Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

2.5D - Gry Przygodowe

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry z gatunku przygodowe o tematyce 2.5D ułożone według popularności.

Gry przygodowe. Gatunek, który zawiera trzy kluczowe elementy: eksplorację, rozwiązywanie zagadek oraz mocno zaakcentowaną fabułę. Jedną z głównych cech gier przygodowych jest to, że postać gracza zbiera przedmioty i używa ich do rozwiązywania zagadek, w celu rozwinięcia opowiadanej w grze historii. Produkcje te zazwyczaj oferują tylko rozgrywkę dla jednego gracza, a także interfejs point & click. Do kategorii gier przygodowych przypisywane są także tytuły z gatunku hidden object, które polegają na wyszukiwaniu ukrytych na planszy przedmiotów.

PC
PC Windows26
WWW
PlayStation
Sony PlayStation 410Sony PlayStation 32
Sony PlayStation 2
Sony PlayStation 1
PlayStation Portable
PlayStation Vita1
Xbox
Microsoft XBOX ONE10Microsoft Xbox 3602
Microsoft Xbox
Mobile
Android4Apple iOS4
Windows Phone
Nintendo
Nintendo Switch5
Nintendo Wii
Nintendo DS
Nintendo Wii U5Nintendo 3DS1
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
Więcej
Mniej
Beholder 2
Beholder 2

Przygodowe 4 grudnia 2018

Gra przygodowa, w której trafiamy do totalitarnego państwa – wcielając się w pracownika ministerstwa, stopniowo pniemy się po szczeblach kariery, eliminując innych konkurentów do stanowiska premiera. Beholder 2 jest kontynuacją ciepło przyjętej przygodówki z 2016 roku, a za jego opracowaniem stoją autorzy oryginału, czyli studio Warm Lamp Games.

PC

7th Sector
7th Sector

Przygodowe 5 marca 2019

Produkcja z pogranicza przygodówek i gier platformowych, która zabiera nas do posępnego cyberpunkowego uniwersum. Wcielając się w różne roboty, w 7th Sector przemierzamy mroczne lokacje i zbieramy wiadomości o otaczającym nas świecie.

PC

Lovecraft Tales
Lovecraft Tales

Przygodowe 2019

Gra przygodowa z elementami RPG oraz survivalu, zainspirowana twórczością Howarda Phillipsa Lovecrafta. Za powstanie tytułu odpowiada polskie studio Crystalvision pod wodzą Sewera Hrehorowicza, współtwórcy platformówki OddPlanet. Lovecraft Tales przenosi nas do Vermontu w Nowej Anglii, a akcja rozgrywa się w otwartym świecie, który obserwujemy z perspektywy 2D. Nasz bohater musi jeść i pić oraz znajdować bezpieczne schronienie na noc, aby uniknąć szaleństwa. Fabuła gry zbudowana została bowiem na motywach zaczerpniętych z opowiadań Lovecrafta, tzw. mitologii Cthulhu. Sama narracja jest jednak dość swobodna – aby dowiedzieć się czegoś więcej o świecie, gracz musi rozmawiać z postaciami niezależnymi, wykonywać różne zadania, a także szukać tropów i zapisków. Ze względu na konieczność podejmowania wykluczających się wyborów nie sposób odkryć wszystkiego przy jednorazowym przejściu gry. Lovecraft Tales utrzymane jest w mrocznej, tajemniczej atmosferze dzięki klimatycznej oprawie audiowizualnej.

PC

Afterparty
Afterparty

Przygodowe 2019

Afterparty to przygodówka opracowana z myślą o pecetach, opowiadająca historię pary przyjaciół, którzy po śmierci trafiają do piekła i odkrywają, że jedynym sposobem na unikniecie wiecznego potępienia jest pokonanie Diabła w zawodach w piciu alkoholu. Podczas zabawy eksplorujemy lokacje i rozwiązujemy zagadki. Kluczową rolę odgrywa właściwe wykorzystywanie różnych trunków, zapewniających bonusy do zdolności postaci.

