Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Side-scroll - Gry Akcji

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry z gatunku akcji o tematyce side-scroll ułożone według popularności.

Gry Akcji. Szeroko rozumiany gatunek gier wymagających refleksu, celności oraz zręczności, w skład którego wchodzą m.in. strzelaniny (np. seria Call of Duty czy Battlefield) oraz przygodowe gry akcji (Tomb Raider), a wydarzenia obserwujemy zarówno z perspektywy pierwszej (FPP), jak i trzeciej osoby (TPP). Najczęściej w produkcjach tego typu gracz kontroluje bohatera, którego zadaniem jest pokonanie wrogów i dotarcie do z góry określonego celu. Grający dysponuje bogatym arsenałem broni, w tym pistoletów, wyrzutni rakiet, mieczy, noży itp. Szczególnym przypadkiem w tej kategorii gier są przygodowe gry akcji. Cechują się one mniejszym naciskiem położonym na akcję i walkę, a za to większym znaczeniem fabuły, eksploracji otoczenia i rozwiązywania zagadek logicznych.

PC
PC Windows76
WWW
PlayStation
Sony PlayStation 439Sony PlayStation 32
Sony PlayStation 2
Sony PlayStation 12PlayStation Portable1PlayStation Vita4
Xbox
Microsoft XBOX ONE28Microsoft Xbox 3601
Microsoft Xbox
Mobile
Android7Apple iOS10Windows Phone1
Nintendo
Nintendo Switch44
Nintendo Wii
Nintendo DS
Nintendo Wii U1Nintendo 3DS4
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
Więcej
Mniej
Dead or School
Dead or School

Akcji marzec 2019 (wczesny dostęp od 12 lipca 2018)

Gra akcji z elementami RPG, w której trafiamy do Tokio opanowanego przez hordy potworów i żywych trupów; wcielając się w Hisako, przemierzamy stolicę Japonii i walczymy z niezliczonymi adwersarzami. W miarę postępów zdobywamy coraz potężniejsze wyposażenie i nowe umiejętności, dzięki czemu możemy stawiać czoła coraz większym zagrożeniom.

PCPS4XONESwitch

Metal Slug XX
Metal Slug XX

Akcji 23 grudnia 2009

Kolejna odsłona popularnej serii dwuwymiarowych strzelanin. Wcieramy się w postać dzielnego komandosa, likwidując napotykanych przeciwników. Zasiadamy też za sterami opancerzonych maszyn, między innymi tytułowego czołgu.

PCPS4X360PSP

Spelunky 2
Spelunky 2

Akcji lipiec 2019

Kontynuacja popularnej platformówki, w której gracz wciela się w tytułowego grotołaza. Jego zadaniem jest eksploracja generowanych losowo podziemi, w których można znaleźć tak nieprzebrane skarby, jak i niezliczone pułapki oraz groźnych przeciwników.

PCPS4

Broforce
Broforce

Akcji 15 października 2015

Staroszkolna strzelanina platformowa, opracowana przez niezależne południowoafrykańskie studio Free Lives. Gra w sposób humorystyczny wskrzesza legendę klasycznych side-scrollowych strzelanek arcade oraz kultowych filmowych twardzieli lat 80. i 90. Przemierzając kolejne wypełnione czarnymi charakterami poziomy, kontrolujemy takie znakomitości, jak John Rambo, Strażnik Teksasu, John McClane, B.A. Barracus, Robocop czy Conan. Ich nazwiska zostały co prawda w zabawny sposób przeinaczone, lecz nie mamy wątpliwości z jaką postacią mamy aktualnie do czynienia. Każdy z herosów, oprócz standardowego arsenału broni, dysponuje własną unikalną umiejętnością lub spluwą. Celem każdej misji jest uwolnienie zakładników, zaś po jego zrealizowaniu ewakuujemy się na pokładzie helikoptera. Prócz trybu jednoosobowego Broforce oferuje możliwość kooperacji w trybie lokalnym bądź przez internet. Do złotej ery automatów arcade nawiązuje także charakterystyczna pixelartowa oprawa graficzna gry.

PCPS4SwitchPSV

Niffelheim
Niffelheim

Akcji 26 września 2018

Opracowana przez debiutujące studio Ellada Games dwuwymiarowa, eksploracyjna przygodówka akcji z elementami RPG oraz survivalu. Akcja gry osadzona została w fantastycznym świecie inspirowanym wierzeniami wikingów, a podczas zabawy wcielamy się w rolę wojownika, którego tonący okręt został porwany przez demony i przeniesiony do mitycznego królestwa zimna i lodu Niffelheim. Przeklęte istoty chcą, aby nasz bohater odszukał dla nich starożytny artefakt, który zagraża ich istnieniu. Mechanika rozgrywki łączy elementy kilku gatunków, a w trakcie zabawy zajmujemy się głównie eksploracją losowo generowanego świata, wypełnianiem rozmaitych zleceń oraz walką z napotkanymi przeciwnikami. Równie ważną rolę odgrywają jednak elementy survivalowe, a w toku rozgrywki musimy także pozyskiwać surowce, zdobywać pożywienie, wytwarzać rozmaite przedmioty i systematycznie rozbudowywać naszą kryjówkę. Całość uzupełnia system rozwoju postaci, zaczerpnięty z typowych produkcji RPG.

