Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Przygodowe gry akcji - Gry Zręcznościowe PC Windows

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry z gatunku zręcznościowe o tematyce przygodowe gry akcji na platformę PC Windows ułożone według popularności.

Gry zręcznościowe. Gatunek wymagający szczególnej sprawności manualnej. Produkcje te inaczej zwane są grami arcade. Głównym zadaniem gracza jest dotarcie do wyznaczonego celu lub pokonanie przeciwników, wykazując się przy tym sprawnym kontrolowaniem prowadzonej postaci lub pojazdu. Zręcznościówki zazwyczaj pozbawione są fabuły lub występuje ona w postaci szczątkowej. Do tej kategorii należą m.in. popularne platformówki.

Po premierze 8 Przed premierą 5
PC
Zręcznościowe
przygodowe gry akcji
Czas
Hob
Hob

Zręcznościowe 26 września 2017

Gra przygodowo-zręcznościowa stworzona przez Runic Games, amerykańskie studio znane z serii hack’n’slashy Torchlight. W Hob wcielamy się w bohatera, który budzi się w pięknym, lecz niebezpiecznym świecie stojącym na krawędzi zagłady. Nasz protagonista nie pamięta, jak znalazł się w tym miejscu, a odpowiedzi na stawiane sobie pytania pozna dopiero w miarę postępów w grze. Co ciekawe, produkcja nie zawiera żadnych tekstów ani dialogów, dzięki czemu fabuła zostawia spore pole do interpretacji. Sedno platformowej rozgrywki stanowi eksploracja otwartego świata i interakcja z napotkanymi istotami oraz samą planetą, w tym rozwiązywanie zagadek logicznych. Pomocne w przetrwaniu w niebezpiecznym i stale zmieniającym się środowisku są znajdowane przedmioty oraz odkrywane w toku gry umiejętności bohatera, dzięki którym możemy przedostać się w niedostępne wcześniej miejsca. Hob odznacza się oryginalną oprawą graficzną, wykonaną w technologii cel-shading.

Inside
Inside

Zręcznościowe 7 lipca 2016

Inside jest drugim projektem niezależnego duńskiego studia PlayDead, które zyskało sławę kultową produkcją Limbo. Gra powstała dzięki wsparciu Duńskiego Instytutu Filmowego, który docenił walory artystyczne produkcji. Fabuła opowiada historię małego chłopca, który musi powstrzymać siły zła, próbujące przejąć kontrolę nad światem za pomocą eksperymentów przeprowadzanych na ludziach. Zasady rozgrywki przypominają klasyczne platformówki, łącząc konieczność rozwiązywania rozmaitych zagadek logicznych z zadaniami wymagającymi refleksu i sporych zdolności manualnych. Akcja gry toczy się w ponurym, spowitym półmrokiem i nieustannym deszczem uniwersum, którego stylistyka przypomina wcześniejszą, bestsellerową produkcję studia. Tym razem mamy jednak do czynienia z trójwymiarowym światem, wzbogaconym skromną kolorystyką i klimatyczną ścieżką dźwiękową. Całość powstała zaś na popularnym, multiplatformowym silniku Unity.

LEGO Iniemamocni
LEGO Iniemamocni

Zręcznościowe 15 czerwca 2018

Studio Traveller’s Tales sięga po licencję filmowej serii Iniemamocni i oddaje w ręce graczy kolejną platformówkę akcji w konwencji LEGO. LEGO The Incredibles czerpie z rozwiązań wypracowanych na potrzeby wcześniejszych gier spod tego szyldu i tak samo jak one pozwala na zabawę w pojedynkę lub w towarzystwie drugiej osoby.

Hot Lava
Hot Lava

Zręcznościowe 2019 (wczesny dostęp od 12 czerwca 2018)

Prosta w swych założeniach gra przygodowo-zręcznościowa z widokiem TPP, stanowiąca adaptację popularnej dziecięcej zabawy. Podczas rozgrywki naszym zadaniem jest przedostanie się przez szereg kolejnych lokacji, wypełnionych gorącą, pulsującą lawą. Aby osiągnąć cel musimy umiejętnie wykorzystywać nasze akrobatyczne zdolności oraz porozrzucane po lokacjach przedmioty.

