna przygodówka point-and-click, opracowana przez amerykańskie studio Mografi w osobie samodzielnego dewelopera Josepha Russa. W Jenny LeClue wcielamy się w postać młodej pani detektyw, której matka została oskarżona o zamordowanie uwielbianego przez lokalną społeczność dyrektora szkoły. Nie wierząc w winę swojej rodzicielki, bohaterka podejmuje się rozwikłania zagadki odkrywając, że cała sprawa jest w rzeczywistości znacznie bardziej skomplikowana, niż się wydawało. Podczas zabawy zajmujemy się głównie odwiedzaniem kolejnych lokacji, zbieraniem dowodów i prowadzeniem rozmów, zaś dzięki możliwości manipulowania kamerą możemy przyglądać się postaciom w poszukiwaniu dodatkowych wskazówek ich prawdomówności. Całość opowiadana jest z punktu widzenia autora kryminałów, będącego jednocześnie narratorem, opowiadającym o przygodach swojej bohaterki. Całość rozwija się w sposób nieliniowy, a podejmowane przez nas decyzje mają wpływ nie tylko na rozwój fabuły, ale także i losy narratora.

PCPS4SwitchANDiOS

DARQ
DARQ

Przygodowe jeszcze nie ogłoszona

Gra przygodowa, zrealizowana w konwencji survival horroru, w której wcielamy się w chłopca uwięzionego w sennym koszmarze. W trakcie zabawy w DARQ przemierzamy ponure domostwo i rozwiązujemy zagadki środowiskowe, unikając przy tym bezpośredniej konfrontacji z przeciwnikami.

PC

The Berlin Wall
The Berlin Wall

Przygodowe 2019

Gra przygodowa, wzbogacona o elementy zaczerpnięte ze skradanek i strategii, w której śledzimy losy trójki bohaterów próbujących uciec z totalitarnej części miasta przedzielonego kamiennym murem. W trakcie rozgrywki w The Berlin Wall nie tylko zajmujemy się organizacją i przygotowaniem planu ucieczki, lecz także zdobywamy środki i narzędzia potrzebne do jego realizacji, a kiedy czujemy się na to gotowi – samodzielnie dokonujemy próby nielegalnego przekroczenia granicy.

PC

Sense: A Cyberpunk Ghost Story
Sense: A Cyberpunk Ghost Story

Przygodowe 2019

Przygodówka utrzymana w konwencji survival horroru, która przenosi nas do cyberpunkowego Neo Hong Kongu pełnego odniesień do chińskiego folkloru. W Sense: A Cyberpunk Ghost Story wcielamy się w Mei Lin Mak, która bada apartamentowiec skrywający krwawą tajemnicę. W trakcie zabawy nie tylko rozmawiamy z mieszkańcami miasta i rozwiązujemy zagadki, lecz także stawiamy czoła duchom wałęsającym się po korytarzach i pomieszczeniach ponurego budynku.

PC

HeadLander
HeadLander

Przygodowe 26 lipca 2016

Osadzona w realiach science fiction side-scrollowa platformówka autorstwa doświadczonego studia Double Fine Productions Tima Schafera. HeadLander łączy elementy klasycznej serii Metroid z kilkoma autorskimi rozwiązaniami. Podczas zabawy wcielamy się w bohatera, który budzi się w kiczowatym świecie przyszłości, zamieszkałym wyłącznie przez roboty i odkrywa, że składa się wyłącznie z… głowy, umieszczonej w specjalnym hełmie z napędem rakietowym. Podczas swej przygody protagonista spróbuje odzyskać utraconą pamięć i dowiedzieć się, co właściwie stało się z resztą ludzkości. Podczas eksploracji napotykamy masę przeciwników do pokonania oraz liczne zagadki logiczne. Głównym wyróżnikiem gry jest zaś nietypowy sposób poruszania się, wynikający z możliwości osadzenia głowy bohatera na korpusie dowolnego robota i zyskania w ten sposób jego umiejętności. Spore znaczenie ma też rodzaj posiadanych przez robota uprawnień, pozwalających dostać się w wiele niedostępnych miejsc.

PCPS4XONE

The Long Reach
The Long Reach

Przygodowe 13 marca 2018

The Long Reach to opracowana z myślą o pecetach nietypowa gra przygodowa, rozgrywająca się wkrótce po wybuchu epidemii przeobrażającej ludzi w morderczych psychopatów. Zabawa polega na wymyślaniu sposobów na zneutralizowanie lub omijanie wrogów, z których każdy stanowi odrębną zagadkę z unikalnym rozwiązaniem.

