Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Strategiczne wojenne - Gry Apple iOS

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry o tematyce strategiczne wojenne na platformę Apple iOS ułożone według popularności.

iOS
strategiczne wojenne
Czas
Akcji
Zręcznościowe
Bijatyki
RPG
Strategiczne21
Przygodowe
Sportowe
Wyścigi
Symulacje
Logiczne1
Towarzyskie
MMO3
Sid Meier's Civilization VI
Sid Meier's Civilization VI

Strategiczne 21 grudnia 2017

Szósta odsłona legendarnego cyklu turowych strategii, pozwalających na pokierowanie wybraną cywilizacją na przestrzeni kilku tysięcy lat jej rozwoju. Za powstanie gry odpowiada tradycyjnie studio Firaxis Games, a patronat nad produkcją objął sam twórca serii, Sid Meier. Pod względem mechaniki, Civilization VI łączy sprawdzone rozwiązania poprzednich części cyklu, jednak w grze pojawiło się także kilka rewolucyjnych zmian. Najważniejszą z nich stanowi nowy sposób rozwijania miast, które teraz zajmować mogą więcej niż jedno pole i składać się z czterech rodzajów dzielnic: przemysłowej, naukowej, handlowej oraz wojskowej. Modyfikacji uległ system rozwoju technologii, w którym do każdego wynalazku przypisany został dodatkowy miniquest, zapewniający przydatną premię. Istotne zmiany dotknęły także system dyplomacji oraz mechanikę walki, łagodzącą nieco obostrzenia wprowadzone w piątej części serii. Całość uzupełnia tradycyjnie rozbudowany i w pełni konfigurowalny tryb wieloosobowy.

Age of Civilizations II
Age of Civilizations II

Strategiczne 27 maja 2019

Druga odsłona cyklu strategii turowych rozwijanego przez polskiego dewelopera – Łukasza Jakowskiego. W Age of Civilizations II gracze przejmują kontrolę nad jedną z tytułowych cywilizacji, którą prowadzą do dominacji nad światem.

Rome: Total War
Rome: Total War

Strategiczne 10 listopada 2016

Trzecia odsłona słynnej strategicznej serii Total War, tworzonej przez studio Creative Assembly. Tym razem gra zabiera nas do czasów rozkwitu i panowania Imperium Rzymskiego. Możemy uczestniczyć w znanych z historii wydarzeniach, takich jak powstanie Spartakusa, wojny punickie czy też podbój Galii przez Juliusza Cezara. Twórcy Rome: Total War zadbali o wierność historyczną gry, wprowadzając autentyczne jednostki, machiny i technologie używane przez antyczne narody. Tradycyjnie rozgrywka toczy się dwufazowo. Na mapie świata podejmujemy decyzje strategiczne – np. rozbudowujemy miasta, rozwijamy technologię, kierujemy dyplomacją, mobilizacją i ruchem wojsk, itd.; tutaj zabawa odbywa się w turach. Natomiast bitwy toczymy w czasie rzeczywistym, osobiście dowodząc poszczególnymi oddziałami. Rome: Total War korzysta z nowości wprowadzonych w poprzednich odsłonach serii, w tym oblężenia miast, rozpoznania wrogich wojsk czy wprowadzania odwodowych oddziałów. Oprócz kampanii dla jednego gracza tytuł oferuje rozgrywkę wieloosobową dla 8 osób.

Ultimate General: Gettysburg
Ultimate General: Gettysburg

Strategiczne 21 lutego 2015

Taktyczna strategia czasu rzeczywistego, utrzymana w realiach wojny secesyjnej oraz jej najważniejszej bitwy, jaka rozegrała się pod Gettysburgiem. Za powstanie gry odpowiada niezależne studio Game-Labs pod wodzą Nicka Thomadisa – autora uznanych modyfikacji do serii Total War. Podczas zabawy możemy opowiedzieć się po stronie Konfederatów bądź Unii i wziąć udział w szeregu scenariuszy, próbując odtworzyć faktyczny przebieg bitwy lub zmienić tok historii. Autorzy postawili na realizm, który przejawia się zarówno w szczegółowo odtworzonych jednostkach, jak i głębi taktycznej, pozwalającej na wykorzystanie rzeźby terenu oraz rozmaitych formacji bojowych. Każdy z naszych żołnierzy posiada własny moduł sztucznej inteligencji oraz poziom morale, o który musimy odpowiednio zadbać. Efekty kolejnych starć wpływają na dalszy przebieg rozgrywki, ułatwiając lub utrudniając nam finalne odniesienie zwycięstwa.