Moss
Moss

Zręcznościowe 7 czerwca 2018

Przygotowana przez firmę Sony trójwymiarowa gra platformowa, zaprojekowana pod kątem zestawów rzeczywistości wirtualnej PlayStation VR. Moss zaprasza graczy do bajkowego świata fantasy, w którym tajemniczy kamień powoduje przebudzenie starożytnej istoty. Stawić czoła zagrożeniu próbuje zaś mysia bohaterka imieniem Quill, która wyrusza w niebezpieczną podróż po pełnej zagadek, leśnej krainie oraz rozległych lochach i jaskiniach. Pod względem mechaniki produkcja czerpie z klasycznych platformówek 3D, kładących nacisk na eksplorację, pokonywanie przeszkód środowiskowych, rozwiązywanie zagadek logicznych oraz zręcznościową walkę z przeciwnikami. Całość zrealizowana została w technologii VR i odznacza się kolorową i klimatyczną oprawą wizualną.

The Siege and the Sandfox
The Siege and the Sandfox

Zręcznościowe jeszcze nie ogłoszona

The Siege and the Sandfox to platformówka 2D z elementami skradanki, swoim stylem przypominająca serie Metroid i Castlevania. W osamotnionym pustynnym mieście bohater zostaje niesłusznie oskarżony o morderstwo króla. Bezprawnie skazany na uwięzienie w lochach, musi odnaleźć drogę na powierzchnię i oczyścić swoje imię. Tylko prawda może zapobiec upadkowi królestwa.

The Artful Escape of Francis Vendetti
The Artful Escape of Francis Vendetti

Zręcznościowe jeszcze nie ogłoszona

The Artful Escape of Francis Vendetti to hybryda przygodówki i zręcznościówki, wzbogacona elementami gry muzycznej. Podczas zabawy gracz eksploruje dwuwymiarowe poziomy zainspirowane starymi teledyskami (zwłaszcza do muzyki Davida Bowiego), walczy z wrogami, rozwiązuje zagadki i gromadzi dźwięki, których potem używa do komponowania prostych utworów wpływających na elementy otoczenia i wrogów.

The Watchmaker
The Watchmaker

Zręcznościowe 17 maja 2018

Utrzymana w steampunkowym klimacie przygodowa gra akcji z elementami logicznymi, opracowana przez niezależne studio Micropsia Games z Chile. Akcja The Watchmaker osadzona została we wnętrzu ogromnej zegarowej wieży, a podczas zabawy wcielamy się w postać jej strażnika imieniem Alexander. Pewnego dnia w wieży doszło do sabotażu, w wyniku którego czas praktycznie oszalał, a nasz bohater zaczął starzeć się w przerażającym tempie. Aby uniknąć śmierci, musi on przedrzeć się przez kolejne sekcje wieży, aby odnaleźć i pokonać sabotażystę oraz przywrócić prawidłowe funkcjonowanie czasu. Całość łączy elementy przygodówki, platformówki 3D oraz gry logicznej. Główny nacisk położono tu na rozwiązywanie zróżnicowanych zagadek środowiskowych, choć podczas zabawy nie brakuje też elementów czysto zręcznościowych oraz walk z bossami, podczas których nasz protagonista wykorzystuje różne przydatne gadżety. Ciekawostkę stanowi zaś kwestia starzenia się bohatera, która zastąpiła klasyczny pasek zdrowia.

