Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiMMOPCPS4XONE
Okładka Anthem (XONE)

Anthem

Osadzona w konwencji science fiction strzelanka z elementami RPG autorstwa BioWare – twórców serii Dragon Age i trylogii Mass Effect. Akcja Anthem przenosi nas na obcą planetę, gdzie za murami gigantycznego fortu ludzkość chroni się przed bestiami.

Akcji | TPP | science fiction | elementy RPG | multiplayer | TPS | kooperacja | MMO | strzelanki | RPG akcji

Okładka Anthem (XONE)

data premiery gry:

22lut2019za 6dni

XONE PC PS4

Anthem to kooperacyjna strzelanka TPP z pierwiastkiem MMO, wzbogacona o elementy RPG i osadzona w klimatach science fiction. Produkcja wyszła spod rąk pracowników oddziału studia BioWare zlokalizowanego w mieście Edmonton, czyli zespołu odpowiedzialnego z największe hity firmy, takie jak seria Dragon Age czy trzy pierwsze odsłony cyklu Mass Effect.

Fabuła

Gra przenosi nas na odległą planetę, porzuconą przez pradawnych bogów w czasie jej tworzenia, co pozostawiło na niej sporo nieprzyjaznych bestii oraz „potęgę hymnu” – narzędzie kreacji świata, które każdy pragnie posiąść i ujarzmić.  Gracze wcielają się w tzw. wolnych strzelców (ang. Freelancers), czyli śmiałków wyposażonych w pancerze wspomagane klasy Javelin. Tylko oni są w stanie stawić czoła zarówno agresywnej faunie obcego świata, jak i bezwzględnej rasie inteligentnych istot znanych jako Scars, a także wrogiej ludzkiej frakcji Dominion.

Na barki graczy spada obowiązek wypełniania licznych zadań zlecanych przez mieszkańców miasta Fort Tarsis oraz poznanie tajemnic świata Anthem.

Mechanika

Anthem łączy elementy trzecioosobowej strzelanki i gry MMORPG. Gracze zaczynają przygodę od stworzenia postaci, a następnie biorą udział w eksploracji świata i realizowaniu misji, samotnie lub wspólnie z towarzyszami broni. Wypełnianie zadań nagradzane jest punktami doświadczenia, za które rozwijamy naszą postać.

Wydarzenia obserwujemy z kamery umieszczonej za plecami bohatera. Walka jest w dużym stopniu zręcznościowa i przypomina klasyczne strzelanki, ale główną rolę odgrywają tu zdolności specjalne Javelinów oraz ataki obszarowe.

Podczas zabawy kluczową rolę odgrywają pancerze wspomagane, czyli tzw. Javeliny. Gra oferuje cztery modele do dyspozycji, o różnym poziomie mobilności i uzbrojenia. Dodatkowo możemy je modyfikować i ulepszać, dopasowując sprzęt do naszych indywidualnych potrzeb. Wszystkie egzemplarze wyposażone są w silniki odrzutowe, co ułatwia eksplorację planety i zapewnia większą swobodę taktyczną podczas walk.

W grze główny świat jest wspólną przestrzenią, w której małe grupy graczy udają się na przygody. Natomiast baza ludzkości, Fort Tarsis, jest miejscem indywidualnym dla każdego użytkownika. To właśnie tam poznajemy fabułę gry i wybieramy misje. Tym samym o ile główne uniwersum Anthem rozwija się dla każdego użytkownika tak samo, to jednocześnie dzięki bazie mają oni szansę na spersonalizowanie części historii swojej postaci.

Tryby gry

Anthem stawia na kooperacyjną rozgrywkę, w której czworo graczy łączy siły przeciwko sztucznej inteligencji. W dniu premiery autorzy nie przewidzieli opcji PvP (nie było możliwości rywalizacji z innymi ludźmi).

Po ukończeniu głównego wątku fabularnego gracze mogą bawić się dodatkowymi aktywnościami. Wśród nich znalazły się kolejne misje, codzienne wyzwania oraz przejmowanie twierdz zakończone walką z bossem. Te aktywności regularnie się odnawiają, zapewniając nam możliwość ciągłego rozwoju.

Kwestie techniczne

Anthem oferuje atrakcyjną trójwymiarową oprawę graficzną, którą zbudowano na bazie silnika Frostbite, znanego m.in. z Battlefield 1.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-4  

Oczekiwania czytelników: 5,8 / 10 na podstawie 1004 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 239,90 PLN

Wymagania wiekowe Anthem

16+

Wymagania sprzętowe Anthem

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i7-4790 3.6 GHz / AMD Ryzen 3 1300X 3.5 GHz, 16 GB RAM, karta grafiki 3 GB GeForce GTX 1060 / 4 GB Radeon RX 480 lub lepsza, 50 GB HDD, Windows 10 64-bit
Minimalne: Intel Core i5-3570 3.4 GHz / AMD FX-6350 3.9 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760 / Radeon HD 7970 lub lepsza, 50 GB HDD, Windows 10 64-bit

Graliśmy w Anthem – walka jest super! A fabuła? No nie wiem...

Przed premierą 25 stycznia 2019, 15:00

Autorzy przyrównują to do trybu lochów z innych gier, ja natomiast widziałem w tym głównie misję typu „szturm” z Destiny, w której po kilku etapach walk z mobkami dochodzimy do potężnego bossa. Nie trzeba dużo myśleć, kilkanaście minut strzelania i wzajemnego podnoszenia się w cztery osoby załatwia sprawę. BioWare wyraźnie chce zadowolić zarówno graczy początkujących, jak i tych bardziej hardcore’owych, nie blokując żadnych aktywności zbyt skomplikowanymi mechanikami.

XONE
PC
PS4