Rome: Total War - Alexander
Rome: Total War - Alexander

Strategiczne 26 lipca 2017

Drugie oficjalne rozszerzenie do opracowanej przez studio Creative Assembly gry Rome: Total War z 2004 roku. Tym razem możemy wcielić się w jednego z najwybitniejszych strategów w dziejach ludzkości – tytułowego Aleksandra Wielkiego, który dzięki swoim spektakularnym podbojom na stałe zagościł w podręcznikach historii. Kluczowym elementem dodatku jest zupełnie nowa kampania, pozwalająca odtworzyć największe sukcesy legendarnego władcy Macedonii. Na potrzeby Rome: Total War – Alexander autorzy wiernie odtworzyli zarówno tereny słynnych bitew, jak i liczbę biorących udział w walce jednostek czy stosowane przez poszczególne wojska taktyki. Pomiędzy kolejnymi scenariuszami gry oglądamy zaś wysokiej jakości materiały wideo, w których znany aktor Brian Blessed opowiada o sukcesach Aleksandra Macedońskiego, wzbogacając tym samym wiedzę historyczną graczy.

Open Panzer
Open Panzer

Strategiczne 13 grudnia 2013

Turowa gra strategiczna, z akcją rozgrywającą się podczas II wojny światowej. Produkcja niezależnego, rumuńskiego dewelopera Nicolae Pavela stanowi próbę odświeżenia kultowej, pecetowej strategii Panzer General II, oferując graczom tysiące jednostek, dziesiątki scenariuszy i dopracowaną mechanikę zabawy.

Rebel Inc.
Rebel Inc.

Strategiczne 6 grudnia 2018

Rebel Inc. to strategia, w której naszym zadaniem jest zapobieżenie przewrotowi w fikcyjnym państwie. Walcząc z rebeliantami musimy zarówno inwestować we wzmacnianie wojska, jak i dbać o utrzymanie wysokiego poziomu zadowolenia wśród cywilów.

Sid Meier's Civilization VI: Rise and Fall
Sid Meier's Civilization VI: Rise and Fall

Strategiczne 23 lipca 2019

Pierwszy duży dodatek do szóstej części legendarnej serii gier strategicznych Sid Meier's Civilization, które pozwalają graczom pokierować własnym imperium na przestrzeni tysięcy lat. W Civilization 6: Rise and Fall pojawiają się m.in. wielkie ery i interwencje kryzysowe.

DomiNations
DomiNations

Strategiczne 2 kwietnia 2015

Mobilna gra strategiczna twórców Rise of Nations. W DomiNations gracze przejmują kontrolę nad rozwijającymi się cywilizacjami (m.in. Brytowie, Rzymianie, Chińczycy, Japończycy, Grecy), wzmacniają je i próbują podbić cały świat. Rozgrywka ma swój początek w epoce kamienia, po czym – w miarę systematycznego rozwoju i odkrywania kolejnych technologii – pozwala prześledzić wszystkie najważniejsze okresy w dziejach ludzkości. Wzorem znanej serii Sid Meier’s Civilization, w grze pojawiają się słynne budynki oraz postacie historyczne, jak choćby Aleksander Wielki, Kleopatra czy Napoleon Bonaparte. Duży nacisk położony został na rozwój technologii, pozwalających na przenosiny do kolejnych epok. Ważną rolę odgrywają też sojusze zawiązywane z innymi użytkownikami, a jednym z kluczowym elementów rozgrywki jest podbój okolicznych terenów. Rozgrywkę ubrano w atrakcyjną, dwuwymiarową szatę graficzną w wysokiej rozdzielczości, wyróżniającą się pełnymi detali obiektami i ładnie animowanymi jednostkami.

Total War Battles: Kingdom
Total War Battles: Kingdom

Strategiczne 24 marca 2016

Druga odsłona spin-offowej podserii cyklu Total War, stworzonej głównie z myślą o graczach mobilnych. Za powstanie obu tytułów odpowiada osobny zespół deweloperów, wydzielony w ramach studia Creative Assembly. W odróżnieniu od pierwowzoru, gra koncentruje się jednak w całości na aspekcie sieciowym oraz pojedynkach toczonych przez żywych graczy. Akcja przenosi nas do X wieku n.e., gdzie, wcielając się we władcę niewielkiego państewka, musimy zadbać o jego rozwój oraz bezpieczeństwo. Celem zabawy jest podbijanie okolicznych ziem i przemienianie ich w żyzne, produktywne tereny. Warstwa strategiczna gry została mocno rozbudowana, tak więc oprócz typowego wznoszenia budynków, pozyskiwania surowców i rozbudowy armii, możemy wykorzystać dyplomację, szpiegów, a także oszustwa i zdrady – zarówno wobec sprzymierzeńców, jak i wrogów. W porównaniu z poprzedniczką, pod względem oprawy oraz sposobu prezentacji bitew, gra znacznie bardziej przypomina pełnoprawne odsłony cyklu Total War.

