Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Devil May Cry - seria gier na platformę PS3

Seria gier akcji z rozgrywką nastawioną na widowiskowe sekwencje walki, uznawana za protoplastę podgatunku „extreme combat”. Devil May Cry zalicza się do grona najważniejszych marek w portfolio wydawniczym firmy Capcom.

Pomysłodawcą serii, która według pierwotnych założeń miała być spin-offem cyklu Resident Evil, jest Hideki Kamiya. Projekt Devil May Cry ostatecznie przekształcono jednak w zupełnie nową markę, która zadebiutowała w 2001 roku na konsoli PlayStation 2. Na przestrzeni następnych siedmiu lat seria doczekała się kolejnych trzech odsłonPo wypuszczeniu Devil May Cry 4 (2008 r.) szefostwo firmy Capcom podjęło decyzję o konieczności gruntownej zmiany. Efektem tego był wydany w 2013 roku reboot serii – DmC: Devil May Cry autorstwa studia Ninja Theory. Jego ciepłe przyjęcie sprawiło, że w dwa lata później na PlayStation 4 i Xboksie One pojawiła się DmC: Devil May Cry Definitive Edition, zawierająca wszystkie dotychczas wydane dodatki do DmC: Devil May Cry oraz kilka elementów przygotowanych specjalnie na rzecz tej wersji, na przykład tryb Turbo. Również tego samego roku gracze mieli okazję nabyć Devil May Cry4: Special Edition, ulepszoną wersję czwartej odsłony serii, przeznaczoną na PC, PlayStation 4 i Xboksa One. Poza poprawioną grafiką twórcy pokusili się również o udostępnienie trzech nowych grywalnych postaci. Na marzec 2019 roku zapowiedziana została piąta odsłona serii, mająca stanowić bezpośrednią kontynuację części czwartej.

Motywem przewodnim fabuły gier z cyklu Devil May Cry jest zemsta, jakiej główny bohater – Dante – pragnie dokonać na demonach winnych śmierci matki i skorumpowania brata. Aby osiągnąć swój cel, heros musi przebijać się przez hordy wrogów i zgładzić kolejnych bossów stojących mu na drodze. Zmiana w dotychczasowo prowadzonej fabule nadeszła wraz z pojawieniem się na rynku czwartej odsłony serii. Gracz wciela się w niej w nowego bohatera, Nero, będącego świadkiem mordu dokonanego na swoich braciach przez protagonistę poprzednich odsłon. Ponownie zatem motywem przewodnim staje się zemsta. Devil May Cry 5 prezentuje dalsze losy Dantego oraz Nero, a także nowej postaci, znanej jako V. Mężczyźni ponownie mierzą się z hordami demonów oraz innych atakujących nasz świat potworów.

Do tej pory rozgrywka nastawiona była jedynie na zabawę solową, jednak w najnowszej odsłonie serii po raz pierwszy pojawia się oparty na kooperacji tryb multiplayer. Głównym elementem zabawy są starcia z licznymi przeciwnikami. Wyzwanie dla gracza stanowi nie tylko pokonanie wrogów w możliwie najkrótszym czasie, ale także zaprezentowanie efektownego stylu walki, który podlega ocenie po ukończeniu każdego etapu.

Początkowe cztery odsłony cyklu korzystały z kolejnych wersji autorskiego silnika – DMC. Wraz ze zmianą zespołu deweloperskiego zdecydowano się także na zmianę technologii. W DmC: Devil May Cry zastosowano więc popularny silnik Unreal Engine 3 (wykorzystany również we wcześniejszej grze studia Ninja Theory - Enslaved: Odyssey to the West). Z kolei Devil May Cry 5 korzysta z RE Engine, silnika stworzonego specjalnie z myślą o Resident Evil 7: Biohazard, pozwalającego na zaimplementowanie do gry fotorealistycznej grafiki.

Do popularyzacji marki Devil May Cry poza światem gier wideo przyczyniły się m.in. dwie powieści pióra Shinya Goikedy, seria komiksów wydawnictwa Dreamwave Productions oraz 12-odcinkowy serial anime. W planach wytwórni Screen Gems jest też filmowa adaptacja.

DMC: Devil May Cry
DMC: Devil May Cry

Akcji 15 stycznia 2013

Dynamiczna gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP), będąca piątą odsłoną serii Devil May Cry i jednocześnie jej rebootem. Produkcja stworzona została przez brytyjskie studio Ninja Theory (Heavenly Sword, Enslaved: Odyssey to the West) pod nadzorem firmy Capcom. Akcja DMC: Devil May Cry toczy się równolegle w dwóch wymiarach – ludzkim i piekielnym (limbo), a gracze kierują poczynaniami młodzieńca imieniem Dante, który usiłuje stawić czoła demonom przedostającym się do świata ludzi. Rozgrywka utrzymana jest w stylu widowiskowego slashera, który wzbogacono o elementy przygodowe. Zabawa skupia się przede wszystkim na masowej eksterminacji przeciwników przy użyciu rozmaitych rodzajów broni białej i palnej.

Devil May Cry HD Collection
Devil May Cry HD Collection

Akcji 3 kwietnia 2012

Zremasterowana edycja trzech pierwszych części popularnej serii trzecioosobowych slasherów firmy Capcom, zapoczątkowanej w 2001 roku na konsoli PlayStation 2. Kolejne odsłony cyklu opowiadają o losach demonicznego wojownika, półkrwi demona imieniem Dante, który para się walką ze złem. Mechanika zabawy stanowi połączenie dynamicznych starć z elementami gier przygodowych oraz platformowych. Znakiem rozpoznawczym cyklu jest zaś niezwykle efektowny model walki, w którym toczymy kolejne pojedynki z kilkunastoosobowymi grupkami przeciwników i wymagającymi bossami, czyniąc użytek zarówno ze środków tradycyjnych, jak i specjalnych umiejętności bohatera - takich jak możliwość czasowej transformacji w demona. W skład pakietu Devil May Cry HD Collection weszły trzy pierwsze odsłony serii, oferujące zremasterowaną oprawę graficzną w standardzie HD oraz pokaźny zestaw osiągnięć i trofeów do odblokowania.

Devil May Cry 4
Devil May Cry 4

Akcji 5 lutego 2008

Dynamiczna, trzecioosobowa gra akcji, będąca czwartą pełnoprawną odsłoną serii slasherów firmy Capcom, związanej wcześniej głównie z konsolami firmy Sony. Fabuła Devil May Cry 4 koncentruje się na losach zupełnie nowego bohatera, jakim jest należący do Zakonu Świętych Rycerzy wojownik Nero. Kiedy pewnego dnia nasz protagonista staje się świadkiem rzezi swoich braci, dokonanej przez znanego z poprzednich odsłon serii Dantego, poprzysięga mu zemstę. Cała sprawa ma jednak drugie dno, a obaj bohaterowie finalnie łączą siły, aby stawić czoła wspólnemu wrogowi. Pod względem mechaniki gra nie różni się zbytnio od poprzednich części serii, koncentrując się na dynamicznej walce z grupami przeciwników oraz wymagającymi bossami. Podczas starć nasz protagonista wykorzystuje miecz oraz broń palną, ale posiada też odziedziczoną po ojcu zdolność, dzięki której może czasowo przeobrazić się w demonicznego wojownika o znacznie większej sile i odporności.