Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Gry Przygodowe przed premierą - według oczekiwań

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry przed premierą z gatunku przygodowe ułożone według oczekiwań.

Gry przygodowe. Gatunek, który zawiera trzy kluczowe elementy: eksplorację, rozwiązywanie zagadek oraz mocno zaakcentowaną fabułę. Jedną z głównych cech gier przygodowych jest to, że postać gracza zbiera przedmioty i używa ich do rozwiązywania zagadek, w celu rozwinięcia opowiadanej w grze historii. Produkcje te zazwyczaj oferują tylko rozgrywkę dla jednego gracza, a także interfejs point & click. Do kategorii gier przygodowych przypisywane są także tytuły z gatunku hidden object, które polegają na wyszukiwaniu ukrytych na planszy przedmiotów.

Przed premierą 177
Przygodowe
Tematyki
Czas
PC
PC Windows171
WWW
PlayStation
Sony PlayStation 477
Sony PlayStation 3
Sony PlayStation 2
Sony PlayStation 1
PlayStation Portable
PlayStation Vita3
Xbox
Microsoft XBOX ONE75
Microsoft Xbox 360
Microsoft Xbox
Mobile
Android16Apple iOS21
Windows Phone
Nintendo
Nintendo Switch71
Nintendo Wii
Nintendo DS
Nintendo Wii U
Nintendo 3DS
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
Więcej
Mniej
I, the Inquisitor
I, the Inquisitor

9.8 Ocena gry

Produkcja oparta na tak zwanym Cyklu Inkwizytorskim, czyli serii powieści autorstwa Jacka Piekary. W I, the Inquisitor wcielamy się w Inkwizytora występującego w imieniu Jezusa Chrystusa, który zemścił się na swoich oprawcach, i szerzymy „dobrą” nowinę.

PCPS4XONE

Visage
Visage

9.1 Ocena gry

Pierwszoosobowy horror psychologiczny. Opowiedziana w nim historia ma nieliniowy charakter, a koncentruje się na ponurym domostwie, które od lat jest świadkiem przerażających zdarzeń. Zamieszkujące je rodziny popadały w obłęd, co zawsze kończyło się morderstwami i samobójstwami. Gracz wciela się w postać bohatera uwięzionego w jego wnętrzu, a zadaniem, jakie czeka na wykonanie, jest nie tylko ucieczka z posiadłości, lecz także rozwikłanie skrywanej przez nie tajemnicy. Rozgrywka w Visage opiera się na eksploracji otoczenia, rozwiązywaniu opartych na manipulacji przedmiotami zagadek i poszukiwaniu wskazówek dotyczących mrocznej przeszłości nawiedzonego domu. Istotny element zabawy stanowi unikanie bezpośredniej konfrontacji ze szwendającymi się po pomieszczeniach zjawami, z którymi nie mamy możliwości walki. Produkcja działa w oparciu o technologię Unreal Engine 4, co zapewnia oprawę graficzną na wysokim poziomie. Ponadto, tytuł wspiera gogle wirtualnej rzeczywistości, choć nie są one obligatoryjne.

PCPS4XONE

Syberia: The World Before
Syberia: The World Before

9.1 Ocena gry

Czwarta część uznanej serii przygodówek. W grze Syberia: The World Before ponownie wcielamy się w Kate Walker, która udaje się na nową wyprawę przez różnorodne krainy. Zabawa tradycyjnie koncentruje się na eksploracji oraz rozwiązywaniu zagadek.

PC

Empyrion: Galactic Survival
Empyrion: Galactic Survival

9.1 Ocena gry

Rozgrywający się w otwartym, proceduralnie generowanym świecie, kosmiczny sandbox w realiach science fiction. Fabuła gry osadzona została w XXIV wieku, kiedy Ziemia zmaga się z problemem przeludnienia, zmian klimatycznych i wyczerpujących się zasobów naturalnych. Po odnalezieniu wraku obcego statku, zasilanego przez nieznaną formę energii i zawierającego mapę odległej galaktyki, ludzkości udaje się przygotować potężną gwiezdną ekspedycję. Dowództwo nad jednym ze statków obejmuje gracz, jednak w wyniku awarii, statek rozbija się na nieznanej planecie, a protagonista, jako jedyny ocalały, zmuszony jest do walki o przetrwanie. Pod względem mechaniki, Empyrion: Galactic Survival łączy elementy przygodówki, strategii oraz kosmicznego symulatora, kładąc nacisk na elementy survivalowe i rozbudowany system rzemiosła. Podczas zabawy trafiamy bowiem na różne rodzaje planet, gdzie czekają rozmaite niebezpieczeństwa w postaci niekorzystnych warunków klimatycznych czy wrogo nastawionych ras.