PCPS4XONE

The Cave
The Cave

Przygodowe 22 stycznia 2013

Okraszona sporą dawką humoru przygodówka z elementami zręcznościowej platformówki oraz gry logicznej. Tytuł wyprodukowany został przez Rona Gilberta i ekipę deweloperską studia Double Fine (Psychonauts, Brutal Legend, Stacking i inne). Akcja The Cave toczy się w tytułowej jaskini, pełnej sekretów i pułapek. Gracz kieruje poczynaniami trzyosobowej grupki herosów, która przemierza korytarze groty w poszukiwaniu enigmatycznego „czegoś” (cele różnią się zależnie od wybranego składu drużyny). Zabawa polega na pokonywaniu kolejnych plansz, omijaniu przeszkód, unikaniu rozmaitych zagrożeń oraz rozwiązywaniu łamigłówek. Kluczem do zwycięstwa okazuje się wykorzystanie indywidualnych zdolności poszczególnych postaci w drużynie. Gra pozwala również na zabawę w kooperacji dla maksymalnie trzech graczy.

PCX360PS3ANDiOSWiiU

Beholder
Beholder

Przygodowe 9 listopada 2016

Niezależna gra przygodowa, inspirowana dziełami George’a Orwella, Aldousa Huxley’a oraz Ray’a Bradbury’ego. Beholder przenosi gracza do dystopijnego świata, gdzie życie obywateli w całości podporządkowane jest rządowi, a prywatność i wolność słowa należą do reliktów przeszłości. Protagonistą gry jest menadżer apartamentowca, który pod przykrywką dbania o wygodę mieszkańców ma za zadanie inwigilować ich i raportować o wszelkich dowodach na prowadzenie przez nich działalności wywrotowej. Fabuła produkcji jest nieliniowa – od wyborów gracza zależą losy wielu postaci, a także zakończenie gry. Obserwując akcję z boku w perspektywie 2D, gracz musi podglądać mieszkańców apartamentowca, podsłuchiwać ich rozmowy oraz - pod ich nieobecność - przeszukiwać mieszkania. Po zakończeniu śledztwa należy przygotować odpowiedni raport, do którego dołączamy pozyskane materiały. Następnie obserwujemy konsekwencje swoich poczynań, np. aresztowanie podejrzanego. Beholder charakteryzuje się rysunkową grafiką 2D utrzymaną w mrocznej tonacji, co wraz z pasującą muzyką komponuje się z ponurym klimatem historii.

PCPS4XONESwitchANDiOS

Far: Lone Sails
Far: Lone Sails

Przygodowe 17 maja 2018

Debiutancka produkcja niezależnego studia Mr. Whale’s Game Service zaprojektowana z myślą o rozgrywce solowej. Gracze trafiają do zrujnowanego świata, który przemierzają na pokładzie niecodziennego pojazdu, przypominającego skrzyżowanie łodzi z pociągiem. Wehikuł służy do poruszania się po dnie wyschniętego oceanu, gdzie nie brakuje wraków łodzi podwodnych, okrętów itd. Głównym celem zabawy w Far: Lone Sails jest przemierzanie kolejnych lokacji w poszukiwaniu przedmiotów, które w jakiś sposób pozwolą nam przetrwać. Zamiast jednak szukać pożywienia czy budować schrony, musimy troszczyć się o nasz pojazd. Aby nim jeździć, należy znaleźć paliwo, części służące do naprawy uszkodzonych elementów oraz ulepszenia, dzięki którym zyskujemy dostęp do wcześniej nieosiągalnych miejsc. Jednym z elementów przykuwających uwagę w Far: Lone Sails jest oszczędna, artystyczna oprawa graficzna. W połączeniu ze ścieżką dźwiękową buduje ona odpowiedni klimat.

PCPS4XONE

Black The Fall
Black The Fall

Przygodowe 11 lipca 2017

Opracowana przez niezależny zespół Sand Sailor Studio gra przygodowo-zręcznościowa. Akcja Black The Fall rozgrywa się w komunistycznej, przemysłowej dystopii, której mieszkańcy są całkowicie podporządkowani poleceniom reżimu. Główny bohater imieniem Black jest posłusznym pracownikiem jednej z fabryk. Kiedy jednak prowadzące do zakładu drzwi ulegają awarii, postanawia on skorzystać z okazji i podjąć próbę wyrwania się na wolność. Akcja gry prezentowana jest z perspektywy bocznej, a główny element zabawy stanowi eksploracja pełnego tajemnic otoczenia. W kolejnych lokacjach czekają zaś na nas liczne pułapki i przeszkody, a także zróżnicowane zagadki środowiskowe. Podczas zabawy Black robi użytek ze specjalnego urządzenia zwanego desygnatorem, które pozwala mu przejmować kontrolę nad pozostałymi robotnikami, maszynami i innymi, przyjaźnie nastawionymi stworzeniami. Cechą charakterystyczną gry jest oszczędna pod względem kolorystyki oprawa graficzna 2.5D.