PC

Castlevania: Grimoire of Souls
Castlevania: Grimoire of Souls

Akcji maj 2019

Gra akcji z elementami RPG, opracowana z myślą o urządzeniach mobilnych. Głównym elementem gry Castlevania: Grimoire of Souls jest tryb multiplayer, na który składają się warianty rozgrywki oparte na kooperacji lub drużynowej rywalizacji. Niemniej, tytuł pozwala również na zabawę w pojedynkę.

iOS

Streets of Red: Devil's Dare Deluxe
Streets of Red: Devil's Dare Deluxe

Akcji 12 kwietnia 2018

Dwuwymiarowy beat'em up z elementami roguelike. Gracze trafiają do świata opanowanego przez potwory, w którym walczą o przeżycie i pieniądze. Dzięki nim można rozwijać swoją postać, zyskując nowe moce.

PCPS4Switch

Earth Atlantis
Earth Atlantis

Akcji 5 października 2017

Side-scrollowa gra akcji, która przenosi gracza w postapokaliptyczną przyszłość – na skutek zmian klimatycznych na Ziemi pod koniec XXI wieku większość powierzchni planety znalazła się pod wodą. Nieliczni, którym udało się przetrwać kataklizm, przemierzają oceaniczne głębiny na pokładzie specjalnych łodzi podwodnych. W trakcie eksploracji polują na maszyny, które zaadoptowały się do nowych warunków, upodabniając się do morskich stworzeń. Gracz wciela się właśnie w jednego z takich myśliwych – dzieło studia Pixel Perfex oddaje w jego ręce kilka okrętów (dostęp do kolejnych odblokowuje w miarę postępów w przygodzie) wyposażonych w unikalne uzbrojenie. Płynąc przez kolejne lokacje, polujemy na zróżnicowane kreatury, wśród których znajdują się zarówno mniejsze stwory, jak i oponenci znacznie przewyższający rozmiarami kontrolowany przez nas statek; ponadto od czasu do czasu możemy wziąć udział w jednym z dziewięciu specjalnych wydarzeń. Earth Atlantis może się pochwalić zapadającą w pamięć oprawą graficzną, którą utrzymano w stylistyce przywodzącej na myśl średniowieczne szkice.

PCPS4XONESwitchiOS

Dark Devotion
Dark Devotion

Akcji marzec 2019

Dark Devotion to dwuwymiarowa gra akcji autorstwa francuskiego zespołu Hibernian Workshop. Produkcja przenosi nas do ponurej krainy fantasy, rządzonej przez wszechpotężny kościół. Gracze kontrolują wojowniczkę wyszkoloną przez religijny zakon, wysłaną z misją oczyszczenia przeklętej świątyni. Podczas zabawy zajmujemy się głównie eksploracją, rozwiązywaniem zagadek oraz przede wszystkim walką. Potyczki rozgrywane są w powolnym tempie, wymagając odpowiedniego dobierania momentów na ataki i skutecznego przewidywania ruchów wrogów. Przygodę wzbogacają elementy RPG w postaci systemu rozwoju, obracającego się wokół kolekcjonowania coraz lepszego ekwipunku, oraz mechanika wiary, w ramach której zdobywane za zabijanie wrogów punkty wydajemy podczas modlitw aktywujących magiczne przedmioty, drzwi oraz posągi leczące z ran i chorób. Wszystko to ukazano w atrakcyjnej grafice 2D, wykonanej w pełnej dużych pikseli stylistyce retro.

PCPS4Switch

Battletoads
Battletoads

Akcji 2019

Reboot zapoczątkowanej w 1991 roku serii Battletoads, która łączyła platformówkę z chodzoną bijatyką i zasłynęła niebotycznie wysokim poziomem trudności. Dzieło Dlala Studios pozwala bawić się tak w pojedynkę, jak i w towarzystwie maks. dwóch graczy.

PCXONE

Bladed Fury
Bladed Fury

Akcji 18 grudnia 2018

Platformowa gra akcji, w której trafiamy do mitycznej wersji starożytnych Chin z okresu Walczących Królestw. Wcielając się w księżniczkę Ji, przemierzamy zróżnicowane lokacje i stawiamy czoła licznym oponentom, robiąc użytek z nadnaturalnych zdolności bohaterki.