Evoland 2: A Slight Case of Spacetime Continuum Disorder
Evoland 2: A Slight Case of Spacetime Continuum Disorder

Zręcznościowe 25 sierpnia 2015

Kontynuacja niezwykle oryginalnej gry studia Shiro Games, stanowiącej swoistą podróż sentymentalną przez historię gier komputerowych. Koncepcja scenariusza Evoland II bazuje na popularnym motywie podróży w czasie, a podczas zabawy wcielamy się w masę zróżnicowanych postaci, z których każda posiada swoją własną historię i motywację, a także unikalny styl rozgrywki. Podobnie jak pierwowzór, całość ujęto w ramy szeroko pojmowanego RPG, jednak sama rozgrywka stanowi połączenie wielu gatunków gier, takich jak klasyczne bijatyki, gry logiczne i przygodowe, dynamiczne platformówki, gry akcji oraz typowe strzelaniny. Zgodnie z tendencją, zapoczątkowaną w części pierwszej, mnogość gatunków idzie tu w parze ze stylem oprawy wizualnej. Podczas zabawy odwiedzamy więc zarówno proste lokacje 2D, jak i w pełni trójwymiarowe i bardziej zaawansowane scenerie. Całość stanowi zaś swoisty hołd twórców, złożony wielu kultowym produkcjom oraz popularnym gatunkom gier.

Savage: The Shard of Gosen
Savage: The Shard of Gosen

Zręcznościowe grudzień 2018

Savage: The Shard of Gosen to platformówka z elementami przygodówki i RPG-a. Podczas zabawy gracz eksploruje ponurą krainę fantasy, wypełnia zadania, rozwija postać, rozwiązuje zagadki oraz ściera się z wrogami za pomocą rozbudowanego systemu walki.

The Forbidden Arts
The Forbidden Arts

Zręcznościowe 2019 (wczesny dostęp od 7 lutego 2018)

Przygodowa gra akcji z elementami platformówki, w której gracz wciela się w Phoeniksa stawiającego czoła złowrogiemu nekromancie. Bohater przemierza fantastyczną krainę Chora i wykonuje zadania zlecane przez napotykane postacie, co wiąże się z koniecznością rozwiązywania zagadek oraz walki z przeciwnikami; w starciach protagonista robi użytek przede wszystkim ze swoich nadnaturalnych zdolności pozwalających mu na władanie ogniem. Całość okraszono przyjemną dla oka grafiką budzącą skojarzenia z serią The Legend of Zelda.

The Aquatic Adventure of the Last Human
The Aquatic Adventure of the Last Human

Zręcznościowe 19 stycznia 2016

Produkcja typu metroidvania, w której zadaniem graczy jest rozwikłanie zagadki wyginięcia ziemskiej populacji, która przed tysiącami lat została zmuszona do przeniesienia się pod wodę. Cechą charakterystyczną The Aquatic Adventure of the Last Human jest dualizm rozgrywki – dzieło studia YCJY opiera się zarówno na spokojnej eksploracji, jak i dynamicznej walce z potężnymi adwersarzami.

Exile's End
Exile's End

Zręcznościowe 1 września 2015

Dwuwymiarowa gra akcji inspirowana kultowymi strzelankami wypuszczonymi na komputery Commodore 64 i Amiga, takimi jak Flashback czy Another World. Bohater Exile's End trafia do kosmicznej kolonii górniczej, aby dowiedzieć się, dlaczego zerwała ona kontakt z Ziemią. Na miejscu okazuje się, że w opuszczonej placówce na zlecenie jego mocodawców prowadzono podejrzane eksperymenty. Pod względem mechaniki Exile's End łączy elementy platformówki i gry akcji. W trakcie rozgrywki eksplorujemy powierzchnię planety, walcząc z napotkanymi wrogami przy użyciu różnego rodzaju uzbrojenia, a każdy etap zwieńczony jest walką z bossem. Oprócz fabularnej kampanii, wystarczającej na kilka godzin, twórcy przygotowali tryb survival, w którym przechodzimy coraz trudniejsze lokacje wypełnione przeciwnikami, a pomiędzy etapami możemy kupić ulepszenia broni i nowe wyposażenie. Oldskulowa oprawa wizualna 2D Exile's End nawiązuje do przebojów z 8 i 16-bitowych konsol, podobnie jak ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Keijiego Yamagishi, autora muzyki do Ninja Gaiden, Tecmo Bowl i Captain Tsubasa.