PCPS4XONESwitch

The Last Night
The Last Night

Przygodowe jeszcze nie ogłoszona

Cyberpunkowa platformówka z elementami przygodowymi, będąca pierwszą komercyjną produkcją studia Odd Tales i zarazem rozwinięciem darmowej gry, która wygrała imprezę Cyberpunk Jam 2014. Akcja The Last Night osadzona została na terenie futurystycznego miasta o otwartej strukturze, podzielonego na cztery dzielnice różniące się wyglądem i ogólnym charakterem, co wpływa na przebieg rozgrywki. Podczas zabawy wcielamy się w rolę szpiega pracującego dla prywatnych zleceniodawców, a naszym zadaniem jest realizacja szeregu misji, takich jak kradzież danych czy zamordowanie określonej osoby. Z uwagi na wszechobecne kamery i patrolujące miasto oddziały policji, kluczem do sukcesu w grze jest zastosowanie podejścia skradankowego, unikanie wzbudzania podejrzeń u innych osób, szukanie alternatywnych dróg oraz włamywanie się do różnorakich sieci komputerowych. Skutecznym sposobem działania jest też konwersacja z postaciami niezależnymi, które w dynamiczny sposób reagują na poczynania gracza.

PCPS4XONE

8874
8874

Przygodowe 2019

Utrzymana w mrocznym klimacie polska przygodowa platformówka 2.5D, która pozwala graczom zwiedzić tajemnicze zakątki Wałbrzycha, takie jak zamek Książ czy góra Chełmiec. 8874 zdobyło nagrodę Pixel Awards 2018 w kategorii „najlepszy debiut”, a także wyróżnienie publiczności.

PC

2Dark
2Dark

Przygodowe 10 marca 2017

Przygotowany przez Frederica Raynala i francuskie studio Gloomywood nietypowy survival horror z pixel artową oprawą graficzną i klasyczną perspektywą top-down. W grze 2Dark wcielamy się w postać kryminologa nazwiskiem Smith, którego żona została zamordowana, a dzieci porwane przez nieznanych sprawców. Mimo upływu 17 lat, nasz protagonista nadal szuka swych pociech oraz osób odpowiedzialnych za śmierć ukochanej, tropiąc kolejnych seryjnych morderców, którzy za cel obierają sobie nieletnich. Podczas zabawy przemierzamy liczne, mroczne lokacje, zbierając rozmaite przedmioty, pomagające nam w unikaniu bądź likwidowaniu napotykanych niebezpieczeństw. Najistotniejsze jest tu jednak nie tyle rozprawianie się z kolejnymi psychopatami, co ratowanie ich niedoszłych ofiar. Ocalone niewiniątka dołączają zaś do nas, tworząc coraz dłuższy ogonek oryginalnych postaci, który możemy kontrolować wydając proste komendy. Nasze poczynania nagradzane są zaś premią za uratowanie możliwie dużej liczby dzieci.

PCPS4XONE

The Berlin Wall
The Berlin Wall

Przygodowe 2019

Gra przygodowa, wzbogacona o elementy zaczerpnięte ze skradanek i strategii, w której śledzimy losy trójki bohaterów próbujących uciec z totalitarnej części miasta przedzielonego kamiennym murem. W trakcie rozgrywki w The Berlin Wall nie tylko zajmujemy się organizacją i przygotowaniem planu ucieczki, lecz także zdobywamy środki i narzędzia potrzebne do jego realizacji, a kiedy czujemy się na to gotowi – samodzielnie dokonujemy próby nielegalnego przekroczenia granicy.