PC

Gods Remastered
Gods Remastered

Akcji 3 grudnia 2018

Zremasterowana wersja platformowej gry akcji z 1991 roku. Gods Remastered zabiera nas w podróż do antycznej Grecji, pozwalając nam wcielić się w śmiałka pracującego dla olimpijskich bóstw. W zamian za realizację zadania bohater ma stać się nieśmiertelny.

PCXONE

Sundered
Sundered

Akcji 28 lipca 2017

Dwuwymiarowa gra akcji typu metroidvania, stworzona przez niezależny zespół Thunder Lotus Games – producenta ciepło przyjętego Jotun. W Sundered gracze wcielają się w rolę tułacza przemierzającego zrujnowany, postapokaliptyczny świat.

PCPS4XONESwitch

My Friend Pedro
My Friend Pedro

Akcji 2019

Platformowa gra akcji, w której wcielamy się w tańczącego bohatera, z gracją eliminującego przeciwników stojących mu na drodze. W trakcie zabawy w My Friend Pedro przemierzamy industrialne lokacje i zabijamy adwersarzy, robiąc użytek tak z broni palnej (z parą pistoletów na czele), jak i z elementów otoczenia.

PCSwitch

Bullet Age
Bullet Age

Akcji marzec 2019

Kooperacyjna platformówka w konwencji gry akcji, z systemem walki łączącym elementy strzelanki i slashera. Gracze są ostatnią nadzieją dla ruchu oporu walczącego na wyniszczonej katastrofą planecie, zamieszkanej przez niebezpieczne zmutowane stwory.

PCSwitch

Unsung Warriors
Unsung Warriors

Akcji 2020

Platformowa gra akcji z elementami RPG, w której wcielamy się w Einara – młodego barbarzyńcę próbującego zdjąć z siebie klątwę nieśmiertelności. W trakcie zabawy w Unsung Warriors przemierzamy różnorodne lokacje, wykonujemy rozmaite zadania, a także walczymy z adwersarzami. W miarę postępów zdobywamy coraz lepszy ekwipunek oraz odblokowujemy kolejne zdolności bojowe.

PC

Blood will be Spilled
Blood will be Spilled

Akcji kwiecień 2019

Dwuwymiarowa gra akcji z turowym systemem walki, której akcja została osadzona na Dzikim Zachodzie, w świecie zamieszkanym przez człekokształtne owady. W Blood will be Spilled wcielamy się w poszukującego zemsty łowcę nagród, polującego na członków niezwykle groźnego gangu.

PC

Die for Valhalla!
Die for Valhalla!

Akcji 29 maja 2018

Dynamiczna produkcja typu beat 'em up, opracowana przez niezależne polskie studio Monster Couch. Gracz wciela się w jedną z Walkirii – wojowniczych zjaw o niezwykłej mocy, wysłanych do Midgardu (świata ludzi) przez Odyna celem odparcia inwazji ze strony potworów. Jako że w nowej dla siebie rzeczywistości bohaterka jest śmiertelna i może łatwo zginąć od ciosów wroga, jedynym sposobem na wykonanie zadania jest wstępowanie w ciała ziemskich wojowników i toczenie walki ich rękoma. W Die for Valhalla! akcja prezentowana jest z boku, a esencją rozgrywki są starcia z całymi hordami oponentów oraz z potężnymi bossami. Sama Walkiria wyprowadza ataki przy użyciu eterycznych broni, aczkolwiek „przejmowani” przez nią wojownicy reprezentują rozmaite klasy – przykładowo, Berserker robi doskonały użytek z pary toporów, natomiast Łowca może szybko zmieniać pozycję i atakować z dystansu przy pomocy łuku. Co ciekawe, doświadczone Walkirie potrafią przejmować kontrolę nie tylko nad wojownikami wikingów, lecz także nad wrogimi żołnierzami, a nawet przyzywać poległych herosów z Valhalii. Oprócz trybu dla pojedynczego gracza, tytuł oferuje oparty na współpracy multiplayer dla maksymalnie czterech osób. Oprawa graficzna, wykorzystująca technologię Unity, prezentuje się przyjemnie dla oka, przywodząc na myśl wizualia ciepło przyjętego Don't Starve.