Rome: Total War - Barbarian Invasion
Rome: Total War - Barbarian Invasion

Strategiczne 29 marca 2017

Oficjalny dodatek do trzeciej odsłony popularnej serii strategicznej Total War studia Creative Assembly. Rome: Total War – Barbarian Invasion koncentruje się na bardzo niekorzystnym dla Imperium Rzymskiego okresie pomiędzy 363 a 476 rokiem naszej ery. Wtedy to na terenie Europy pojawiło się zagrożenie ze strony plemion barbarzyńskich, zaś na wschodzie wyrosła wrogo nastawiona potęga w postaci Imperium Perskiego. Opisywany dodatek oferuje zupełnie nową kampanię dla jednego gracza oraz dziesięć niedostępnych wcześniej grywalnych frakcji, takich jak Zachodnie i Wschodnie Imperium Rzymskie, Imperium Persów oraz plemiona Hunów, Gotów, Saksończyków, Franków, Wandalów, Sarmatów i Allemanów. W grze pojawiły się tradycyjnie wiernie odtworzone realia historyczne, a także nowe cechy specjalne wybranych wojsk. Otrzymaliśmy też m.in. nowe drzewo technologiczne, możliwość werbowania generałów oraz niezwykle istotny dla kraju czynnik w postaci religii.

Sid Meier's Civilization Revolution 2
Sid Meier's Civilization Revolution 2

Strategiczne 2 lipca 2014

Poboczna odsłona słynnego cyklu turowych gier strategicznych sygnowanych nazwiskiem Sida Meiera. Podczas gdy Sid Meier’s Civilization Revolution przeznaczone było na wiodące konsole stacjonarne, dwójka powstała z myślą o platformach mobilnych i przenośnym PlayStation Vita. Podobnie jak w poprzednich odsłonach serii, w Sid Meier’s Civilization Revolution 2 obejmujemy przywództwo nad jedną z kilkunastu grywalnych nacji i prowadzimy ją do globalnej dominacji. Zaczynamy w zamierzchłej przeszłości, dysponując niewielkim terytorium i skromnymi zasobami, a z czasem rozbudowujemy swoje miasta oraz technologie, rekrutujemy wojsko oraz dokonujemy ekspansji na nowe terytoria – oczywiście podbitymi ziemiami należy też odpowiednio zarządzać. Sid Meier’s Civilization Revolution 2 oferuje dodatkowe jednostki wojskowe, osiągnięcia technologiczne, a także budynki i cuda świata oraz niedostępnych wcześniej liderów. Nowość stanowi także tryb scenariuszy, w którym odtwarzamy bitwy i inne wydarzenia znane z historii. Sid Meier’s Civilization Revolution 2 może się też pochwalić trójwymiarową grafiką.

Vietnam '65
Vietnam '65

Strategiczne 5 marca 2015

Opracowana przez Johana Nagela we współpracy z firmą Slitherine nietypowa strategia turowa, rozgrywająca się w realiach wojny w Wietnamie. Akcja przenosi nas do roku 1965, w okolice doliny Ia Drang, położonej tuż przy granicy z Kambodżą. Tam właśnie rząd amerykański wysyła potężne wsparcie militarne, by zapobiec zjednoczeniu tej części kraju pod sztandarem komunistycznym. Podstawę rozgrywki stanowi autorska mechanika „serc i umysłów”, a jej oryginalność polega na tym, że zamiast angażować się w otwarty konflikt militarny, skupiamy się na zyskaniu przychylności lokalnej społeczności i udaremnianiu nieludzkich praktyk Vietcongu, stosowanych na ludności cywilnej. Ambicją twórców było ukazanie prawdziwych realiów wojny, która oprócz konwencjonalnych metod militarnych, rozgrywała się także w sferze psychologicznej. Oprawa graficzna gry stoi na przeciętnym poziomie, zapewniającym jednak bezproblemową, cross-platformową rozgrywkę posiadaczom PC i urządzeń mobilnych.