PC

The Fall
The Fall

Przygodowe 30 maja 2014

Osadzona w realiach science-fiction platformówka, opracowana przez niezależne studio Over the Moon pod wodzą weterana branży Johna Warrena. Produkcja zainspirowana została klasycznymi tytułami przygodowymi i platformowymi oraz prozą rosyjskiego pisarza nurtu SF Isaaca Asimova. Akcja gry toczy się na odległej planecie, na którą trafia ranny pilot statku kosmicznego. Wcielając się we wbudowaną w jego skafander sztuczną inteligencję, zwaną ARID, mamy za zadanie uratować mu życie oraz pomóc przetrwać w obcym i niebezpiecznym środowisku. Rozgrywka skupia się na eksploracji, walce z przeciwnikami i rozwiązywaniu zagadek przy użyciu znajdowanych przedmiotów. Podczas tych czynności musimy stosować się do zaprogramowanych w pamięci ARID reguł, które – nie zawsze jednoznaczne – nierzadko zmuszą nas do dokonywania trudnych wyborów. W warstwie wizualnej produkcja wyróżnia się klimatyczną oprawą graficzną. Lokacje pogrążone są w półmroku, zmuszając bohatera do częstego posługiwania się latarką.

PCPS4XONESwitchWiiU

Dark Matter
Dark Matter

Przygodowe 17 października 2013

Dark Matter to gra typu side-scroll, łącząca akcję i survival horror. Badamy statek kosmiczny opanowany przez pasożytniczą obcą rasę i walczymy o przetrwanie przy użyciu czterech rodzajów broni, które możemy dodatkowo ulepszać. Nie brakuje też elementów charakterystycznych dla gier przygodowych

PC

DARQ
DARQ

Przygodowe jeszcze nie ogłoszona

Gra przygodowa, zrealizowana w konwencji survival horroru, w której wcielamy się w chłopca uwięzionego w sennym koszmarze. W trakcie zabawy w DARQ przemierzamy ponure domostwo i rozwiązujemy zagadki środowiskowe, unikając przy tym bezpośredniej konfrontacji z przeciwnikami.

PC

The Devil's Men
The Devil's Men

Przygodowe prace wstrzymane

The Devil’s Men to przygodówka typu point-and-click od studia Daedalic Entertainment (Blackguards, seria Deponia). Mamy tu do czynienia z historią w steampunkowych realiach wiktoriańskiej Anglii, koncentrującą się na postaci Adelaide Spektor – młodej kobiety, która stara się wyrwać z życia w przestępczym półświatku i odnaleźć dawno straconego ojca. Gra cechuje się dość oryginalnym podejściem do oprawy graficznej, umieszczającym dwuwymiarowe postaci w trójwymiarowym otoczeniu.

PC

HeadLander
HeadLander

Przygodowe 26 lipca 2016

Osadzona w realiach science fiction side-scrollowa platformówka autorstwa doświadczonego studia Double Fine Productions Tima Schafera. HeadLander łączy elementy klasycznej serii Metroid z kilkoma autorskimi rozwiązaniami. Podczas zabawy wcielamy się w bohatera, który budzi się w kiczowatym świecie przyszłości, zamieszkałym wyłącznie przez roboty i odkrywa, że składa się wyłącznie z… głowy, umieszczonej w specjalnym hełmie z napędem rakietowym. Podczas swej przygody protagonista spróbuje odzyskać utraconą pamięć i dowiedzieć się, co właściwie stało się z resztą ludzkości. Podczas eksploracji napotykamy masę przeciwników do pokonania oraz liczne zagadki logiczne. Głównym wyróżnikiem gry jest zaś nietypowy sposób poruszania się, wynikający z możliwości osadzenia głowy bohatera na korpusie dowolnego robota i zyskania w ten sposób jego umiejętności. Spore znaczenie ma też rodzaj posiadanych przez robota uprawnień, pozwalających dostać się w wiele niedostępnych miejsc.

PCPS4XONE

The Fall Part 2: Unbound
The Fall Part 2: Unbound

Przygodowe 13 lutego 2018

Przygodowa gra akcji z elementami platformówki, stworzona przez niezależne studio Over the Moon Games. Produkcja stanowi bezpośrednią kontynuację The Fall, którego debiut przypadł na rok 2014. Po wydarzeniach opowiedzianych w pierwszej odsłonie cyklu, ARID trafia do globalnej sieci, a jej naczelnym zadaniem jest uratowanie samej siebie – będąca zaawansowaną sztuczną inteligencją, bohaterka przejmuje w tym celu kontrolę nad różnorodnymi robotami. Rozgrywka w The Fall Part 2: Unbound prezentowana jest w perspektywie bocznej. Zabawa koncentruje się na eksploracji odwiedzanych miejsc i przejmowaniu kontroli nad różnymi postaciami, odznaczającymi się odmiennymi zdolnościami i ograniczeniami. Kluczem do sukcesu jest wykorzystanie ich indywidualnych możliwości nie tylko w trakcie poruszania się po lokacjach, lecz również podczas rozwiązywania zagadek czy walki z przeciwnikami. Produkcja działa w oparciu o technologię Unity, co owocuje przyzwoitej jakości oprawą graficzną. W przeciwieństwie do poprzedniczki, tytuł został wydany na wielu platformach jednocześnie.

