Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONE
Okładka Metro Exodus (PC)

Metro Exodus

Trzecia odsłona inspirowanego twórczością Dmitrija Głuchowskiego, popularnego cyklu FPS-ów, nad którym pieczę sprawuje studio 4A Games. Gracze po raz kolejny wcielają się w Artyoma przemierzającego Rosję, zniszczoną przez wojnę nuklearną ponad dwadzieścia lat temu.

Akcji | FPP | science fiction | postapokalipsa | książki | FPS | strzelanki

Okładka Metro Exodus (PC)

data premiery gry:

15lut2019

PC PS4 XONE

Metro Exodus to pierwszoosobowa strzelanka osadzona w klimatach postapokaliptycznych. Gra jest kolejną odsłoną cyklu, w skład którego wchodzą także Metro 2033 oraz Metro: Last Light. Wszystkie trzy produkcje opracowało studio 4A Games.

Fabuła

W grze powracamy do postapokaliptycznej przyszłości, gdzie cywilizację ludzką zniszczyła globalna wojna atomowa. Ponownie wcielamy się w znanego z poprzednich części Artyoma. Wraz z grupą ocalałych musi on opuścić tunele moskiewskiego metra i udać się na wyprawę przez zrujnowany świat na wschód, w poszukiwaniu nowego domu. Tym razem kampania opowiada historię trwającą dwanaście miesięcy i w jej trakcie możemy zobaczyć, jak kolejne pory roku zmieniają wygląd świata.

Mechanika

Metro Exodus stanowi rozwinięcie pomysłów z poprzednich dwóch gier. Ponownie dostajemy zatem pierwszoosobową strzelankę, w której zajmujemy się eksploracją, walką i skradaniem. Tym razem jednak większość kampanii rozgrywa się na powierzchni, na dużych półotwartych mapach, zapewniających nam znacznie większą swobodę taktyczną niż lokacje we wcześniejszych odsłonach.

Bardziej sandboksowa rozgrywka nie jest jedyną zmianą w stosunku do poprzednich odsłon. Pomiędzy mapami podróżujemy teraz na pokładzie Aurory, czyli przerobionej lokomotywy z silnikiem parowym. Ponadto autorzy wprowadzili dynamiczną pogodę oraz cykl dnia i nocy.

Również sama fabuła jest do pewnego stopnia nieliniowa. Decyzje i działania gracza wpływają bowiem na to, kto przeżyje podróż, a komu nie dane będzie dotrzeć wraz z Artyomem do nowego domu.

Kwestie techniczne

Seria znana jest z wyśmienitej grafiki i Metro Exodus kontynuuje tę dumną tradycję. Gra imponuje oprawą graficzną, oferując wysoki poziom detali, który robi tym większe wrażenie, że mapy są nieporównywalnie większe niż w poprzednich odsłonach cyklu. Produkcja wykorzystuje też technologię ray tracingu oferowaną przez karty Nvidii.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena gry 7,9 / 10 na podstawie 207 ocen czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 8,1 / 10 na podstawie 1689 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 214,99 PLN

Wymagania wiekowe Metro Exodus

18+

Wymagania sprzętowe Metro Exodus

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i7-4770K 3.5 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 8 GB GeForce GTX 1070 / Radeon RX Vega 56 lub lepsza, 59 GB HDD, Windows 7(SP1)/8/10
Minimalne: Intel Core i5-4440 3.1 GHZ, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 670 / Radeon HD 7870 lub lepsza, 59 GB HDD, Windows 7(SP1)/8/10

Recenzja gry Metro Exodus – Red Dead Redemption 2 wśród FPS-ów

Recenzja 13 lutego 2019, 16:00

Spartanie mogliby nie gadać, gdy nie mają nic sensownego do powiedzenia – tylko czasem po prostu się zamknąć i pozwolić graczowi samemu coś wywnioskować, zamiast bić go po twarzy ekspozycją. Biorąc poprawkę na potężną ilość kwestii dialogowych, należało też skrzyknąć lepszą obsadę. Dla gracza tak samo męczące jest słuchanie beznamiętnych głosów aktorów, jak dla nich musiało być chyba czytanie angielskich tekstów z rosyjskim akcentem – przy czym paradoksalnie najsłabiej wypadają odtwórcy głównych ról: Artioma, jego żony Ani i dowodzącego Aurorą pułkownika Młynarza... Zaraz, zaraz, a Artiom to przypadkiem nie miał być niemy?

PC
PS4
XONE