PCPS4XONESwitchPSV

The Mooseman
The Mooseman

Przygodowe 17 lutego 2017

Narracyjna gra przygodowa, dla której źródłem inspiracji były legendy plemienia Czudów, dawniej zamieszkującego północno-zachodnie rejony współczesnej Rosji. W The Mooseman gracze wcielają się w tytułowego szamana odkrywającego tajemnice świata ukryte przed oczami śmiertelników.

PCPS4XONESwitchANDiOS

Lorelai
Lorelai

Przygodowe 2019

Utrzymana w stylistyce horroru gra przygodowa, w której wcielamy się w tytułową bohaterkę próbującą odzyskać wszystko, co jej odebrano. W Lorelai przemierzamy ponure lokacje, gromadzimy przedmioty i rozwiązujemy zagadki, unikając konfrontacji z wrogami.

PC

Endling
Endling

Przygodowe 2020

Gra przygodowa z elementami survivalowymi. W Endling wcielamy się w lisicę próbującą dotrzeć z trojgiem szczeniąt do miejsca, gdzie ludzie nie będą mogli wyrządzić im krzywdy. Gra prezentuje dystopiczną wizję przyszłości, kiedy to nadmierna eksploatacja zasobów naturalnych doprowadziła do całkowitej dewastacji środowiska.

PC

Backbone
Backbone

Przygodowe 2019

Przygodówka z elementami skradanki oraz gry akcji, w której trafiamy do retrofuturystycznej wersji Vancouver zamieszkałego przez antropomorficzne zwierzęta. W trakcie zabawy w Backbone wcielamy się w szopa Howarda Lotora, czyli prywatnego detektywa podejmującego się rozmaitych zleceń.

PCPS4XONESwitch

Uncanny Valley
Uncanny Valley

Przygodowe 23 kwietnia 2015

Odwołujący się do korzeni gatunku dwuwymiarowy survival horror w pixel-artowej oprawie, będący debiutem niezależnego studia Cowardly Creations ze Słowenii. W grze wcielamy się w postać nocnego strażnika, pilnującego na zmianę z kolegą pewnej tajemniczej fabryki. Próbując zabić płynący wolno czas, nasz bohater rozpoczyna zwiedzanie budynku i odkrywa rzeczy, o których wolałby nie wiedzieć. Wraz z rozwojem fabuły poznaje on kolejne mroczne sekrety swojego miejsca pracy. Mechanika zabawy łączy w sobie elementy eksploracji i rozwiązywania zagadek oraz sekwencje akcji, choć w całej grze znajdziemy zaledwie kilka momentów, w których da się zginąć, zaś twórcy straszą nas sugestywną atmosferą i wszechobecnym poczuciem zagrożenia, potęgowanym przez klimatyczną ścieżkę dźwiękową. Godnym odnotowania jest zastosowany w grze system konsekwencji, zgodnie z którym każde nieudane działanie gracza będzie miało określony wpływ na dalszy tok fabuły oraz przebieg rozgrywki.

PCPS4XONESwitchPSV

Teenage Mutant Ninja Turtles: Danger of the Ooze
Teenage Mutant Ninja Turtles: Danger of the Ooze

Przygodowe 28 października 2014

Teenage Mutant Ninja Turtles: Danger of the Ooze to dynamiczna side-scrollowana platformówka, powstała na licencji serialu animowanego stacji Nickelodeon o Wojowniczych Żółwiach Ninja. Podczas zabawy przemierzamy Nowy Jork i Wymiar X, tocząc walki i pokonując etapy zręcznościowe. Do dyspozycji mamy cztery zróżnicowane postacie tytułowych Żółwi Ninja. Gra jest dziełem studia WayForward Technologies.

X360PS33DS

Into the Belly of the Beast
Into the Belly of the Beast

Przygodowe 22 czerwca 2016

Przygotowana przez niemieckie studio Lucky Brograms barwna, dwuwymiarowa przygodówka akcji, w której główny element rozgrywki stanowi łączenie DNA różnych morskich stworzeń. W grze Into the Belly of the Beast wcielamy się w postać sympatycznego robaka imieniem Sploosh, któremu podczas beztroskiej kąpieli potężny morski potwór porywa dzieci. Zrozpaczony bohater rusza w pogoń za bestią i udaje mu się przedostać do wnętrza jego ciała. Zanim odzyska swe potomstwo, będzie jednak musiał przemierzyć pięć zróżnicowanych światów, umiejscowionych we wnętrzu ciała potwora oraz stawić czoła wielu zagadkom i przeciwnikom, których pokonanie wymagać będzie stosowania odmiennych technik walki. Kluczem do sukcesu w grze jest zaś możliwość pożerania różnego rodzaju bakterii, dzięki czemu Sploosh przejmuje część ich łańcucha DNA. To z kolei pozwala mu na nabywanie szeregu unikalnych umiejętności oraz wpływanie na to, jak inne stworzenia reagują na jego obecność.

PCXONE