World of Tanks Generals
World of Tanks Generals

Logiczne 26 listopada 2015

Mobilno-przeglądarkowy spin-off niezwykle popularnego MMO World of Tanks, łączący elementy gry strategicznej i karcianki. W produkcji studia Wargaming głównym zadaniem graczy jest zniszczenie kwatery głównej przeciwnika przy pomocy własnych oddziałów, reprezentujących jedną z czterech stron konfliktu: USA, ZSRR, Francję oraz Niemcy. Potyczki realizowane są poprzez wykładanie kart symbolizujących poszczególne formacje wojskowe z własnoręcznie skomponowanej talii, liczącej sobie na wstępie ponad 200 kart. Każda z nich posiada oczywiście swoje zalety i wady, które w toku rozgrywki mogą być dodatkowo modyfikowane poprzez rozwijanie nowych technologii i wykorzystywanie kart specjalnych, pozwalających na zwiększenie zdolności ofensywnych i defensywnych. W odróżnieniu od gry macierzystej, World of Tanks Generals pozwala ponadto na dowodzenie nie tylko tytułowymi czołgami, ale także innymi rodzajami jednostek, jakie można było spotkać na frontach II wojny światowej.

Afghanistan '11
Afghanistan '11

Strategiczne 24 października 2017

Opracowana przez studio Every Single Soldier we współpracy z Retro Epic Software nietypowa strategia turowa, stanowiąca kontynuację gry Vietnam ’65, czyli poprzedniej produkcji tych samych twórców. Fabuła gry Afghanistan ’11 opowiada o wydarzeniach z wojny, jaka toczyła się w latach 2001-2011 na Bliskim Wschodzie. Do obowiązków alianckiego wojska należy wyposażenie i wyszkolenie sił afgańskich, które będą odpowiedzialne za stabilność kraju po jego opuszczeniu przez wojska amerykańskie, a także zjednanie sobie przychylności cywilów (zgodnie ze znaną z poprzedniczki mechaniką "serc i umysłów"). Sprowadza się to zaś m.in. do budowy nowych dróg, tworzenia ujęć wody czy zapewnienia pomocy humanitarnej od ONZ. W grze po raz kolejny ukazane zostały realia wojny, obejmujące także sferę psychologiczną jej uczestników. Oznacza to m.in., że oprócz otwartych wymian ognia, gracze muszą angażować się również w rozmaite działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa lokalnej społeczności.

Battle Academy 2
Battle Academy 2

Strategiczne 23 października 2014

Kontynuacja klasycznej turowej strategii wojennej Battle Academy, opracowanej w 2010 roku przez studio Slitherine na podstawie prostej gry sieciowej, firmowanej przez telewizję BBC. Druga część gry przenosi nas na front wschodni II wojny światowej do roku 1941, kiedy to w trakcie słynnej operacji Barbarossa hitlerowskie Niemcy zaatakowały swego dotychczasowego sojusznika – ZSRR. Do dyspozycji graczy oddano 4 kampanie złożone w sumie z 30 misji, a także możliwość rozegrania pojedynczego scenariusza lub zabawy w trybie potyczki. Dla urozmaicenia rozgrywki poszczególne mapy generowane są losowo. Sama zabawa przypomina nieco kultową serię Panzer General, a twórcy z równym pietyzmem odtworzyli ponad 130 rodzajów autentycznych jednostek i maszyn bojowych z okresu wojny. Wprowadzono także drobne zmiany w mechanice rozgrywki, takie jak dym, możliwość krótkiego sprintu jednostek, wsparcie z powietrza, częściowe obrażenia oraz taktyczne wykorzystanie okopów.

Drive on Moscow
Drive on Moscow

Strategiczne 21 listopada 2013

Drive on Moscow to strategia wojenna odtwarzająca walki na froncie wschodnim II wojny światowej. Jest to produkcja dla wymagających graczy, szukających realistycznej symulacji bitewnej oraz wyśrubowanego poziomu trudności.