PC

Titanic: Honor and Glory
Titanic: Honor and Glory

9.0 Ocena gry

Pierwszoosobowa gra przygodowa studia Four Funnels Entertainment, która pierwotnie stanowić miała jedynie modyfikację strzelanki Crysis 2. Fabuła gry Titanic: Honor and Glory koncentruje się wokół katastrofy największego w historii statku pasażerskiego, który zatonął w 1912 roku, grzebiąc w głębinach oceanu kilkaset osób. W grze wcielamy się w postać niejakiego Roberta Morgana, który niesłusznie oskarżony ucieka przed policją, chroniąc się na pokładzie liniowca. Celem bohatera jest odnalezienie dowodów świadczących o jego niewinności, jednak po zderzeniu z górą lodową równie ważne staje się dla niego ujście z życiem z tonącego liniowca. Głównym celem twórców stało się możliwie jak najwierniejsze odtworzenie wyglądu Titanica, zaś oprócz klasycznego trybu fabularnego przygotowano także specjalny tryb swobodny, w którym możemy oddać się całkowicie zwiedzaniu słynnego statku, zaglądając w niemalże każdy jego zakamarek i wchodząc w interakcje z rozmaitymi obiektami na pokładzie.

PCPS4XONE

Lust from Beyond
Lust from Beyond

9.0 Ocena gry

Nasączona erotyką polska gra przygodowa FPP w konwencji horroru psychologicznego, w której wcielamy się w Victora Hollowaya – świeżo upieczonego członka Kultu Ekstazy, próbującego dostać się do Lusst’ghaa, czyli ponurej krainy bólu i rozkoszy. Dzieło studia Movie Games Lunarium jest kontynuacją gry Lust for Darkness.

PC

Far Peak
Far Peak

8.9 Ocena gry

Polska gra przygodowa z elementami strategii oraz survivalu. Gracze poznają historię grupy himalaistów, którzy muszą zmierzyć się z niebezpieczeństwami czyhającymi w trakcie wspinaczki na najwyższe góry świata.

PC

Amnesia: Rebirth
Amnesia: Rebirth

8.8 Ocena gry

Trzecia część popularnej serii pierwszoosobowych survival horrorów. W Amnesia: Rebirth wcielamy się w pozbawioną pamięci Tasi Trianon, która próbuje odkryć swoją przeszłość na algierskiej pustyni. Gra została opracowana przez twórców oryginału – studio Frictional Games.

PCPS4

The Last Crown: Blackenrock
The Last Crown: Blackenrock

8.8 Ocena gry

Kolejna odsłona serii gier przygodowych opowiadających o łowcach duchów. Za jej powstanie odpowiada niezależne studio Darkling Room, które ma również na koncie uznaną trylogię Dark Fall. The Last Crown: Blackenrock jest fabularnym spin-offem serii, w którym rozwinięto nie do końca wyjaśnioną zagadkę z The Lost Crown: A Ghosthunting Adventure; tym sposobem produkcja wstrzeliła się pomiędzy pierwszą a drugą część historii. Znany z poprzednich odsłon serii bohater, Nigel Danvers, postanawia zbadać źródło nawiedzających go wizji, w których przewija się nazwa Blackenrock. Wraz z partnerką Lucy Reubans powraca on do nadmorskiego miasteczka Saxton, uzbrojony w specjalistyczny sprzęt do wykrywania aktywności paranormalnej – urządzenia te stanową największą nowość w grze. The Last Crown: Blackenrock jest typową przygodówką point-and-click ukazaną w widoku FPP lub TPP. Podobnie jak poprzednie odsłony cyklu, gra wykorzystuje czarno-białą szatę graficzną – jedynie najważniejsze przedmioty oznaczono innymi kolorami.

PC

Subnautica: Below Zero
Subnautica: Below Zero

8.7 Ocena gry

Samodzielny dodatek do podwodnej gry survivalowej Subnautica, w którym trafiamy na skute lodem tereny planety 4546B. W trakcie zabawy w Below Zero przemierzamy świat gry i badamy jego tajemnice. Produkcja jest dziełem Unknown Worlds Entertainment.

PCPS4XONE

The Last Campfire
The Last Campfire

8.7 Ocena gry

Przygodowa gra eksploracyjna studia Hello Games (twórców No Man’s Sky). W The Last Campfire gracze wcielają się w niedopałek, który podróżuje przez tajemniczą krainę w poszukiwaniu drogi do domu i sensu istnienia.