PCPS4XONESwitch

Door Kickers: Action Squad
Door Kickers: Action Squad

Akcji 10 września 2018

Dwuwymiarowa strzelanka w stylu retro, będąca poboczną odsłoną serii Door Kickers. W Door Kickers: Action Squad wcielamy się w policjantów z elitarnej jednostki antyterrorystycznej. Gracz ma do ukończenia szereg misji, które zazwyczaj polegają na zinfiltrowaniu budynku i uratowaniu zakładników. Nie jest to jednak łatwe, gdyż nasza postać może zginąć z rąk różnego rodzaju przestępców: biegających nożowników, terrorystów z ładunkami wybuchowymi czy uzbrojonych po zęby członków gangu. Gracz może pokierować jedną z kilku klas postaci, w tym tarczownikiem lub szturmowcem z karabinem maszynowym. Warto też stosować taktyki policyjne, takie jak np. wejścia przez okna, świetliki dachowe oraz klasyczne wyważanie drzwi z kopniaka. W każdej chwili do gry możemy też zaprosić znajomego, tytuł oferuje bowiem kooperację przy jednej maszynie lub przez Internet. Door Kickers: Action Squad wykorzystuje oldskulową stylistykę połączoną z nowoczesnymi efektami świetlnymi.

PC

Saboteur
Saboteur

Akcji 9 listopada 2018

Specjalna wersja Saboteura z 1985 roku, czyli kultowej gry akcji z elementami skradanki, w której jako wojownik ninja próbujemy zakraść się do magazynu wroga i wykraść ważną dyskietkę. Na wykonanie zadania mamy ograniczony czas. W toku rozgrywki walczymy z przeciwnikami oraz neutralizujemy bądź omijamy systemy bezpieczeństwa.

PCSwitch

Full Metal Furies
Full Metal Furies

Akcji 17 stycznia 2018

Drużynowa bijatyka od twórców Rogue Legacy, utrzymana w oldskulowej stylistyce. W Full Metal Furies lądujemy w alternatywnej wersji Aten. Miasto i jego okolice są terroryzowane przez tytanów oraz inne mitologiczne bestie. Gracze wcielają się w tytułowe Furie, których zadaniem jest wspólnymi siłami zaprowadzić porządek przy pomocy współczesnych środków obrony, w tym wszelkiego rodzaju broni palnej. Akcję obserwujemy z perspektywy izometrycznej i poruszamy się w prawo, eliminując po drodze wszystkich napotkanych wrogów. Full Metal Furies oferuje cztery grywalne bohaterki, w które mogą wcielić się czterej współpracujący ze sobą gracze – da się też grać w pojedynkę wraz ze sztuczną inteligencją, swobodnie przełączając się pomiędzy dwoma wybranymi postaciami. Wrogowie często są odporni na konkretne typy ataków, co wymusza dobieranie odpowiedniego uzbrojenia. Gra wyposażona została także w system rozwoju oraz mechanikę craftingu, pozwalającą konstruować nowe przedmioty w oparciu o znajdowane po drodze plany.

PCXONE

AeternoBlade II
AeternoBlade II

Akcji marzec 2019

Platformowa gra akcji z elementami RPG i gatunku metroidvania. Produkcja kontynuuje wątki fabularne rozpoczęte w pierwszej odsłonie cyklu – tym razem w trakcie zabawy przejmujemy kontrolę nie tylko nad Freyją, lecz także nad dwoma nowymi protagonistami, jakimi są Bernard oraz Felix. Bohaterowie po raz kolejny otrzymują możliwość manipulowania czasem, co wykorzystują zarówno podczas eksploracji rozległych poziomów i rozwiązywania zagadek, jak i w trakcie walki z napotkanymi przeciwnikami.

PCPS4XONESwitch

Unworthy
Unworthy

Akcji 29 maja 2018

Produkcja typu metroidvania, w której wcielamy się w powstałego z martwych wojownika przemierzającego ponurą krainę. Rozgrywka w Unworthy polega przede wszystkim na eksploracji posępnych miejsc i toczeniu starć z zamieszkującymi je maszkarami.

PCSwitch

Zombie Night Terror
Zombie Night Terror

Akcji 20 lipca 2016

Oldskulowa gra akcji z elementami strategicznymi, przygotowana przez francuskie studio NoClip. W grze stajemy się mózgiem apokalipsy zombie, a naszym zadaniem jest doprowadzić do rozprzestrzenienia epidemii żywych trupów na cały świat. Głównym problemem okazuje się jednak inteligencja naszych podkomendnych, a raczej całkowity jej brak. Mechanika rozgrywki w Zombie Night Terror inspirowana jest kultową serią Lemmings. Pozostawione bez opieki zombie potrafią jedynie snuć się po okolicy i wpadać w pułapki, zastawione przez walczących o przeżycie ludzi. W miarę konsumowania kolejnych porcji ludzkiego DNA, truposze mogą być jednak poddawane rozmaitym mutacjom, dzięki czemu potrafią wykonywać proste rozkazy i atakować bezbronne ofiary na wiele różnych sposobów. W grze czeka nas 40 poziomów o rosnącym stopniu trudności, w których najczęściej musimy przeprowadzić naszą "armię" przez daną lokację bądź urządzić rzeź ukrywającym się w jakimś miejscu ludziom.

PCSwitch