Battle Academy 2: Battle of Kursk
Battle Academy 2: Battle of Kursk

Strategiczne 2 kwietnia 2015

Pierwsze rozszerzenie do ciepło przyjętej, turowej gry strategicznej Battle Academy 2: Eastern Front od firmy Slitherine. Akcja dodatku koncentruje się na tytułowej bitwie pod Kurskiem, znanej jako największa bitwa pancerna w historii świata. Latem 1943 roku hitlerowskie Niemcy podjęły rozpaczliwą próbę odzyskania inicjatywy na froncie wschodnim, angażując niemalże cały najnowszy sprzęt. Broniący się Rosjanie przewidzieli jednak plan przeciwnika i sukcesywnie rozbijali nacierające oddziały wroga, nie wpuszczając Niemców do miasta. W grze możemy opowiedzieć się po obu stronach konfliktu, przejmując kontrolę nad atakującymi czołgami niemieckimi bądź bohaterskimi sowieckimi obrońcami starającymi się powstrzymać ofensywę. Poszczególne misje obu kampanii zostały ze sobą powiązane, co oznacza, że straty poniesione we wcześniejszych starciach znajdują odzwierciedlenie w dalszym toku rozgrywki. Oprócz dodatkowych misji, Battle Academy 2: Battle of Kursk oferuje nowe jednostki po obu stronach konfliktu.

Twilight Struggle
Twilight Struggle

Strategiczne 27 czerwca 2016

Elektroniczna adaptacja strategicznej gry planszowej amerykańskiej firmy GMT Games. Twilight Struggle osadzone jest w realiach Zimnej Wojny, a gracz przejmuje rolę lidera jednego z dwóch mocarstw – USA lub ZSRR. Sama rozgrywka toczy się w systemie turowym z pozycji mapy. Rywalizujące strony naprzemiennie zagrywają wylosowane karty, które wprawiają w ruch wydarzenia korzystne dla jednej ze stron, obu, bądź też są neutralne. Można je wykorzystać do wzmocnienia swojej pozycji kosztem przeciwnika lub rozwoju technologicznego - trzeba jednocześnie zachować ostrożność, gdyż zbytnia eskalacja konfliktu może doprowadzić do zagłady nuklearnej. Ciekawym dodatkiem jest tryb „Co by było gdyby?”. Umożliwia on rozgrywkę w alternatywnej rzeczywistości, w której - przykładowo - Berlin zostaje zdobyty przez wojska krajów zachodnich, a wybory w Anglii w 1945 roku wygrywa ponownie Churchill i jego partia konserwatywna. Sednem rozgrywki w Twilight Struggle jest rywalizacja pomiędzy dwoma graczami, ale istnieje także tryb solowy przeciwko sztucznej inteligencji.

Nobunaga's Ambition: Taishi
Nobunaga's Ambition: Taishi

Strategiczne 9 stycznia 2018

Kolejna odsłona serii turowych strategii tworzonych przez firmę Koei Tecmo, tym razem przeznaczona nie tylko na duże platformy, ale też urządzenia mobilne. Gracze ponownie przenoszą się do feudalnej Japonii z okresu Sengoku i biorą udział w najważniejszych bitwach tej burzliwej epoki.

Sid Meier's Civilization Revolution
Sid Meier's Civilization Revolution

Strategiczne 6 sierpnia 2009

Konsolowa odsłona jednej z najpopularniejszych pecetowych serii gier strategicznych, zapoczątkowanej we wczesnych latach 90-tych przez firmę MicroProse, a kontynuowanej przez nowe studio Sida Meiera – Firaxis Games. Podobnie jak w dotychczasowe odsłony cyklu, Sid Meier's Civilization Revolution jest turową strategią, w której kierujemy rozwojem wybranej cywilizacji na przestrzeni całych tysiącleci. Do każdej z szesnastu grywalnych nacji przyporządkowano słynnego przywódcę (np. Napoleona czy Kleopatrę). Do zadań gracza należy nie tylko eksploracja i ekspansja, lecz także dbanie o stały rozwój miast i technologii, ustanawianie szlaków handlowych, nawiązywanie stosunków dyplomatycznych, nadzorowanie polityki wewnętrznej oraz prowadzenie wojen. Sid Meier's Civilization Revolution oferuje kilka warunków zwycięstwa: podbój militarny, dominacja ekonomiczna i kulturalna lub wyścig kosmiczny. Oprócz rozgrywki solowej gra umożliwia rywalizację z innymi graczami. Wersja konsolowa może poszczycić się kolorową, trójwymiarową grafiką.

Rising Generals
Rising Generals

Strategiczne prace wstrzymane

Zimnowojenna strategia RTS, zrealizowana w formie mobilnej gry MMO. Akcja toczy się w fikcyjnym świecie, w którym długotrwałe konflikty doprowadziły do rozpadu wielkich mocarstw na malutkie frakcje. Gracze przejmują kontrolę nad niewielką armią żołnierzy, a ich zadaniem jest jej rozwój, ekspansja i podbijanie kolejnych sektorów uniwersum.