PCPS4XONESwitch

Eden Star
Eden Star

8.6 Ocena gry

Eden Star to survivalowy sandbox FPP osadzony na obcej planecie. Zadaniem graczy jest eksplorowanie otwartego świata oraz gromadzenie surowców, za pomocą których konstruowane są coraz potężniejsze struktury czy przedmioty. Bawić można się samotnie lub w multiplayerze (kooperacja i PvP).

PC

The Last Sky
The Last Sky

8.5 Ocena gry

Połączenie przygodówki z platformówką w rzucie bocznym 2,5D. The Last Sky opowiada ambitną historię byłego pilota bojowego, który zmaga się z zespołem stresu pourazowego (tzw. PTSD). Tytuł został opracowany i wydany przez niezależne studio Little Guy Games.

PC

Nemezis: Mysterious Journey III
Nemezis: Mysterious Journey III

8.4 Ocena gry

Inspirowana serią Myst klasyczna gra przygodowa FPP z silnie zarysowanymi elementami logicznymi. Jest to pełnoprawna trzecia odsłona polskiej serii Schizm, której poprzednia część wydana została w 2004 roku. Za produkcję odpowiada reaktywowane studio Detalion, kierowane przez Rolanda Pantołę, weterana rodzimej branży.

PC

Indiana Jones and the Fountain of Youth
Indiana Jones and the Fountain of Youth

8.2 Ocena gry

Indiana Jones and the Fountain of Youth to klasyczna gra przygodowa, wyprodukowana przez niezależne studio Screen 7. Produkt nawiązuje do wielkich hitów z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych – Indiana Jones and the Last Crusade oraz (przede wszystkim) Indiana Jones and the Fate of Atlantis.

PC

The Last Night
The Last Night

8.2 Ocena gry

Cyberpunkowa platformówka z elementami przygodowymi, będąca pierwszą komercyjną produkcją studia Odd Tales i zarazem rozwinięciem darmowej gry, która wygrała imprezę Cyberpunk Jam 2014. Akcja The Last Night osadzona została na terenie futurystycznego miasta o otwartej strukturze, podzielonego na cztery dzielnice różniące się wyglądem i ogólnym charakterem, co wpływa na przebieg rozgrywki. Podczas zabawy wcielamy się w rolę szpiega pracującego dla prywatnych zleceniodawców, a naszym zadaniem jest realizacja szeregu misji, takich jak kradzież danych czy zamordowanie określonej osoby. Z uwagi na wszechobecne kamery i patrolujące miasto oddziały policji, kluczem do sukcesu w grze jest zastosowanie podejścia skradankowego, unikanie wzbudzania podejrzeń u innych osób, szukanie alternatywnych dróg oraz włamywanie się do różnorakich sieci komputerowych. Skutecznym sposobem działania jest też konwersacja z postaciami niezależnymi, które w dynamiczny sposób reagują na poczynania gracza.

PCPS4XONE

Asylum
Asylum

8.0 Ocena gry

Pierwszoosobowa przygodówka z elementami survival-horroru, stworzona przez ekipę deweloperską studia Senscape we współpracy z Agustinem Cordesem, współproducentem Scratches. Akcja Asylum ulokowana została w budzącym grozę szpitalu psychiatrycznym Hanwella. Gracz kieruje poczynaniami bohatera, który przemierza korytarze zakładu dla obłąkanych, napotykając jego kolejnych pracowników i pensjonariuszy, a przede wszystkim uciekając przed czającym się w mrokach przerażeniem. Źródłem inspiracji dla autorów fabuły gry stały się m.in. proza H. P. Lovecrafta i filmy wytwórni Hammer Film Productions. Jak przystało na przygodówkę, rozgrywka w Asylum nastawiona jest na eksplorowanie lokacji, prowadzenie rozmów z postaciami niezależnymi oraz rozwiązywanie zagadek. Klimat grozy budują mroczna oprawa wizualna i wzbudzający niepokój podkład muzyczny.

PC

Twin Soul
Twin Soul

8.0 Ocena gry

Ukierunkowany na tryb kooperacyjny survival horror autorstwa studia White Noise, które wcześniej wsławiło się modyfikacją silnika Source o nazwie Silent Hill: Alchemilla. Akcja Twin Souls toczy się w Rosji, jakiś czas po rozpadzie ZSRR, a gracze obejmują kontrolę nad duszami martwych ludzi uwięzionymi w czyśćcu, które próbują odnaleźć drogę do prawdziwych zaświatów. Zabawa koncentruje się na potyczkach z licznymi potworami, z których każdy odznacza się swoimi unikalnymi cechami, np. wyostrzonym wzrokiem bądź słuchem. Ponieważ większość z nich jest niezwykle silna, a na mapach nie znajdziemy zbyt wiele amunicji do broni palnej, najlepszym sposobem na pokonanie przeciwnika jest unikanie bezpośredniej konfrontacji i przekradanie się obok, odwracanie uwagi czy też tworzenie wymyślnych pułapek. Nie bez znaczenia jest też ścisła współpraca obu graczy. Całość odznacza się niezwykłym klimatem wzorowanym na obrazach H.R. Gigera, filmach Davida Lyncha i współczesnej kulturze rosyjskiej.