PCPS4XONESwitch

Evergate
Evergate

Przygodowe 2019

Gra platformowa z elementami przygodowymi, w której trafiamy do zaświatów. Wcielając się w młodą duszę imieniem Ki, w trakcie zabawy przemierzamy baśniową, choć pełną niebezpieczeństw krainę, starając się odzyskać utracone wspomnienia bohaterki.

PC

Sense: A Cyberpunk Ghost Story
Sense: A Cyberpunk Ghost Story

Przygodowe 2019

Przygodówka utrzymana w konwencji survival horroru, która przenosi nas do cyberpunkowego Neo Hong Kongu pełnego odniesień do chińskiego folkloru. W Sense: A Cyberpunk Ghost Story wcielamy się w Mei Lin Mak, która bada apartamentowiec skrywający krwawą tajemnicę. W trakcie zabawy nie tylko rozmawiamy z mieszkańcami miasta i rozwiązujemy zagadki, lecz także stawiamy czoła duchom wałęsającym się po korytarzach i pomieszczeniach ponurego budynku.

PC

Teenage Mutant Ninja Turtles: Danger of the Ooze
Teenage Mutant Ninja Turtles: Danger of the Ooze

Przygodowe 28 października 2014

Teenage Mutant Ninja Turtles: Danger of the Ooze to dynamiczna side-scrollowana platformówka, powstała na licencji serialu animowanego stacji Nickelodeon o Wojowniczych Żółwiach Ninja. Podczas zabawy przemierzamy Nowy Jork i Wymiar X, tocząc walki i pokonując etapy zręcznościowe. Do dyspozycji mamy cztery zróżnicowane postacie tytułowych Żółwi Ninja. Gra jest dziełem studia WayForward Technologies.

X360PS33DS

Shiftlings
Shiftlings

Przygodowe 3 marca 2015

Osadzona w realiach science fiction zabawna gra platformowa z elementami logicznymi, powstała we współpracy studia Rock Pocket Games z firmą Sierra. W grze Shiftlings śledzimy poczynania dwójki nie do końca rozgarniętych kosmitów biorących udział w międzygalaktycznym reality show, którego gospodarzem jest charyzmatyczny prezenter Zookod. Rozgrywka stylizowana jest na telewizyjny show, w którym zadaniem wspomnianych bohaterów jest pokonanie 50 zróżnicowanych poziomów, ulokowanych na pięciu odmiennych planetach. Każdy z etapów wypełniony jest po brzegi rozmaitymi zagadkami logicznymi, do których klucz stanowi z reguły odpowiednie wykorzystanie praw fizyki. Problemem, a jednocześnie atutem dwójki bohaterów jest zaś fakt, że zostali oni połączeni specjalnym przewodem, dzięki któremu mogą przepompowywać powietrze i zmieniać swój rozmiar z małego na duży i odwrotnie. Całość okraszona została sporą dawką humoru oraz barwną i atrakcyjną oprawą wizualną, ukazaną w klasycznym widoku z boku.

PCPS4XONESwitchWiiU

Murasaki Baby
Murasaki Baby

Przygodowe 16 września 2014

Murasaki Baby to gra przygodowa z elementami platformowymi oraz logicznymi, w której pomigamy małej dziewczynce zagubionej w świecie snów i koszmarów. Tytuł powstał z myślą o ekranie dotykowym konsoli PlayStation Vita.

PSV

Afterlight
Afterlight

Przygodowe 2020

Gra przygodowa 2,5D, w której wcielamy się w astronautkę uwięzioną na jednym z księżyców Saturna. Produkcja kładzie nacisk na wysmakowaną środowiskową narrację i oferuje atrakcyjną oprawę graficzną. Za jej stworzenie odpowiada niezależne studio Silent Road Games.

PC