PC

The Wolf Among Us: A Telltale Games Series - Season 2
The Wolf Among Us: A Telltale Games Series - Season 2

8.0 Ocena gry

Drugi sezon przygodówki The Wolf Among Us: A Telltale Games Series. Podczas zabawy poznajemy losy baśniowych postaci, ukrywających się w naszym świecie.

PCPS4XONEANDiOS

The Medium
The Medium

8.0 Ocena gry

The Medium jest horrorem, w którym wcielamy się w kobietę, która potrafi widzieć duchy i stara się rozwikłać zagadkę morderstwa pewnego dziecka. Produkcja stanowi kolejne dzieło utalentowanego krakowskiego zespołu Bloober Team.

PCXSX

The Tale of Three
The Tale of Three

8.0 Ocena gry

Utrzymana w baśniowych klimatach przygodowa gra akcji z elementami RPG, inspirowana twórczością takich pisarzy, jak Andersen, Perrault i bracia Grimm. Za powstanie gry odpowiada warszawskie studio gameDNA, które w swej pracy wzorowało się zarówno na klasykach pokroju Fable, jak i nowoczesnych produkcjach action/RPG. W grze krzyżują się losy trojga bohaterów, których połączyła żądza bogactwa i sławy. W trakcie zabawy przejmujemy kontrolę nad złodziejem o magicznych zdolnościach, silnym i potężnym gnomem oraz biegłą w łucznictwie elfką. Rozgrywka koncentruje się na eksploracji ogromnego otwartego świata i wykonywaniu kolejnych zadań fabularnych, których nieodłącznym elementem będzie walka z wykorzystaniem broni tradycyjnej, dystansowej lub magicznej. Twórcy położyli nacisk na odpowiednio wysoki poziom trudności oraz możliwość realizacji misji na wiele różnych sposobów. O oprawę gry zadbał zaś silnik Unreal Engine 4, dzięki któremu oglądamy m.in. dynamicznie zmieniające się pory dnia i pogodę.

PC

Without Memory
Without Memory

7.9 Ocena gry

Zrealizowana w konwencji thrillera, przygodowa gra akcji, opracowana przez niezależne, rosyjskie studio Dino Games. Akcja tej produkcji rozgrywa się jednocześnie w trzech równoległych światach, a decyzje podejmowane w jednym z nich nie pozostają bez wpływu na losy dwóch pozostałych. Sama fabuła ma natomiast nieliniowy charakter – jej przebieg oraz ścieżka, jaką podąży, zależy w dużej mierze od poczynań gracza. Bezpośrednią inspirację dla Without Memory stanowiło między innymi Heavy Rain – trzon zabawy stanowi zatem eksploracja, rozwiązywanie zagadek i prowadzenie dialogów, a wydarzenia prezentowane są z filmowych perspektyw. W grze pojawiają się również sekwencje skradankowe, jednak wykrycie protagonisty przez wrogów nie kończy gry niepowodzeniem, a jedynie pozostawia ślad w fabule. Całość działa w oparciu o technologię Unreal Engine 4, dzięki czemu trójwymiarowa oprawa graficzna prezentuje wysoki poziom wykonania – na pochwałę zasługuje przede wszystkim szczegółowa mimika twarzy oraz bogate animacje postaci.

PS4

Roki
Roki

7.6 Ocena gry

Przygodówka, która zabiera graczy w podróż do świata inspirowanego skandynawską mitologią. Zadaniem głównej bohaterki jest uratowanie rodziny, co jest o tyle trudne, że po piętach depcze jej tytułowy Röki – istota będąca uosobieniem złych mocy.

PC

Columbus 4
Columbus 4

7.5 Ocena gry

Epizodyczna gra przygodowa pozwalająca na wcielenie się w członka zespołu badającego niewyjaśnione tajemnice naszego świata. Fabuła obraca się wokół tajemnic skrywanych przez system podziemnych tuneli w Nowej Szkocji. Rozgrywka polega na dokładnym przeszukiwaniu lokacji, gromadzeniu przedmiotów, prowadzeniu rozmów oraz rozwiązywaniu zagadek.

PC